Մեկ կադրում. 3 հայտնի ճաղատների ուրախ նախավարժանքը
Ֆուտբոլը միավորում է միլիոնավոր մարդկանց ամբողջ աշխարհում, ոգեշնչում նրանց ու անկրկնելի հաղթական պահեր պարգեւում: Սակայն ֆուտբոլն ավելի է, քան պարզապես խաղ, այն նաեւ պայքարում է աղքատության ու պատերազմների դեմ:
Այսօրվա «Մեկ կադրում» շարքում պատմելու ենք այդպիսի բարեգործական խաղի ժամանակ արված լուսանկարի մասին:
2005 թվականի դեկտեմբերի 22-ին 50 հազար հանդիսականներ Դյուսելդորֆի ստադիոնում ներկա էին «Ֆուտբոլն ընդդեմ աղքատության բարեգործական խաղին», որում մրցում էին Զինեդին Զիդանի ու Ռոնալդոյի ընկերները:
Թեեւ հանդիպումն ավելի շատ շոուի էր նման, սակայն խաղադաշտում հետաքրքիր պայքար էլ ծավալվեց: Հանդիպումը հավաքել էր բազմաթիվ հայտնի մարդկանց տարբեր ոլորտներից: Խաղին մասնակցել է թենիսիստ Կարլ-Ուվե Շտեբեկը, պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկ Սվեն Օտկեն, դերասան Օլիվեր Պոհերը: Թիմերի մարզիչների դերում էլ հանդես են եկել Միրչա Լուչեսկուն ու Լոթար Մաթեուսը:
Հանդիպման գլխավոր մրցավարը հայտնի իտալացի Պիերլուիջի Կոլինան էր: Նրա ու թիմերի ավագների նախավարժանքի ժամանակ արվել է այս լուսանկարը: 3 հայտնի ճաղատները հաճելի զրուցում են ու ժպտում տեսախցիկների առաջ:
Այդ խաղում հաղթանակը ֆրանսիացու թիմինն էր, որն առավելության հասավ 4:2 հաշվով: Զիդանի թիմում դուբլի հեղինակ դարձավ Դիեգո Տրիստանը, մեկական գոլ էլ խփեցին Դիմիտար Բերբատով ու Օլիվեր Պոհերը: Ռոնալդոյի ընկերներից աչքի ընկան Ֆիլիպ Կոկուն ու Աբուտարիկան:
Հանդիպումից հետո բոլոր մասնակիցները միմյանց հետ հաճելի ժամանակ անցկացրին, շփվեցին ոչ պաշտոնական մթնոլորտում ու շամպայն խմեցին:
Մինչ 2005-ի խաղը Զիդանի ու Ռոնալդոյի ընկերները միմյանց դեմ բարեգործական խաղերում մրցել էին 2 անգամ: Հանդիպումների արդյունքում հավաքված ողջ գումարը տրամադրվել է աղքատության դեմ պայքարին Բրազիլիայում, Կոմորոյում, Գվինեա Բիսսաուում, Հաիթիում, Մարոկկոյում, Նամիբիայում, Շրի Լանկայում ու Վիետնամում: Ֆինանսավորվել են նաեւ Ասիայում, Աֆրիկայում ու Լատինական Ամերիկայում իրականացվող մի շարք ծրագրեր:

В одном кадре: 3 легендарные «лысые головы» на совместной разминке
Футбол объединяет миллионы людей по всему миру, воодушевляет их и дарит неповторимые победные моменты. Однако футбол это больше, чем просто игра – это также движение против бедности и войн.
В сегодняшней рубрике «В одном кадре» расскажем о фотографии, сделанной на одном из таких благотворительных матчей.
22 декабря 2005 года 50 тысяч зрителей на стадионе Дюссельдорфа наблюдали за благотворительным матчем «Футбол против бедности», в котором соревновались друзья Зинедина Зидана и Рональдо.
Хотя и встреча напоминала формат шоу, на поле развернулась насыщенная борьба. Матч объединил многочисленных известных представителей разных сфер. В игре участвовали теннисист Карл-Уве Штееб, профессиональный боксер Свен Оттке, актер Оливер Похер. В роли тренеров команды выступили Мирча Луческу и Лотар Маттеус.
Главным судьей матча стал известный итальянский арбитр Пьерлуиджи Коллина. Именно на его тренировке с капитанами команд была сделана эта фотография. Трое самых известных «лысых голов» приятно беседуют и улыбаются перед камерой.
В благотворительном матче победа со счетом 4:2 досталась команде француза. В команде Зидана автором дубля стал Диего Тристан, по одному голу забили Димитр Бербатов и Оливер Похер. Из друзей Рональдо отметились Филипп Коку и Абутарика.
После встречи все участники вместе провели приятное время, пообщались и в официальной обстановке выпили шампанское.
До игры 2005 года друзья Зидана и Рональдо соревновались в двух благотворительных матчах. Вся сумма, собранная по итогам встречи, была предоставлена на борьбу с бедностью в Бразилии, Коморо, Гвинее-Бисау, Гаити, Марокко, Намибии, Шри-Ланке и Вьетнаме. Благодаря благотворительным матчам были профинансированы также  программы в Азии, Африке и Латинской Америке.