Ռիո դե Ժանեյրոյի Օլիմպիական խաղերում Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականի չորս անդամներից մեկը 52 կգ քաշային Նարեկ Աբգարյանն է:
Mediamax Sport-ն այս անգամ իր ընթերցողներին ծանոթացնում է Նարեկի հետ:
- Նարեկ, ինչո՞ւ ես ընտրել բռնցքամարտը:
- Հայրս ու հորեղբայրս բռնցքամարտիկ են եղել: Մեր տանն անընդհատ քննարկվում էր այս մարզաձեւը: Եղբայրս նույնպես գնաց մարզումների, մի որոշ ժամանակ անց ես էլ միացա նրան:
- Ե՞րբ հասկացար, որ այս մարզաձեւը քոնն է ու սկսեցիր ավելի լուրջ մարզվել:
- 13 տարեկան էի, երբ արդեն սկսեցի պատրաստվել Հայաստանի պատանիների առաջնությանը: Ես հասկացա, որ հաղթող դառնալով մեկ տարի անց կարող եմ մասնակցել Եվրոպայի կամ Աշխարհի առաջնության: Սա ինձ ոգեւորեց, տրամադրեց ու բռնցքամարտին սկսեցի ավելի լուրջ նայել:
- Ի՞նչ է տվել քեզ բռնցքամարտը:
- Միշտ ասում եմ, որ եթե չզբաղվեի բռնցքամարտով, միգուցե ծխեի, խմեի, բակում ուղղակի կանգնած լինեի ամբողջ օրը: Այն առաջին հերթին ինձ դաստիարակել է, ձեւավորել որպես մարդ: Բացի դա էլ, իմ մարզաձեւի ու նվաճումների շնորհիվ ծառայել եմ սպորտային վաշտում, հիմա անվճար եմ սովորում: Շնորհակալ եմ իմ մարզաձեւին, որի շնորհիվ ես այսպիսնն եմ:
- Խոսենք Օլիմպիական խաղերից: Ապրիլին ուղեգիր նվաճեցիր Թուրքիայում եւ այն ժամանակ, երբ Արցախում ինտենսիվ մարտեր էին ընթանում:
- Մենք դեռ Երեւանում էինք, երբ Ադրբեջանը սկսեց հարձակումը: Մեզ ասացին, որ Թուրքիա չենք մեկնելու: Շատ լարված էինք բոլորս, չէ՞ որ պատրաստ էինք, տանջվել էինք, երազանքներ ունեինք… Սակայն ի վերջո որոշվեց, որ գնում ենք, ինչի համար ուրախացանք:
- Ինչպիսի՞ն էր ձեր տրամադրվածությունը:
- Հայ զինվորներն էին զոհվում, խաղաղ բնակչությունը… հեշտ չէր: Դա մեզ վրա շատ էր ազդել, ջղայնացրել: Կարծես պատերազմի լինեինք գնացած: Խնդիր կար մեր առջեւ դրված, որը պետք է ամեն գնով կատարեինք: Հավաքված, տրամադրված պայքարեցինք ու հաղթեցինք:
- Ռիոյում հեշտ պայքար չի լինելու: Ինչպե՞ս ես տեսնում քո ելույթն այնտեղ:
- Վարկանշային մրցաշարի ժամանակ ես հասկացա, որ պետք է հավատալ ու պայքարել մինչեւ վերջ: Սա փորձ ու վստահություն է տվել, անկարելի ոչինչ չկա: Նույնը նաեւ Օլիմպիական խաղերն է՝ պետք է տրամադրվել, կռվել մինչեւ վերջ ու հասնել քո նպատակին:
- Երբ ասում են Բրազիլիա, ի՞նչ ես պատկերացնում:
- Ֆուտբոլ ու կառնավալ: Միշտ երազել եմ մասնակցել այդ տոնակատարությանը, երբ ամեն ինչ ուրախ է, վառ գույներով… կարծում եմ, անչափ հետաքրքիր կլինի մասնակցել:
- Իսկ ի՞նչ կոստյում կհագնեիր:
- Բեթմենի (ծիծաղում է):
- Քանի՞ անգամ է Հարավային Ամերիկայում Օլիմպիադա անցկացվել:
- Մի րոպե մտածեմ: Երեւի ոչ մի անգամ (Բրազիլիան Հարավային Ամերիկայի առաջին երկիրն է, որ ընդունում է Օլիմպիական խաղեր- խմբ):
- Կա՞ մարզիկ, որին կցանկանաս հանդիպել Ռիոյում:
- Բռնցքամարտիկ Մեննի Պակյաոյին կցանկանամ տեսնել:
- Ո՞րն է եղել առաջին Օլիմպիադան, որ հեռուստացույցով նայել ես:
- 2004-ին էր: Ալեքսանդր Նալբանդյանն էր մասնակցում, չինացու հետ մեդալի համար մենամարտում պարտվեց:
- Հաղթական ելույթից հետո առաջինը ո՞ւմ ես զանգում:
- Հայրիկիս համար բռնցքամարտ-Նարեկ բառակապակցությունն ուրիշ աշխարհ է: Մեկ-մեկ մտածում եմ, եթե թողնեմ սպորտը, հայրս իրեն լավ չի զգա: Հաջողությունից հետո առաջինը հենց նրան եմ զանգում, քանի որ ամենաշատը նա է սպասում լուրերի:
