Թիմային ձեռքբերում. Կարեւոր հաղթանակի հեղինակները
Հանրապետական ստադիոնում հավաքված երկրպագուներն ԵՎՐՈ-2020-ի ընտրական Հայաստան-Բոսնիա եւ Հերցեգովինա խաղին աննկարագրելի հույզերի ու պայքարի ականատես եղան:
Հանդիպման արդեն 5-րդ րոպեին դարպասի 2 գրավում կար, որոնք հեղինակել էին «Ռոմայի» ֆուտբոլիստները` Էդին Ջեկոն ու Հենրիխ Մխիթարյանը:
Հայաստանի հավաքականի ավագն իր բարձրության վրա էր ու վերջին շրջանում ամենալավ հանդիպումներից մեկն անցկացրեց հավաքականում: Նա իսկական առաջատարի պես իր հետեւից տարավ թիմը: Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ նշեց գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյուլբուդաղյանցը:
Հանդիպումը չափազանց նյարդային ստացվեց նաեւ Գյուլբուդաղյանցի համար: Ամբողջ հանդիպման ընթացում նա իր տեղը չէր գտնում ու մի քանի անգամ քիչ էր մնում խաղադաշտ մտներ:
1:1-ի ժամանակ Հայաստանի հավաքականն ամեն ինչ անում էր հաշվի մեջ կրկին առաջ անցնելու համար, մի քանի հեռահար հարվածներ տեղացին Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի դարպասին, որոնցից մեկի հեղինակն էլ Տիգրան Բարսեղյանն էր:
Իտալիային նախորդ խաղում զիջելուց հետո ուղեգրի համար պայքարը շարունակելու համար բոսնիացիների հետ ամեն գնով հաղթանակի հասնել էր պետք, ու նոր ակումբ տեղափոխված Մխիթարյանը թիմային գեղեցիկ գրոհի արդյունքում հաշիվը 2:1 դարձրեց:
Մրցակիցն էլ խաղի իր պլաններն ուներ ու հեշտ հանձնվել չէր պատրաստվում, հորդառատ անձրեւն ու հայ երկրպագուների ակտիվությունը նրանց չէին խանգարում, հաշիվն արդեն 2:2 էր, բայց մինչեւ 77-րդ րոպեն:
Դրանից հետո եղավ Հովհաննես Համբարձումյանի գոլը, որը նորից հաղթելու շանս բերեց Հայաստանին:
Մինչեւ վերջին րոպեները հաղթականը դեռ ապահովված չէր, նորանոր վտանգավոր գրոհներ էին տեղում Արամ Հայրապետյանի դարպասին, որը մի քանի լավ սեյվերով աչքի ընկավ: Էմոցիոնալ դարպասապահը մրցավարի սուլիչից հետո թիմակից Կամո Հովհաննիսյանի հետ ուրախացավ անչափ կարեւոր 3 միավորով:
Երկրպագուները երեկոյի կարեւոր մասն էին, ու գոլից հետո Մխիթարյանը շտապեց հենց նրանց հետ տոնել իր դուբլը:
Իսկ հանդիպման վերջակետը ֆուտբոլիստներն ու երկրպագուները միասին դրեցին` իսլանդացիների պես Հու վանկարկելով ու ծափահարելով:

Team achievement: authors of important victories
The fans gathered at Vazgen Sargsyan Republican Stadium for Armenia- Bosnia and Herzegovina qualification game of EURO-2020 witnessed indescribable emotions and fight.
The match registered 2 goals at the 5th minute, authored by Roma footballers Edin Džeko and Henrikh Mkhitaryan.
The captain of Armenia national football team showed perfect play this time with one of the best matches that the national team has had recently. He helped the team like a true leader. This was stated by Head Coach of the team Armen Gyulbudaghyants in a news conference.
The match turned out to be quite intense for Gyulbudaghyants too. He was nervous during the whole match and was about to enter the pitch for several times.
When the score turned 1:1, the Armenian team tried its best to move forward with Tigran Barseghyan authoring of one of the kicks from afar.
Having lost to the Italian team during the last match, the Armenians needed to win this game at any cost, and Mkhitaryan’s wonderful team attack provided 2:1 score.
The competitor had its own plans getting ready to attack easily, and the rain and the activity of the Armenian fans didn’t hinder them. The score was 2:2 until the 77th minute.
Then Hovhannes Hambardzumyan’s goal gave the Armenian team yet another chance to win.
The victory wasn’t secured until the last minutes; very dangerous attacks were carried out towards Aram Hayrapetyan’s gate, but he performed well and saved the situation for several times. The emotional goalkeeper shared his happiness with the important 3 points with his teammate Kamo Hovhannisyan.