Թիմային ձեռքբերում. Կարեւոր հաղթանակի հեղինակները
Հանրապետական ստադիոնում հավաքված երկրպագուներն ԵՎՐՈ-2020-ի ընտրական Հայաստան-Բոսնիա եւ Հերցեգովինա խաղին աննկարագրելի հույզերի ու պայքարի ականատես եղան:
Հանդիպման արդեն 5-րդ րոպեին դարպասի 2 գրավում կար, որոնք հեղինակել էին «Ռոմայի» ֆուտբոլիստները` Էդին Ջեկոն ու Հենրիխ Մխիթարյանը:
Հայաստանի հավաքականի ավագն իր բարձրության վրա էր ու վերջին շրջանում ամենալավ հանդիպումներից մեկն անցկացրեց հավաքականում: Նա իսկական առաջատարի պես իր հետեւից տարավ թիմը: Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ նշեց գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյուլբուդաղյանցը:
Հանդիպումը չափազանց նյարդային ստացվեց նաեւ Գյուլբուդաղյանցի համար: Ամբողջ հանդիպման ընթացում նա իր տեղը չէր գտնում ու մի քանի անգամ քիչ էր մնում խաղադաշտ մտներ:
1:1-ի ժամանակ Հայաստանի հավաքականն ամեն ինչ անում էր հաշվի մեջ կրկին առաջ անցնելու համար, մի քանի հեռահար հարվածներ տեղացին Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի դարպասին, որոնցից մեկի հեղինակն էլ Տիգրան Բարսեղյանն էր:
Իտալիային նախորդ խաղում զիջելուց հետո ուղեգրի համար պայքարը շարունակելու համար բոսնիացիների հետ ամեն գնով հաղթանակի հասնել էր պետք, ու նոր ակումբ տեղափոխված Մխիթարյանը թիմային գեղեցիկ գրոհի արդյունքում հաշիվը 2:1 դարձրեց:
Մրցակիցն էլ խաղի իր պլաններն ուներ ու հեշտ հանձնվել չէր պատրաստվում, հորդառատ անձրեւն ու հայ երկրպագուների ակտիվությունը նրանց չէին խանգարում, հաշիվն արդեն 2:2 էր, բայց մինչեւ 77-րդ րոպեն:
Դրանից հետո եղավ Հովհաննես Համբարձումյանի գոլը, որը նորից հաղթելու շանս բերեց Հայաստանին:
Մինչեւ վերջին րոպեները հաղթականը դեռ ապահովված չէր, նորանոր վտանգավոր գրոհներ էին տեղում Արամ Հայրապետյանի դարպասին, որը մի քանի լավ սեյվերով աչքի ընկավ: Էմոցիոնալ դարպասապահը մրցավարի սուլիչից հետո թիմակից Կամո Հովհաննիսյանի հետ ուրախացավ անչափ կարեւոր 3 միավորով:
Երկրպագուները երեկոյի կարեւոր մասն էին, ու գոլից հետո Մխիթարյանը շտապեց հենց նրանց հետ տոնել իր դուբլը:
Իսկ հանդիպման վերջակետը ֆուտբոլիստներն ու երկրպագուները միասին դրեցին` իսլանդացիների պես Հու վանկարկելով ու ծափահարելով:

Командное достижение: Авторы важной победы
Болельщики, собравшиеся вчера на Республиканском стадионе на матч Армения - Босния и Герцеговина отборочного турнира ЕВРО-2020, стали свидетелями неописуемых эмоций и борьбы за победу.
Уже на 5-ой минуте встречи было забито два мяча, авторами которых стали футболисты «Ромы» Эдин Джеко и Генрих Мхитарян.
Капитан сборной Армении был на пике и провел одну из лучших встреч за последний период в сборной. Он, как настоящий лидер, повел за собой команду. Об этом на пресс-конференции отметил главный тренер сборной Армен Гюлбудагянц.
Встреча получилась очень напряженной также и для Гюлбудагянца. В течение всего матча он не находил себе места и несколько раз чуть ли не вышел на поле.
Когда счет сравнялся, 1:1, сборная Армении делала все возможное, чтобы вновь опередить соперника. Было несколько дальних ударов по воротам Боснии и Герцеговины, автором одного из которых стал Тигран Барсегян.
После поражения от Италии в предыдущей игре нашей сборной нужно было любой ценой добиться победы в игре с боснийцами, и Генрих Мхитарян в результате красивой командной атаки забил очередной мяч –  2:1.
У соперника тоже были собственные планы на игру, и он не собирался так легко сдаться. Проливной дождь и активность армянских болельщиков не мешала им, счет уже сравнялся, 2:2, но продержался на табло до 77-й минуты.
На 77-й минуте последовал гол Ованеса Амбарцумяна, который вернул сборной Армении шансы на победу.
Однако гарантии на победу еще не были обеспечены вплоть до последних минут. У ворот Арама Айрапетяна, который выделился несколькими хорошими сейвами, разворачивались все новые атаки. Эмоциональный вратарь после свистка рефери обрадовался вместе с Камо Ованнисяном чрезвычайно важным 3 очкам.
Болельщики стали важной частью вечера, и сразу же после гола Мхитарян поспешил к ним, чтобы отпраздновать свой дубль.
А точку в противостоянии футболисты и болельщики сборной поставили вместе, скандируя  исландское «Ху» и аплодируя.