Շամիլ Տարպիշչեւ. Ուզում ենք վերականգնել հավաքները Ծաղկաձորում
Երեւանում գտնվող Ռուսաստանի Թենիսի ֆեդերացիայի նախագահ Շամիլ Տարպիշչեւն ասել է, որ «մենք ցանկանում ենք վերականգնել մարզական հավաքները Ծաղկաձորում եւ համատեղ մարզումների համակարգը»:
«Ռուսաստանի միջին գոտում ամառը շատ կարճ է, եւ մենք իսկապես շահագրգռված ենք մրցաշրջանը երկարացնելու հնարավորությամբ», - ասել է Տարպիշչեւը-ը «Республика Армении» թերթին տված հարցազրույցում:
Տարփիշչեւը խոստովանել է, որ Երեւանի հետ կապված հատուկ հիշողություններ ունի, քանի որ հենց 1973 թվականին Հայաստանի մայրաքաղաքում կայացած ԽՍՀՄ առաջնությունից հետո նա դարձավ Խորհրդային Միության ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ:
«Այն ֆինանսավորմամբ, որն ունի Հայաստանի ազգային հավաքականը, շատ դժվար է հաջողության հասնել: Այնուամենայնիվ, այն փաստը, որ ձեր երկիրը կարողացավ պահպանել թենիսի ենթակառուցվածքն ու մասնագետներին, բալասան է հոգու համար: Եթե հնարավորություններ լինեն, թենիսը Հայաստանում վերելք կապրի: Մանավանդ, որ տեղական կլիման նպաստում է դրան:
Մենք ցանկանում ենք վերականգնել ինչպես հավաքները Ծաղկաձորում, այնպես էլ համատեղ մարզման համակարգը: Ռուսաստանի կենտրոնական մասում ամառը շատ կարճ է, եւ մենք իսկապես հետաքրքրված ենք մրցաշրջանը երկարացնելու հնարավորությամբ: Մեզ համար կարեւոր է մարզական հավաքներ անցկացնել Ծաղկաձորում՝ հատկապես նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին:
Սեզոնների միջեւ ընկած շրջանը կարեւոր է հատկապես ոչ շատ երիտասարդ խաղացողների համար, քանի որ հենց այդ ընթացքում է դրվում ֆունկցիոնալ մարզման հիմքը: Ծաղկաձորը կատարյալ է դրա համար, եւ խորհրդային տարիներին մենք ակտիվորեն օգտագործում էինք այդ բազան: Մենք պետք է վերականգնենք այդ ավանդույթները: Ափսոս միայն, որ Ծաղկաձորում քիչ կորտեր կան», - ասել է Շամիլ Տարփիշչեւը:

Шамиль Тарпищев: Хотим возродить сборы в Цахкадзоре
Находящийся в Ереване президент Федерации тенниса России Шамиль Тарпищев сказал, что «мы хотим возродить сборы в Цахкадзоре и систему совместных тренировок».
«В средней полосе России очень короткое лето и мы реально заинтересованы в возможности продления сезона», - сказал Тарпищев в интервью газете «Республика Армения».
Тарпищев признался, что с Ереваном у связаны особые воспоминания, поскольку именно после состоявшегося здесь чемпионата СССР 1973 года он стал старшим тренером национальной сборной Советского Союза.
«При том финансировании, которое имеет сборная Армении, очень сложно достичь успехов. Впрочем, бальзамом на душу стало то обстоятельство, что в вашей стране сумели сохранить теннисную инфраструктуру и специалистов. При наличии возможностей теннис в Армении пошел бы в верх. Тем более, что местный климат способствует этому.
Мы хотим возродить и сборы в Цахкадзоре, и систему совместных тренировок. В средней полосе России очень короткое лето и мы реально заинтересованы в возможности продления сезона. Для нас важно проведение сборов в Цахкадзоре особенно в ноябре-декабре.
Межсезонье – важный период, особенно для взрослых игроков, поскольку именно в это время закладывается основа функциональной подготовки. Цахкадзор идеально подходит для этого и в советское время мы активно пользовались этой базой. Надо возродить те традиции. Жаль только, что в Цахкадзоре мало кортов», - сказал Шамиль Тарпищев.