Երեւանը հրաժեշտ տվեց Համահայկական 6-րդ խաղերին
Երեկ Ազատության հրապարակում կայացել է 6-րդ ամառային Համահայկական խաղերի փակման արարողությունը: 11-օրյա պայքարից հետո 6300 մասնակիցները հրաժեշտ են տվել խաղերին:
Մրցաշարի հատուկ մրցանակները փակման արարողության ժամանակ հանձնել է Հայաստանի հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Նա պարգեւատրել է գեղեցկության մրցույթի հաղթող Թբիլիսին ներկայացնող Դիանա Թումանովային, Լավագույն պատվիրակություն ճանաչված Մոնրեալի թիմին, «Արդար խաղի» մրցանակը նվաճած Նիկոսիայի թիմին, «Մարզական ոգու եւ համբերության» մրցանակակիր Սպահանին ու «Համահայկական խաղերի հայտնություն» Մուշին:
«Համահայկական խաղերի ամենակարեւոր ձեռքբերումը մեր ժողովրդի հազարավոր զավակների մեկտեղումն է մայր հայրենիքում՝ այդպիսով նոր շունչ հաղորդելով նաեւ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության հետագա ամրապնդմանը: Այս առումով Համահայկական խաղերն այն եզակի մրցաշարերից են, որտեղ չկան հաղթողներ ու պարտվողներ: Հաղթել ենք բոլորս, քանի որ Համահայկական խաղերը մեր միասնության իրական ապացույցն ու դրսեւորումն են»,- ասել է Աբրահամյանը:
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանն էլ ընդգծել է, որ ուրախության ու հպարտության զգացում ունեն խաղերը նման մակարդակով անցկացնելու համար:

В Ереване завершились шестые Панармянские игры
Вчера на площади Свободы состоялась церемония закрытия 6-х Панармянских игр. После 11-дневной борьбы 6300 спортсменов попрощались с играми.
Специальные призы соревнований на церемонии закрытия вручил премьер-министр Армении Овик Абрамян. Он наградил победительницу конкурса красоты Диану Туманову, представляющую Тбилиси, команду Монреаля, признанную «Лучшей делегацией». Приз за «Честную игру» получила команда Никосии. «За спортивный дух и терпение» награждена команда Исфахана, а «Открытием Панармянских игр» признана делегация Муша.
«Важнейшее достижение Панармянских игр – то, что тысячи сынов нашего народа собираются на Родине, придавая тем самым новый импульс дальнейшему укреплению связи между Арменией, Диаспорой и Арцахом. В этом смысле Панармянские игры – редкий турнир, где нет ни победителей, ни проигравших. Мы все выигрываем, так как Панармянские игры – доказательство нашей сплоченности», - сказал Абрамян.
Председатель всемирного комитета Панармянских игр Ишхан Закарян подчеркнул, что подобный уровень проведения игр внушает радость и гордость.