Սեւանից-Բալխաշ. Առագաստանավային սպորտի ակտիվացումը
Ամռանը երկարատեւ ընդմիջումից հետո Սեւանում կրկին կայացել է Հովհաննես Իսակովին նվիրված առագաստանավային սպորտի միջազգային մրցաշար: Մարզաձեւն աստիճանաբար զարգանում է Հայաստանում ու փորձում մրցունակ դառնալ:
Mediamax Sport-ը զրուցել է Հայաստանի առագաստանավային սպորտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սմբատ Հակոբյան ի ու Ղազախստանի Բալխաշ քաղաքի ֆեդերացիայի նախագահ Արամ Խաչատրյանի հետ:
Հակոբյան. Շատ ենք ցանկանում, որ Սեւանը կրկին զարդարվի նավերով
Մինչ այս տարին մենք Վրաստանի թիմի հետ երկու տարի մրցաշար ենք անցկացրել, բայց միշտ էլ ցանկացել ենք, որ շատ երկրներ մասնակցեն: Ֆեդերացիայի նախագահ Բագրատ Սողոմոնյանն ու Գրիշա Հակոբյանը, որոնք նախկին առագաստանավորդներ են ու հիմա բնակվում են Մոսկվայում, միշտ օգնում են կազմակերպել այն:
Վերջապես այս տարի Սեւանում կազմակերպեցինք մրցաշար, որտեղ մասնակցեցին Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի մոտ 25 առագաստանավորդ: Հայաստանը հանդես եկավ 15 մարզիկով:
Ղազախստանից եկել էին Բալխաշ քաղաքի առագաստանավորդները, այդ քաղաքի ֆեդերացիայի նախագահը հայաստանցի Արամ Խաչատրյանն է: Շատ հաճելի էր, որ նա մեծ ցանկություն հայտնեց մասնակցելու եւ թիմով եկավ Սեւան:
Ցավոք, ավելի շատ մասնակցիներ Հայաստանը չի կարողանում ունենալ, քանի որ մարզագույքի պակաս ունենք: Երկիրը մոռացել է, որ նման մարզաձեւ ունենք, չի հետաքրքրվում նաեւ նման միջոցառում անցկացնելուց հետո: Ողջ մրցաշարն անցել է հովանավորների ֆինանսավորմամբ:
Մրցաշարը կոչվում էր Հովհաննես Իսակովի անվան, ինչպես սրանից երկար տարիներ առաջ, երբ Սեւանն ընդունում էր Սովետական Միության 15 հանրապետությունների առագաստանավորդներին ու թեժ պայքար էր ծավալվում:
Մեր նպատակն է, որ այս տարի կազմակերպած մրցաշարը պարբերական բնույթ կրի, ավելի շատ թվով երկրներ ժամանեն Հայաստան: Շատ ենք ցանկանում, որ Սեւանը կրկին զարդարվի նավերով ու դառնա սպորտային կարեւոր տեղերից մեկը:
Մեր սպորտաձեւում փորձն անչափ կարեւոր է, բայց քանի որ գումարային խնդիրների պատճառներով մենք չենք կարողանում այլ երկրներ գնալ, այս մրցաշարը լրացնում է բացը: Իսկ այն մարզիկները, ովքեր ավելի փորձառու են, ցույց են տալիս իրենց վարպետությունը:
Խաչատրյան.Կփորձենք ամրապնդել 2 երկրների կապերը
Բալխաշի առագաստանավային սպորտի ֆեդերացիայի նախագահ Արամ Խաչատրյանը Բալխաշի առագաստանավային սպորտի ֆեդերացիայի նախագահ Արամ Խաչատրյանը
Մի քանի տարի առաջ սկսել ենք զարգացնել առագաստանավային սպորտը: Ժամանակին Բալխաշում այս մարզաձեւը շատ տարածված էր, մոտ 150 առագաստանավեր են եղել ու բարձրագույն վարպետության սպորտային դպրոց է գործել: Բայց ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո ոչինչ չի պահպանվել:
Բալխաշը մեծ լիճ է, որը շատ հարմար է առագաստանավային սպորտով զբաղվելու համար: Որոշեցի վերականգնել ժամանակին եղած լավ ավանդույթներն ու այդպես ամեն ինչ սկսվեց: 3-րդ տարին է, որ զբաղվում ենք այդ աշխատանքներով: Ես էլ սիրողական մակարդակով պարապում եմ ու շատ եմ սիրում այս մարզաձեւը:
Շատ էի ցանկանում Հայաստանի հետ համագործակցել, այդ նպատակով ժամանեցի հայրենիք, գնացի Սեւան ու մարզաձեւով զբաղվողների հետ հանդիպեցի: Հայաստանի առագաստանավային սպորտի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչների հետ խոսեցի ու խոստացա նրանց մյուս տարի մեզ մոտ մրցումների հրավիրել:
Քանի որ Հայաստանի ֆեդերացիայի բյուջեն շատ փոքր է, ինքս խոստացա հոգալ բոլոր ծախսերը: Ինձ հաճելի է, որ Ղազախստանում բարձրանա Հայաստանի դրոշն ու ամրապնդվեն 2 երկրների բարեկամական կապերը: Բացի այդ էլ, շատ էի ցանկանում, որ Հայաստանում եւս նման մրցաշար կայանար:
Դրա համար ամռանը Սեւանում մասնակցեցինք ռեգատայի, մեր մարզիկները 1-ին ու 3-րդ տեղերը գրավեցին մեծահասակների պայքարում, ապա Հայաստանի թիմին հրավիրեցինք` 2 մարզիկի ու 1 մարզչի: Մրցաշարը բավական ուժեղ կազմ էր հավաքել, ներկայացուցիչներ կային նաեւ Ղազախստանից ու Ուզբեկստանից:
Հետագայում մեր համագործակցությունը կշարունակվի, պետք է մրցաշարերի մասնակից երկրների քանակն ավելացնել, որպեսզի այն կարողանա միջազգային կարգը պահպանել:

От Севана до Балхаша: Активация парусного спорта
После длительного перерыва, летом в Севане вновь состоялся международный турнир по парусному спорту им. Ованеса Исакова. Этот вид спорта постепенно развивается в Армении, а его представители стараются сделать его конкурентоспособным.
