Ծննդյան թիվ. 21.10.1991 թ. Գյումրի
Հոբբի. Չնայած ազատ ժամանակ քիչ է ունենում, բայց շատ է սիրում ֆուտբոլ դիտել, հատկապես Մադրիդի «Ռեալի» հանդիպումները: Երբ Գյումրիում է լինում, ներկա է լինում «Շիրակի» տնային հանդիպումներին: Շատ է սիրում նաեւ ֆուտբոլ խաղալ:
Կրթություն. Սովորել է Գյումրու Միքայել Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտում: Հիմա էլ շարունակում է սովորել կառավարման ֆակուլտետի մագիստրատուրայում:
Անձնական մարզիչ. Գեւորգ Ալեքսանյան
Նորամուտ. Մեծահասակների մրցաշարերում սկսել է հանդես գալ 2010 թվականից: Հավաքականի հետ Նիսում մասնակցել է միջազգային մրցաշարի ու հաղթող դարձել:
Սպորտային կարիերայի սկիզբը. Սկսել է մարզվել 8 տարեկանից: Առաջին քայլերը կատարել է Գյումրու հունահռոմեական ըմբշամարտի մարզադպրոցում, որտեղ էլ մինչ օրս մարզվում է: Այժմ մարզադպրոցը կոչվում է իր անունով:
Մարզաձեւի ընտրությունը. Արթուրի հայրը եւ հորեղբայրը զբաղվել են ըմբշամարտով: Նա փոքր տարիքից հետեւել է ըմբշամարտի ելույթներին ու սիրել մարզաձեւը:
Ամենակարեւոր սպորտային նվաճումը. Աշխարհի չեմպիոնությունը
Կուռքը. Ձգտում է Արմեն Նազարյանի, Լեւոն Ջուլֆալակյանի ու Մնացական Իսկանդարյանի պես Օլիմպիական չեմպիոն դառնալ:
Ամենաազդեցիկ մարդը կարիերայում. Հայրն է՝ Գեւորգ Ալեքսանյանը
Ելույթից առաջ արարողակարգ. Նախավարժանք է անում
Կարգախոսը. Անպայման ձգտել իրականացնել նպատակները:
2013, 2016 թթ. ԵԱ-ի արծաթե մեդալակիր
2012, 2013, 2014 թթ. Եվրոպայի չեմպիոն
2012 թ. Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր
2013 թ. ԱԱ-ի 2-րդ մրցանակակիր
2014, 2015 թթ. Աշխարհի չեմպիոն
2014, 2015 թթ. Հայաստանի լավագույն մարզիկ
Շքանշաններ
Մովսես Խորենացու մեդալ (2012 թ.)
«Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալ (2014 թ.)
2015թ. սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ, ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման գործում ներդրած ավանդի, ինչպես նաեւ ԱԱ-ում տարած հաղթանակի համար պարգեւատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի շքանշանով:

Олимпийская сборная: Артур Алексанян
Хобби: Несмотря на нехватку свободного времени, любит смотреть футбол, особенно матчи с участием мадридского «Реала». Когда бывает в Гюмри, следит за домашними матчами «Ширака». Любит и сам играть в футбол.
Образование: Учился в Гюмрийском государственном педагогическом институте им. Микаела Налбандяна. В настоящее время продолжает обучение в магистратуре факультета менеджмента.
Личный тренер: Геворк Алексанян
Дебют:  На турнирах среди взрослых начал выступать с 2010 года. Вместе со сборной участвовал в международном турнире в Ницце, на котором стал победителем.
Начало спортивной карьеры: Начал тренироваться с 8 лет. Первые шаги сделал в Гюмрийской спортшколе по греко-римской борьбе. Там же тренируется по сей день. Школа была переименована в его честь.
Выбор вида спорта: Борьбой занимались отец и дядя Артура. С малых лет он следил за выступлениями борцов и полюбил этот вид спорта.
Важнейшее спортивное достижение: Звание чемпиона мира
Кумиры: Хотел бы стать олимпийским чемпионом, как Армер Назарян, Левон Джулфалакян и Мнацакан Искандарян.
Самый значимый человек в карьере: отец, Геворк Алексанян
Что делает перед выступлением: разминается
Девиз:  Всегда стремиться к достижению цели
2013, 2016 г. серебряный призер ЧЕ
2012, 2013, 2014 гг. чемпион Европы
2012 г. бронзовый призер Олимпийских игр в Лондоне
2013 г. вице-чемпион мира
2014, 2015 гг. чемпион мира
2014, 2015 гг. лучший спортсмен Армении
Награды
Медаль Мовсеса Хоренаци (2012 г.)
Медаль «За заслуги перед отечеством» первой степени (2014 г.)
16 сентября 2015 года по случаю Дня независимости Армении за вклад в развитие спорта и физической культуры, а также за победу на чемпионате мира был награжден медалью «За заслуги перед отечеством» второй степени.