Այսօր Ստեփանակերտում կայանալու է Համահայկական խաղերի բացման արարողությունը:
Ամառային 7-րդ խաղերը հոբելյանական են, դրանք անցկացվում են արդեն 20-րդ անգամ: Ստեփանակերտում հսկայական թվով հայեր են հավաքվել աշխարհի շուրջ 140 քաղաքներից: Մասնակիցների թիվն ավելի քան 5000 է:
Ինչպես հայտնում է Mediamax Sport-ի թղթակիցը Ստեփանակերտից, Արցախում մեկնարկելու են ֆուտբոլ, հեծանիվ, շախմատ, բազկամարտ, սպորտային պարեր եւ վոլեյբոլ մարզաձեւերը: Մյուս մրցումները տեղի կունենան Երեւանում եւ կսկսվեն օգոստոսի 9-ին:
Համահայկական կազմկոմիտեի անդամ Դերենիկ Գաբրիելյանն ասել է, որ Ստեփան Շահումյանի անվան ստադիոնում խաղերի ջահը վառելու են Օլիմպիական չեմպիոն Հրաչյա Պետիկյանը, Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ Սրբազանն ու Համահայկական խաղերի գործկոմի փոխնախագահ Ալբերտ Բոյաջյանը:
«Միջոցառումը կսկսվի ժամը 21:00-ին եւ կտեւի 3,5 ժամ, այն վարելու է Կարեն Գիլոյանը: Հրաշալի բացում է լինելու, շատ գեղեցիկ լուծումներ են գտել կազմակերպիչները: Համոզված եմ, որ բոլորը մեծ հաճույք են ստանալու»,-ասել է Գաբրիելյանը:

Сегодня в Степанакерте состоится церемония открытия 7-ых Панармянских игр.
Эти игры станут юбилейными, они проводятся уже в 20-й раз. В Степанакерте соберется огромное число армян из 140 городов мира. Число участников превышает 5000.
Как сообщает корреспондент Mediamax Sport из Степанакерта, в Арцахе пройдут соревнования по футболу, шахматам, многоборью, спортивным танцам и волейболу. Следующие соревнования пройдут в Ереване и начнутся 9 августа.
Член организационного комитета Панармянских игр Дереник Габриелян сообщил, что на стадионе им. Степана Шаумяна факел Панармянских игр зажгут Олимпийский чемпион Грачья Петикян, духовный лидер Арцаха архиепископ Паргев и вице-президент Всемирного комитета Панармянских игр Альберт Бояджян.
«Мероприятие начнется в 21:00 и продлится 3,5 часа. Его будет вести Карен Гилоян. Нас ожидает прекрасная церемония открытия, организаторы нашли очень красивые решения. Уверен, что все получат большое удовольствие»,- отметил Габриелян.