Հայաստանի դատախազությունը քրեական գործ է սկսել Նուրլան Իբրահիմովի նկատմամբ
Հայաստանի դատախազությունը քրեական գործ է սկսել «Քարաբաղ» ֆուտբոլային ակումբի մամուլի քարտուղար Նուրլան Իբրահիմովի նկատմամբ:
Հոկտեմբերի 31-ին նա սոցկայքերում հայատյաց գրառում էր կատարել. «Պետք է սպանենք բոլոր հայերին՝ երեխաներին, կանանց ու ծերերին: Առանց տարբերակման բոլորին պետք է սպանել: Ոչ մի ափսոսանք ու կարեկցանք չի կարող լինել: Նրանց հետ օրենքի լեզվով խոսելն անիմաստ է։ Հայերը սկսեցին հասկանալ, երբ նրանց հետ ուժի լեզվով խոսեցինք, եթե մենք չսպանենք, նրանք դա կանեն»,- նշել էր Իբրահիմովը:
Ադրբեջանցին նաեւ արդարացրել էր 1915 թվականին Թուրքիայի իրականացրած Ցեղասպանությունը:
Ինչպես հայտնում են դատախազությունից, 1949 թ. դեկտեմբերի 9-ին ընդունված եւ ՀՀ-ի կողմից 1993թ. հունիսի 23-ին վավերացված «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենիցայի 1-ին հոդվածի համաձայն՝ ցեղասպանությունը, անկախ նրանից՝ կատարվում է խաղաղ, թե պատերազմական պայմաններում, ըստ միջազգային իրավունքի հանցագործություն է, որը նրանք պարտավորվում են կանխարգելել ու պատժել այն կատարելու համար: Կոնվենիցայի 3-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատժելի է նաեւ ցեղասպանության ուղղակի եւ հրապարակային հրահրումը:
«ՀՀ քրեական օրենսգրքի 15-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ օտարերկրյա քաղաքացիները, ովքեր հանցանքը կատարել են ՀՀ տարածքից դուրս, ենթակա են քրեական պատասխանատվության ՀՀ քրեական օրենսգրքով, եթե նրանք կատարել են այնպիսի հանցագործություններ, որոնք նախատեսված են ՀՀ միջազգային պայմանագրով:
Նկատի ունենալով վերոգրյալը՝ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարեւոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնում նշված դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (Հրապարակայնորեն կամ լրատվության միջոցներ օգտագործելով ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը) եւ 3971-րդ հոդվածով (Ցեղասպանությունը եւ խաղաղության ու մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված մյուս հանցագործությունները հերքելը, մեղմացնելը, դրանց հավանություն տալը կամ արդարացնելը) նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով»,- հայտնում են կառույցից:
Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն` նախաքննություն կատարելու համար:

Прокуратура Армении возбудила уголовное дело в отношении пресс-секретаря футбольного клуба «Карабах» Нурлана Ибрагимова.
31 октября он опубликовал в социальных сетях пост, пронизанный враждой и ненавистью по отношению к армяням:
«Мы должны убить всех армян. Мы должны убить детей, женщин, стариков. Мы должны убить всех без какой-либо разницы. Никакой жалости и эмоций. Говорить с ними языком закона бессмысленно. Армяне начали понимать, только когда мы заговорили с ними на языке силы. Если мы их не убьем, это сделают они»,- отметил Ибрагимов.
Азербайджанец оправдал также Геноцид, совершенный Турцией в 1915 году.
По сообщению прокуратуры, согласно статье 1 конвенции «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него», принятой 9-го декабря 1949г. и ратифицированной Арменией 23-го июня 1993г., геноцид, независимо от того, совершается ли он в мирное иди военное время, является преступлением, которое нарушает нормы международного права и против которого необходимо принимать меры предупреждения и карать за его совершение.
Согласно статье 3 Конвенции, наказуемы также прямое и публичное подстрекательство к совершению геноцида.
«Согласно части 3 статьи 15 Уголовного кодекса РА, иностранные граждане, совершившие преступление вне пределов РА, подлежат уголовной ответственности по Уголовному кодексу Республики Армения, если они совершили преступления, которые предусмотрены международным соглашением.
Уголовное дело направлено в Главное военное следственное управление Следственного комитета Армени для предварительного следствия.