Նազիկ Ավդալյանը դարձավ Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն
Այսօր Նորվեգիայում ընթացող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի կանանց հավաքականն առաջին ոսկե մեդալն է նվաճել:
Աշխարհի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը դարձել է Եվրոպայի կրկնակի հաղթող: Մինչեւ 69 կգ քաշային կարգում ծանրորդուհին հավաքել է 237 կգ ու անհասանելի դարձել մրցակիցների համար:
Պոկում վարժությունում նա 105 կգ-ով նվաճել է փոքր արծաթե մեդալ, իսկ հրումում 132 գ-ով՝ ոսկե:
«Հաղթանակս նվիրում եմ Ղարաբաղում կռվող բոլոր տղաներին: Մենք ձեզ հետ ենք, մենք ձեզանով ենք ուժեղ»,- ելույթից հետո ասել է Ավդալյանը:
Ավելի վաղ Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականին հաջողվել է նվաճել 1 ոսկե ու 1 արծաթե մեդալ: 77 կգ քաշային կարգում հաղթողի կոչումը նվաճել է Անդրանիկ Կարապետյանը, իսկ պատվոհարթակի 2-րդ աստիճանին կանգնել է Տիգրան Մարտիրոսյանը:

В ходе чемпионата Европы по тяжелой атлетике в Норвегии женская сборная Армении завоевала первую золотую медаль.
Чемпионка мира Назик Авдалян стала двукратной чемпионкой Европы. В весовой категории до 69 кг спортсменка показала лучший результат в двоеборье - 237 кг.
В упражнении рывок она подняла 105 кг и завоевала малое серебро. В упражнении толчок 132 кг принесли ей малое золото.
«Свою победу я посвящаю солдатам, которые сражаются в Карабахе. Мы с вами, мы сильны вами», - сказала после выступления Назик Авдалян.
Ранее на чемпионате Европы мужской сборной Армении удалось получить одну золотую и одну серебряную медали. В весовой категории 77 кг звание победителя завоевал Андраник Карапетян, а второе место занял Тигран Мартиросян.