Պայքարով, ուրախությամբ ու ռեկորդներով լի հոկտեմբերը
Հոկտեմբեր ամիսը հարուստ էր սպորտային մի շարք կարեւոր իրադարձություններով: Այս անգամ Reuters-ի հետ ընտրել ենք հենց հոկտեմբերին արված հետաքրքիր լուսանկարները:
Սկսենք մարմնամարզությունից: 22-ամյա Սիմոնե Բայլսն Աշխարհի առաջնությունում պարզապես գերազանցեց ինքն իրեն՝ նվաճելով բոլոր հնարավոր ոսկե մեդալները:
Հարզատ Բազելում ելույթ ունենալը միանշանակ օգնում է Ռոժեր Ֆեդերերին: Այս անգամ եւս նա կարողացավ դառնալ հաղթող եւ ուրախությունը կիսեց թենիսիստներին գնդակ մատակարարող երեխաների հետ: Ի դեպ, Ֆեդերերը եւս ռեկորդ սահմանեց: Բազելի մրցաշարում նա հաղթանակ տարավ 10-րդ անգամ, նման ցուցանիշ դեռ ոչ մի թենիսիստ չի գրանցել:
Տեղափոխվենք Ճապոնիա, որտեղ ռեգբիի Աշխարհի գավաթի բորնզե մեդալի համար պայքարում էին Նոր Զելանդիայի եւ Ուելսի հավաքականները: Ինչպես տեսնում եք, այստեղ կարեւորն ամեն գնով մրցակցին կանգնեցնելն է, որպեսզի վերջինս չհասնի հաջողության:
Բոլորովին այլ է պայքարն աթլետիկայում: Փոխանցումավազքում, գրեթե, նույն ժամանակը գրանցած մրցակիցների վազքից ահա այսպիսի հետաքրքիր կադր է ստացվել:
Նկարն ամենեւին էլ հակակառավարական ցույցերի ժամանակ չէ արվել: Գերմանիայի գավաթի «Հերտա»-«Դրեզդեն» խաղին ժամանած երկրպագուներն են, որոնք ահա այսպիսի ակցիայի հեղինակ էին դարձել:
Այս մարդիկ եւս ֆուտբոլասերներ են, սակայն պարզապես եկել են վայելելու խաղը: Մինչ «Մանչեսթեր Սիթի»-«Սաութհեմփթոն» հանդիպման մեկնարկը տեղացող առատ անձրեւն ու ցուրն այդպես էլ չեն խանգարել նրանց:
Խոսել երկրպագուներից ու չանդրադառնալ Իրանի կանանց, չենք կարող: Հենց հոկտեմբերին նրանք 40 տարվա ընդմիջումից հետո առաջին անգամ իրավունք ստացան գնալ ստադիոն ու ներկա լինել իրենց հավաքականի ելույթին:
Մեր ֆոտոպատմությունն ավարտենք անձրեւոտ, բայց ուրախ լուսանկարով: Հաղթանակն ու հաջողությունը մոռացնել են տալիս անհարմար եղանակային պայմաններում անցկացրած հանդիպումը: Դրա համար էլ այս մարզիկներն այսպես են տոնում այն:

Fight, joy and records: The sports in October
October had quite a number of important sport moments. Mediamax Sport has selected the most interesting photos depicting them, based on Reuters reports.
Let’s start with gymnastics. 22-year-old Simone Biles was brilliant as ever in the World Championship, winning every possible gold medal.
Playing in his native Basel certainly helped Roger Federer. After winning, he shared his excitement with the ball kids. By the way, he set a record too: it was his 10th win in Basel. No other tennis player has reached that mark before.
Moving on to Japan, New Zealand and Wales fought for the bronze in Rugby World Cup. As you can see, stopping the opponent is extremely important in the sport.
It’s a different fight in athletics. This photo depicts the athletes who finished the relay race almost simultaneously.
This photo wasn’t taken during anti-government protests. The people on it are football fans, who held a demonstration during the Hertha – Dynamo Drezden game.
These football fans just want to enjoy the game, regardless of the strong rain and cold weather. The photo was made before the Manchester City – Southampton match.
We can’t speak of football and not mention the women of Iran. In October 2019, the 40-year ban on attending stadiums was lifted and Iranian women could openly cheer for their team.
In conclusion, another picture of sport battling rain. Victory creates emotions that beat poor weather conditions easily, so it’s no surprise the athletes are celebrating so.