ԿԳՄՍ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է անում բողոքարկել Բաքվի «Ֆորմուլա 1»-ի Գրան Պրին
Հայաստանի Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը ապրիլի 28-30-ը Բաքվում կայանալիք «Ֆորմուլա 1» Գրան Պրիի կազմակերպիչ կառույցին ու միջազգային սպորտային հանրությանը կոչ է անում բողոքի ձայն բարձրացնել Արցախում ադրբեջանական իշխանությունների էթնիկ զտման քաղաքականության վերաբերյալ։
Նախարարությունը բոլորի ուշադրությունը հրավիրում է այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից ապօրինի կերպով արգելափակել է Արցախը Հայաստանին ու աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքն ու երկիրը կանգնեցրել հումանիտար աղետի առաջ։
«ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանը 2023-ի փետրվարի 22-ին բավարարել է Հայաստանի հայցը՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը։ Մինչ օրս Ադրբեջանը ոչ միայն չի կատարել դատարանի որոշումը, այլեւ կտրել է գազամատակարարումը եւ էլեկտրականությունը։
Ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի իշխանություններն ապօրինի անցակետ են տեղադրել Արցախը Հայաստանին կապող հումանիտար միջանցքում՝ պատանդ վերցնելով 120 հազ. հայ բնակիչներին։ Ադրբեջանի իշխանություններն այս քաղաքականությամբ ձգտում են էթնիկ զտման ենթարկել Արցախի բնակչությանը՝ ստիպելով լքել իրենց հայրենի բնակավայրերը։
Բաքվում «Ֆորմուլա 1»-ի Գրան Պրիի կազմակերպումն իրականում նպատակ ունի քողարկելու Արցախի հայերի բնաջնջման քաղաքականությունը: Մրցաշարի կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին կոչ ենք անում մաս չդառնալ էթնիկ զտման քաղաքականության քողարկմանը»,- նշված է ԿԳՄՍ-ի տարածած հայտարարության մեջ:

Armenian’s MoESCS calls on international community to boycott “2023 Formula 1 Grand Prix” in Baku
The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia calls on the organisers of the April 28-30 “2023 Formula 1 Grand Prix” European tournament in Baku and the international sports community to raise a voice of protest regarding the ethnic cleansing policy of the Azerbaijani authorities in Nagorno-Karabakh.
The Ministry draws the attention of the sports community to the fact that since December 12, 2022, the Republic of Azerbaijan has illegally blocked the Lachin Corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh to both Armenia and the world, creating an ongoing humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh.
“On February 22, 2023, the United Nations International Court of Justice satisfied Armenia’s claim, obliging Azerbaijan to open the Lachin Corridor immediately. To this day, Azerbaijan has not only failed to comply with the court’s decision but has also cut off gas and electricity supplies.
On April 23, the Azerbaijani authorities set up an illegal checkpoint on the humanitarian corridor connecting Nagorno-Karabakh to Armenia, taking 120,000 Armenian residents of Nagorno-Karabakh hostage. With this policy, the Azerbaijani authorities are trying to ethnically cleanse the Armenian population of Nagorno-Karabakh, forcing them to leave their native land.
The organisation of the “2023 Formula 1 Grand Prix” European tournament in Baku aims to cover up the policy of extermination of the Armenians of Nagorno-Karabakh. We call on the organisers and participants of the “2023 Formula 1 Grand Prix” not to be part of the cover-up of the policy of ethnic cleansing,” the ministry said in the statement.