Համաշխարհային թենիսի առաջատար Ռոջեր Ֆեդերերը Laureus-ի վարկածով աշխարհի լավագույն մարզիկն է:
Նա 2 անվանակարգերում է հաղթել՝ Տարվա վերադարձ ու լավագույն մարզիկ: Շվեյցարացի թենիսիստն արդեն Laureus-ի 6 մրցանակ ունի, 5-ը որպես լավագույն մարզիկ:
2016-ը վնասվածքի պատճառով բաց թողած Ֆեդերերը կորտ վերադառնալուց հետո 7 տիտղոսի է տիրացել, այդ թվում՝ Մեծ Սաղավարտի 2 մրցանակ, եւ 5,5 տարի անց կրկին առաջին ռակետ դարձել Ավստրալիայի բաց առաջնության հաղթողի կոչումը պաշտպանելուց հետո:
«Առանց երկրպագուներիս այդ ամենին չէի հասնի, անհամբերությամբ եմ սպասում մեր հանդիպմանը: Եկեք մի քանի տարի էլ նույնն անենք»,- ասել է Ֆեդրերը:

One of the best tennis players in the world, Roger Federer has won the Laureus World Sportsman of the Year award.
He walked away with two prizes, also taking the Comeback of the Year. It is the Swiss player’s 6th Laureus accolade, five others are for sportsman of the year.
Federer didn’t compete in 2016 due to injury. He has won seven trophies since returning to the court, including 2 grand slams, and became world number one again by winning the Australian open 5.5 years after he lifted it the last time.
“I wouldn’t be able to do this without my fans. I can’t wait to meet with them, let’s do the same this year!” said Federer.