Ծննդյան թիվ. 21.10.1991 թ. Գյումրի
Հոբբի. Չնայած ազատ ժամանակ քիչ է ունենում, բայց շատ է սիրում ֆուտբոլ դիտել, հատկապես Մադրիդի «Ռեալի» հանդիպումները: Երբ Գյումրիում է լինում, ներկա է լինում «Շիրակի» տնային հանդիպումներին: Շատ է սիրում նաեւ ֆուտբոլ խաղալ:
Կրթություն. Սովորել է Գյումրու Միքայել Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտում: Հիմա էլ շարունակում է սովորել կառավարման ֆակուլտետի մագիստրատուրայում:
Անձնական մարզիչ. Գեւորգ Ալեքսանյան
Նորամուտ. Մեծահասակների մրցաշարերում սկսել է հանդես գալ 2010 թվականից: Հավաքականի հետ Նիսում մասնակցել է միջազգային մրցաշարի ու հաղթող դարձել:
Սպորտային կարիերայի սկիզբը. Սկսել է մարզվել 8 տարեկանից: Առաջին քայլերը կատարել է Գյումրու հունահռոմեական ըմբշամարտի մարզադպրոցում, որտեղ էլ մինչ օրս մարզվում է: Այժմ մարզադպրոցը կոչվում է իր անունով:
Մարզաձեւի ընտրությունը. Արթուրի հայրը եւ հորեղբայրը զբաղվել են ըմբշամարտով: Նա փոքր տարիքից հետեւել է ըմբշամարտի ելույթներին ու սիրել մարզաձեւը:
Ամենակարեւոր սպորտային նվաճումը. Աշխարհի չեմպիոնությունը
Կուռքը. Ձգտում է Արմեն Նազարյանի, Լեւոն Ջուլֆալակյանի ու Մնացական Իսկանդարյանի պես Օլիմպիական չեմպիոն դառնալ:
Ամենաազդեցիկ մարդը կարիերայում. Հայրն է՝ Գեւորգ Ալեքսանյանը
Ելույթից առաջ արարողակարգ. Նախավարժանք է անում
Կարգախոսը. Անպայման ձգտել իրականացնել նպատակները:
2013, 2016 թթ. ԵԱ-ի արծաթե մեդալակիր
2012, 2013, 2014 թթ. Եվրոպայի չեմպիոն
2012 թ. Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր
2013 թ. ԱԱ-ի 2-րդ մրցանակակիր
2014, 2015 թթ. Աշխարհի չեմպիոն
2014, 2015 թթ. Հայաստանի լավագույն մարզիկ
Շքանշաններ
Մովսես Խորենացու մեդալ (2012 թ.)
«Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալ (2014 թ.)
2015թ. սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ, ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման գործում ներդրած ավանդի, ինչպես նաեւ ԱԱ-ում տարած հաղթանակի համար պարգեւատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի շքանշանով:

Born in: 21.10.1991, Gyumri
Education: Studied at Mikael Nalbandian Gyumri State Pedagogical Institute. At present continues his education at Master’s course in management.
Personal coach: Gevorg Aleksanyan
Debut: Left the junior category and began performing in tournaments since 2010. Participated and won in the international tournament in Nice with the Armenian team.
Start of career: Began training at the age of 8. Made first steps in sports at the Greco-Roman wrestling school in Gyumri, where he trains till this day. The school is now named after him.
Choice of sports: Artur’s father and uncle were wrestlers. He followed wrestling matches and loved the sport since childhood.
The most important achievement: becoming World champion
Idol: He strives to become an Olympic champion like Armen Nazaryan, Levon Julfalakyan and Mnatsakan Iskandaryan.
People with most influence on career: father, Gevorg Aleksanyan
Pre-performance routine: warm-up
Slogan: Always strive to achieve your goals.
2013, 2016: silver medalist of the European Championship
2012, 2013, 2014: European champion
2012: bronze medalist of London Olympics
2013: 2nd place at the World Championship
2014, 2015: World champion
2014, 2015: the best athlete of Armenia
Medals
Medal of Movses Khorenatsi (2012)
First Class Medal of Services to the Motherland (2014)
On September 16 in 2015, Artur Aleksanyan was awarded the Second Class Medal of Services to the Motherland for his contribution to physical culture and sports and victory at the World Championship on the occasion of the independence of Armenia.