Պայքարով, ուրախությամբ ու ռեկորդներով լի հոկտեմբերը
Հոկտեմբեր ամիսը հարուստ էր սպորտային մի շարք կարեւոր իրադարձություններով: Այս անգամ Reuters-ի հետ ընտրել ենք հենց հոկտեմբերին արված հետաքրքիր լուսանկարները:
Սկսենք մարմնամարզությունից: 22-ամյա Սիմոնե Բայլսն Աշխարհի առաջնությունում պարզապես գերազանցեց ինքն իրեն՝ նվաճելով բոլոր հնարավոր ոսկե մեդալները:
Հարզատ Բազելում ելույթ ունենալը միանշանակ օգնում է Ռոժեր Ֆեդերերին: Այս անգամ եւս նա կարողացավ դառնալ հաղթող եւ ուրախությունը կիսեց թենիսիստներին գնդակ մատակարարող երեխաների հետ: Ի դեպ, Ֆեդերերը եւս ռեկորդ սահմանեց: Բազելի մրցաշարում նա հաղթանակ տարավ 10-րդ անգամ, նման ցուցանիշ դեռ ոչ մի թենիսիստ չի գրանցել:
Տեղափոխվենք Ճապոնիա, որտեղ ռեգբիի Աշխարհի գավաթի բորնզե մեդալի համար պայքարում էին Նոր Զելանդիայի եւ Ուելսի հավաքականները: Ինչպես տեսնում եք, այստեղ կարեւորն ամեն գնով մրցակցին կանգնեցնելն է, որպեսզի վերջինս չհասնի հաջողության:
Բոլորովին այլ է պայքարն աթլետիկայում: Փոխանցումավազքում, գրեթե, նույն ժամանակը գրանցած մրցակիցների վազքից ահա այսպիսի հետաքրքիր կադր է ստացվել:
Նկարն ամենեւին էլ հակակառավարական ցույցերի ժամանակ չէ արվել: Գերմանիայի գավաթի «Հերտա»-«Դրեզդեն» խաղին ժամանած երկրպագուներն են, որոնք ահա այսպիսի ակցիայի հեղինակ էին դարձել:
Այս մարդիկ եւս ֆուտբոլասերներ են, սակայն պարզապես եկել են վայելելու խաղը: Մինչ «Մանչեսթեր Սիթի»-«Սաութհեմփթոն» հանդիպման մեկնարկը տեղացող առատ անձրեւն ու ցուրն այդպես էլ չեն խանգարել նրանց:
Խոսել երկրպագուներից ու չանդրադառնալ Իրանի կանանց, չենք կարող: Հենց հոկտեմբերին նրանք 40 տարվա ընդմիջումից հետո առաջին անգամ իրավունք ստացան գնալ ստադիոն ու ներկա լինել իրենց հավաքականի ելույթին:
Մեր ֆոտոպատմությունն ավարտենք անձրեւոտ, բայց ուրախ լուսանկարով: Հաղթանակն ու հաջողությունը մոռացնել են տալիս անհարմար եղանակային պայմաններում անցկացրած հանդիպումը: Դրա համար էլ այս մարզիկներն այսպես են տոնում այն:

Победы, счастливые моменты и рекорды октября
Октябрь этого года был богат различными спортивными мероприятиями. На этот раз мы выбрали с Reuters самые яркие спортивные фотографии прошедшего месяца.
Начнем с гимнастики. 22-летняя Симона Байлз превзошла саму себя на чемпионате мира, завоевав все возможное золотые медали.
Выступления в родном Базеле однозначно оказывают плодотворное влияние на Роджера Федерера. На этот раз он вновь стал победителем и разделил радость с подающими теннисистам мяч детьми. Кстати, Федерер также установил рекорд. Он одержал 10 побед на турнире в Базеле – такого показателя пока нет ни одного теннисиста.
А теперь отправимся в Японию, где за бронзовые медали Кубка мира по регби боролись сборные Новой Зеландии и Уэльса. Как видите, здесь важно остановить соперника любой ценой и не дать ему шанса на успех.
Совершенно другая борьба разворачивается в атлетике. Вот такой интересный кадр получился во время эстафетного бега, когда соперники зафиксировали практически одинаковое время.
Эта фотография была сделана вовсе не на антиправительственных митингах. Это болельщики, прибывшие на матч «Герта» - «Дрезден», устроившие такую акцию.
Эти люди также являются любителями футбола, однако они просто пришли насладиться игрой. А проливной дождь и холод до старта матча «Манчестер Сити» - «Саутгемптон» так и не смогли помешать им в этом деле.
Говорить о болельщиках и не коснуться иранских женщин невозможно. Именно в октябре после 40-летнего перерыва они впервые получили право болеть за свою сборную на стадионе.
7]
Закончим наш фоторяд дождливой, но радостной фотографией. Эти спортсмены так бурно празднуют победу. Ведь благодаря победе и успеху забываешь о матче, проведенном в некомфортных природных условиях.