Ձյուդոյի Միջազգային Ֆեդերացիայի նախագահ Մարիուս Վիզերի հրավերով Բուդապեշտ են այցելել Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Վարդան Ոսկանյանն ու գլխավոր քարտուղար Թաթուլ Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է առաջիկա Աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի մասնակցության հարցը: Բաքվում կայանալիք ԱԱ-ն Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի համար ամենաբարձր վարկանիշային միավորներն է տալու:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիան, միայն պետական մակարդակով Ադրբեջանի կողմից գրավոր անվտանգության ապահովման երաշխիքներ ստանալուց հետո կմասնակցեն մրցաշարին: Մարիուս Վիզերը խոստացել է զբաղվել այդ հարցով:
Քննարկվել են նաեւ Հայաստանում ձյուդոյի մասսայականացման հետ կապված հարցեր: Վիզերն առաջարկել է կրթության եւ գիտության նախարարության հետ համատեղ մի քանի դպրոցներում ձյուդոյի փորձնական դասաժամեր անցկացնել:
Միջազգային ֆեդերացիան խոստացել է ֆինասավորել մարզիչների աշխատավարձը, տատամիներ ու կիմոնո տրամադրել: Եթե այս փորձը հաջողություն ունենա, այն կփորձեն մշտական դարձնել:

По приглашению президента Международной федерации дзюдо Мариуса Визена в Будапешт отправился президент Федерации дзюдо Армении Вардан Восканян и генеральный секретарь Татул Ованнисян.
В ходе встречи обсуждался вопрос участия сборной Армении в ближайшем чемпионате мира. Предстоящий в Баку ЧМ даст самые высокие рейтинговые очки для Олимпийских игр в Токио.
Как сообщает Федерация дзюдо Армении, только в случае обеспечения в письменном виде и на государственном уровне от Азербайджана гарантий безопасности Армения примет участие в турнире. Мариус Визер обещал заняться этим вопросом.
Обсуждались также вопросы, связанные с популяризацией дзюдо в Армении. Визер предложил совместно с министерством образования и науки проводить в нескольких школах пробные занятия по дзюдо. Международная федерация обещала финансировать зарплату тренеров, предоставить татами и кимоно. Если данный эксперимент пройдет успешно, такую практику сделают постоянной.