Հայաստանի դատախազությունը քրեական գործ է սկսել Նուրլան Իբրահիմովի նկատմամբ
Հայաստանի դատախազությունը քրեական գործ է սկսել «Քարաբաղ» ֆուտբոլային ակումբի մամուլի քարտուղար Նուրլան Իբրահիմովի նկատմամբ:
Հոկտեմբերի 31-ին նա սոցկայքերում հայատյաց գրառում էր կատարել. «Պետք է սպանենք բոլոր հայերին՝ երեխաներին, կանանց ու ծերերին: Առանց տարբերակման բոլորին պետք է սպանել: Ոչ մի ափսոսանք ու կարեկցանք չի կարող լինել: Նրանց հետ օրենքի լեզվով խոսելն անիմաստ է։ Հայերը սկսեցին հասկանալ, երբ նրանց հետ ուժի լեզվով խոսեցինք, եթե մենք չսպանենք, նրանք դա կանեն»,- նշել էր Իբրահիմովը:
Ադրբեջանցին նաեւ արդարացրել էր 1915 թվականին Թուրքիայի իրականացրած Ցեղասպանությունը:
Ինչպես հայտնում են դատախազությունից, 1949 թ. դեկտեմբերի 9-ին ընդունված եւ ՀՀ-ի կողմից 1993թ. հունիսի 23-ին վավերացված «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենիցայի 1-ին հոդվածի համաձայն՝ ցեղասպանությունը, անկախ նրանից՝ կատարվում է խաղաղ, թե պատերազմական պայմաններում, ըստ միջազգային իրավունքի հանցագործություն է, որը նրանք պարտավորվում են կանխարգելել ու պատժել այն կատարելու համար: Կոնվենիցայի 3-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատժելի է նաեւ ցեղասպանության ուղղակի եւ հրապարակային հրահրումը:
«ՀՀ քրեական օրենսգրքի 15-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ օտարերկրյա քաղաքացիները, ովքեր հանցանքը կատարել են ՀՀ տարածքից դուրս, ենթակա են քրեական պատասխանատվության ՀՀ քրեական օրենսգրքով, եթե նրանք կատարել են այնպիսի հանցագործություններ, որոնք նախատեսված են ՀՀ միջազգային պայմանագրով:
Նկատի ունենալով վերոգրյալը՝ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարեւոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնում նշված դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (Հրապարակայնորեն կամ լրատվության միջոցներ օգտագործելով ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը) եւ 3971-րդ հոդվածով (Ցեղասպանությունը եւ խաղաղության ու մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված մյուս հանցագործությունները հերքելը, մեղմացնելը, դրանց հավանություն տալը կամ արդարացնելը) նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով»,- հայտնում են կառույցից:
Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն` նախաքննություն կատարելու համար:

Prosecutor General's Office of Armenia has initiated a criminal case regarding the statement on killing of all Armenians, made by Nurlan Ibrahimov, Head of the Press Service of Azerbaijani football Qarabag.
On October 31, Nurlan Ibrahimov wrote on Facebook: “We must kill all Armenians – children, women, the elderly. We need to kill them without making a distinction. No regrets, no compassion. It is useless to talk with them within the framework of the law. We should kill...”
He has also made remarks justifying the Armenian Genocide, perpetrated by the Ottoman Turks in 1915.
The Prosecutor General's Office has stated that under Art. 1 of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide (Adoptedon 09.12.1948 and ratified by Armenia on 23.06.1993) genocide, whether committed in time of peace or in time of war, is a crime under international law which they undertake to prevent and to punish. Under Art. 3 of the Convention direct and public incitement to commit genocide shall be punishable.
"Under Part 3 of Art. 15 of the Armenian Criminal Code foreign citizens, who committed a crime outside the territory of the Republic of Armenia, are subject to criminal liability under the Criminal Code of the Republic of Armenia, if they committed  such crimes which are provided in an international treaty of the Republic of Armenia.
With reference to the above mentioned in the Division for Supervision over the Investigation of Especially Important Cases against Military Service of the Armenian Central Military Prosecutor's Office of the Republic of Armenia a criminal case was initiated under Point 1 of Part 2 of Art. 226 (Inciting national, racial or religious hatred publicly or via mass media) and Art 3971 (Denying, mitigating, endorsing or justifying genocide or other crimes against peace and security of humanity) of the Armenian Criminal Code," said the Prosecutor General's Office.
With a view to conduct the preliminary investigation, the criminal case has been sent to the General Military Investigative Department of the Investigative Committee of Armenia.