Երեւանի «Հրազդան» մարզադաշտում միջազգային չափանիշներին համապատասխան վազքուղի կտեղադրվի:
Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Էմմիյանն ասել է, որ աշխատանքները կսկսվեն բոլոր պայմանագրերը ստորագրելուց հետո:
Դրանից ընդամենը մեկ ամիս անց հայ աթլետներն արդեն հնարավորություն կունենան մարզվել ժամանակակից վազքուղու վրա:
«Իտալական մասնագետներն են զբաղվելու այդ աշխատանքով, նրանք իրենց գործի իսկական գիտակ են, ու կարճ ժամանակ անց ամեն ինչ արված կլինի: «Հրազդան» ստադիոնը համապատասխանում է աթլետիկայի միջազգային ֆեդերացիայի բոլոր պահանջներին, այնտեղ կան անհրաժեշտ ցատկափոսերն ու վազքուղիները»,- ասել է Էմմիյանը:
Հայաստանում վազքուղին տեղադրելու է Եվրոպայի, Աշխարհի առաջնությունների ու Օլիմպիական խաղերի ժամանակ աթլետիկայի վազքուղիներ կառուցող «Mondo Sport & Flooring Division» ընկերությունը, որի մասնագետները երկու անգամ արդեն եղել են Երեւանում, ուսումնասիրել են տեղանքն ու կատարել բոլոր չափագրումները:
«Աթլետիկայի միջազգային ֆեդերացիան տրամադրելու է 160 հազար դոլար, ես 4 տարի պայքարում եմ, որ այդ գումարն այլ երկիր չփոխանցվի: Իսկ ահա մեր կառավարության կողմից էլ ներդրվելու է գրեթե 220 հազար դոլար: Իրականում այդ աշխատանքներն արժեն ավելի քան 1 մլն եվրո, բայց քանի որ ես լավ կապեր ունեմ, մենք անհամեմատ քիչ ենք վճարելու»,- ավելացրել է Էմմիայնը:
Նա համոզված է, որ եթե Հայաստանում գոնե մեկ ստադիոն անհրաժեշտ չափանիշներով լինի, աթլետիկան մեծ վերելք կապրի ու նմանատիպ վազքուղիներ կտեղադրվեն նաեւ տարբեր մարզերում:
Բացի այդ էլ, վազքուղին հնարավորություն կընձեռնի Հայաստանում անցկացնել միջազգային խոշոր մրցաշարեր եւ առաջնություններ:

На ереванском стадионе «Раздан» будет построена беговая дорожка, соответствующая международным стандартам.
В беседе с корреспондентом Mediamax Sport президент Федерации легкой атлетики Армении Роберт Эммиян сказал, что работы начнутся после подписания всех контрактов.
Через месяц после этого у армянских атлетов появится возможность тренироваться на современной беговой дорожке.
«Этой работой будут заниматься итальянские специалисты, они настоящие знатоки своего дела, и вскоре все будет сделано. Стадион «Раздан» отвечает всем требованиям международной федерации атлетики, здесь есть необходимые ямы для прыжков и дорожки для бега»,- сказал Эммиян.
В Армении дорожку для бега будет устанавливать компания «Mondo Sport & Flooring Division», строящая дорожки для чемпионатов Европы, мира и Олимпийских игр. Специалисты компании дважды посетили Армению, изучили местность и сделали все измерения.
«Международная федерация атлетики выделит 160 тыс. долларов, я 4 года борюсь, чтобы эта сумма не передавалась другой стране. А вот наше правительство инвестирует около 220 тыс. долларов. На самом деле эти работы стоят более чем 1 млн евро, но так как у меня хорошие связи, мы будем платить несравненно меньше»,- добавил Эммиян.
Он уверен, что если в Армении хотя бы один стадион будет соответствовать необходимым стандартам, атлетика будет прогрессировать, и подобные дорожки для бега будут построены также в разных районах.
Кроме того, дорожка для бега предоставит возможность проводить в Армении крупные международные турниры и чемпионаты.