Mediamax Sport побеседовал с вице-президентом Федерации парусного спорта в Армении, главным тренером сборной Смбатом Акопяном и президентом Федерации казахстанского города Балхаш Арамом Хачатряном.
Акопян: Мы очень хотим, чтобы Севан вновь украшали парусники
До этого года мы провели два турнира с командой из Грузии. Мы всегда хотели, чтобы в соревнованиях участвовали много стран. Президент федерации Баграт Согомонян и Гриша Акопян, которые являются бывшими яхтсменами и теперь проживают в Москве, всегда помогают организовать турнир. Наконец, в этом году мы организовали в Севане турнир, в котором приняли участие около 25 яхтсменов из России, Беларуси и Казахстана. Армению представили 15 спортсменов.
Казахстанские яхтсмены прибыли из города Балхаш, президент Федерации этого города – уроженец Армении Арам Хачатрян. Было очень приятно, что он выразил желание принять участие и со своей командой приехал в Севан.
К сожалению, Армения не может позволить много участников, так как у нас есть недостаток в спортивной экипировке. Страна забыла, что у нас есть такой вид спорта и не интересуется им после проведения такого мероприятия. Все мероприятие проходило благодаря финансированию спонсоров.
Турнир, как и много лет назад, носил имя Ованеса Исакова. Тогда Севан принимал яхтсменов из 15 республик Советского Союза.
Мы нацелены на то, чтобы организованный в этом году турнир носил периодический характер. Мы хотим принять больше команд из разных стран, чтобы Севан вновь украшали парусники, и чтобы он превратился в одно из важных мест для проведения турниров.
Опыт очень важен в нашем виде спорта. Но мы не можем себе позволить выступать в других странах из-за финансовых трудностей. Этот турнир восполняет пробел. И более опытные спортсмены показывают на нем свое мастерство.
Хачатрян: Попытаемся укрепить двустороннюю связь
Президент Федерации парусного спорта города Балхаш Арам Хачатрян Президент Федерации парусного спорта города Балхаш Арам Хачатрян
Несколько лет назад мы начали развивать парусный спорт. Раньше этот вид спорта был очень распространен в Балхаше: было около 150 парусных суден, и действовала спортивная школа высшего мастерства. Но после распада СССР ничего не сохранилось.
Балхаш – это большое озеро, оно очень удобно для занятий парусным спортом. Я решил возродить хорошие традиции прошлого, и так все началось. Уже 3-й год мы работаем над этим. А я занимаюсь яхтингом на любительском уровне и очень люблю этот вид спорта.
Я очень хотел сотрудничать с Арменией. С этой целью приехал на родину и встретился в Севане с яхтсменами. Обсудил некоторые вопросы с представителями Федерации парусного спорта Армении и пообещал в следующем году пригласить их к нам на соревнования. Поскольку бюджет Федерации Армении очень мал, я пообещал взять на себя все расходы. Мне будет приятно видеть флаг Армении, поднятый в Казахстане, и укрепление дружественных связей между двумя странами. Кроме того, я очень хотел, чтобы в Армении также проводился подобный турнир.
Поэтому летом мы в Севане приняли участие в регате, наши спортсмены заняли 1-е и 3-е места в борьбе среди взрослых, затем мы пригласили команду Армении – 2 спортсменов и одного тренера. Турнир собрал достаточно сильный состав, были представители также из Казахстана и Узбекистана. В дальнейшем наше сотрудничество продолжится, нужно пополнить число участников, чтобы турнир вышел на международный уровень.