Միհրան Հարությունյանը
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանն այսօր ամփոփել է Ռիոյում կայացած ամառային խաղերի արդյունքները: Հայաստանի հավաքականը վերադարձել է մեկ ոսկե ու երեք արծաթե մեդալներով:
Ռոստոմյանը նշել է, որ մեդալները գոհացնում են ՀԱՕԿ-ին, բայց, բնականաբար, կարող էին ավելին: Նա խոսել է նաեւ բացթողումների ու իրենց վերահսկողությունից դուրս միջադեպերի մասին, ինչպիսին ծանրորդ Անդրանիկ Կարապետյանի վնասվածքն էր:
«Մենք մեծ հույսեր էինք կապում ազատ ոճի ու բռնցքամարտի ընտրանիների հետ,սակայն նրանք չարդարացրին սպասելիքները: Սուբյեկտիվ ու օբյեկտիվ պատճառներ կան: Առաջիկայում մենք այդ հարցերը կքննարկենք ֆեդերացիաների հետ»-, ասել է Ռոստոմյանը:
Սակայն նա գոհ է ծանրամարտի հավաքականի ցույց տված արդյունքից: Ծանրորդներ Գոռ Մինասյանն ու Սիմոն Մարտիրոսյանը դարձել են արծաթե մեդալակիրներ: Ռոստոմյանը համարում է, որ ծանրամարտի թիմն ամենամեծ պոտենցիալ ունեցողներից ու մարտունակներից է, համալրված է երիտասարդ մարզիկներով ու հավակնում է մոտ տարիներին աշխարհում լավագույն հնգյակում ընդգրկվել:
«Միհրան Հարությունյանի եզրափակիչ գոտեմարտը լկտի ու անբարո ձեւերով դատեցին: Մենամարտի բողոքարկման խնդիրը դժվար էր, քանի որ պասիվությունը սուբյեկտիվ հարց է, մրցավարներն են դա որոշում: Մենք Լոզանի մարզական արբիտրաժային դատարանի հետ ենք աշխատում, փաստաբաններ ենք վարձել, երբ որոշվի թե ինչպես է պետք բողոքարկել, մենք կանենք դա: Չենք հուսահատվում ու աշխատում ենք այդ ուղղությամբ: Մեր միակ միտքը մեդալը վերադարձնելն է»,- ավելացրել է ՀԱՕԿ-ի գլխավոր քարտուղարը:

Генсек Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян сегодня подвел итоги Олимпийских игр, прошедших этим летом в Рио-де-Жанейро. Сборная Армении вернулась с одной золотой и тремя серебряными медалями.
Ростомян отметил, что НОК Армении доволен этим результатом, но, естественно, он мог быть и лучше. Он высказался об упущениях и инцидентах, на которые никак нельзя было повлиять, как, например, травма Андраника Карапетяна.
«Мы связывали большие надежды со сборными по вольной борьбе и боксу, но они не оправдали надежд. По субъективным и объективным причинам. Эти вопросы мы еще обсудим с федерациями», - сказал Ростомян.
При этом он доволен результатами сборной по тяжелой атлетике. Тяжелоатлеты Гор Минасян и Симон Мартиросян стали серебряными призерами. Ростомян считает, что сборная Армении по тяжелой атлетике обладает наибольшим потенциалом и конкурентоспособностью, она состоит из молодых спортсменов и в ближайшие годы может войти в пятерку лучших сборных мира.
«Финальный бой Мирана Арутюняна судили гнусным и безнравственным образом. Оспорить результат сложно, поскольку пассивность – субъективное понятие, ее устанавливают судьи. Мы работаем со спортивным арбитражным судом Лозанны, у нас есть адвокаты, и как только станет ясно, как можно оспорить итог боя, мы займемся этим. Все, что нас интересует – вернуть нашу медаль»,- добавил генсек НОК Армении.