- Վերջին անգամ ե՞րբ ես թատրոն գնացել
- Երեւի մեկ տարի առաջ: Սփյուռքի ու Հայաստանի երիտասարդության մասին էր՝ ինչպես ենք մենք ապրում, ինչ ընդհանրություններ ունենք, ինչպես պետք է կապվենք միմյանց հետ:
- Քո սիրած վայրը Հայաստանում:
-Սիսիանի Որոտան (Ուրուտ) գյուղն է: Այն պարզապես հրաշալի վայր է, հարուստ բնական բուժիչ ջրերով: Ձմռանը գնացել էի, երկու մետր ձյունը նստած, իսկ դու լողում ես այդ բնական տաք ավազանում: Խորհուրդ կտամ անպայման գնալ այնտեղ:
- Ես քեզ կտամ կիսատ նախադասություններ, դու դրանք շարունակիր: Աշխարհում պետք է դադարեցվեն պատերազմները, որովհետեւ…

Narek Abgaryan: You have to fight till the end and reach your goal
Narek Abgaryan (52 kg) is one of the four members of Armenian boxing team for Rio de Janeiro Olympic Games.
This time, Mediamax Sport introduces Narek Abgaryan to you.
- Narek, why did you choose boxing?
- My father and uncle were boxers. This sport was always a subject of discussions in my home. My brother went to train too, and I joined him some time later.
- What did boxing give you?
- First, it educated me, made me the person I am. In addition, I served in sport troops and I’m getting free education now thanks to sport achievements. I’m grateful to my sport, for making me who I am.
- Let’s talk about the Olympic Games. You won a quota this April in Turkey, when intensive clashes were taking place in Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic).
- We were in Yerevan when Azerbaijan attacked. We were told we wouldn’t go to Turkey. We were very tense, because we trained very hard, we all had dreams… However, it was decided in the end that we would go, and we were happy about that.
- What mood was the team in?
- Armenian soldiers and civilians were dying… It was hard. I affected us a lot, angered us. We felt like we were going to war. We had a task at hand we had to fulfill at any cost.
- Competition won’t be easy in Rio. How do you think you’ll perform there?
- I realized during the qualifying tournaments that you should have faith and fight till the end. The same is true for the Olympic Games, - you have to get in the right mood, fight till the end and reach your goal.
-What do you imagine when you hear “Brazil”?
- Football and carnival. I always dreamed to take part in these celebrations, when everything’s bright and colourful… I think it’d be really entertaining.
- What costume would you wear?
- Batman (laughs - edit.)
- How many Olympiads took place in South America?
- Let me think. My guess is none (Brazil is the first South-American country to host the Olympic Games - edit.).
- Is there a sportsman you’d like to meet in Rio?
- I’d like to see boxer Manny Pacquiao.
- When was the last time you went to theatre?
- Probably a year ago. It was a play about young people of Armenia and Diaspora, about how we live and what we have in common, how we should communicate with each other.
- Your favourite place in Armenia.
-Vorotan village in Sisian. It’s a wonderful place, rich with healing waters. I advise everyone to go there.