Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիան ակնկալում է Ռիո-2016-ին մասնակցել երեք մարզիկով:
Այսօր ֆեդերացիայի փոխնախագահ Դավիթ Խիթարյանը նշել է, որ Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու ամենամեծ շանսերն ունի Հովհաննես Դավթյանը:
«Տղամարդկանց պայքարում Օլիմպիադայի ուղեգիր կարող են նվաճել լավագույն 22-ը, իսկ Հովհաննեսն իր քաշի վարկանշային աղյուսակում առայժմ 14-րդն է: Ֆերդինանտ Կարապետյանը մեկ ամիս է ինչ ներկայացնում է Հայաստանը, սակայն մասնակցել է մի քանի մրցաշարերի ու եւս կարող է ուղեգիր ձեռք բերել: Հույսեր ունենք նաեւ Ժաննա Ստանկեւիչից, որը վարկանիշով 28-րդն է: Այս երեք ձյուդոիստներն էլ մասնակցելու են 2016-ի վարկանշային մրցաշարերին»,- ասել է Խիթարյանը:
Ձյուդոյի ֆեդերացիայի համար 2016-ը գոհացնող կլինի, եթե Օլիմպիադա մեկնեն 3 մարզիկով, այնտեղ նվաճեն մեկ մեդալ, ինչպես նաեւ հաջող հանդես գան Եվրոպայի առաջնությունում:

Армянская федерация дзюдо намерена отправить на Олимпиаду 2016 г. в Рио-де-Жанейро троих спортсменов.
Сегодня замглавы федерации Давид Хитарян отметил, что наибольшие шансы на участие в Олимпийских играх имеет Ованнес Давтян.
«В борьбе среди мужчин путевки на Олимпиаду могут получить лучшие 22, а Ованнес в рейтинге своей весовой категории занимает 14-е место. Фердинанд Карапетян только месяц представляет Армению, однако уже принял участие в ряде турниров, и также может получить путевку. Некоторые надежды мы связываем и с Жанной Станкевич, которая занимает 28-е место в рейтинге. Эти три дзюдоиста будут принимать участие в рейтинговых турнирах 2016 года», - сказал Хитарян.
Федерация дзюдо будет довольна, если в 2016 году на Олимпиаду отправятся трое спортсменов, которые завоюют одну медаль, а также удачно выступят на первенстве Европы.