Մեկ կադրում. Ռոման Բերեզովսկու անսպասելի կարմիր քարտը
Բոլոր հայ ֆուտբոլասերներն են հիշում հանդիպումը, քանի որ հենց այս մրցաշարում էր, որ մեր թիմը կարող էր ԵՎՐՈ-ի եզրափակիչ փուլի ուղեգիր ձեռք բերել:
Ռոման Բերեզովսկու հայացքը ֆիքսեցին ֆոտոլրագրողները, որը եւ դարձավ այսօրվա մեր «Մեկ կադրում» շարքի պատմության առիթը:
Հայաստանի հավաքականի հրաշալի մրցաշրջանը, թվում էր, ավարտվելու է ԵՎՐՈ-2012-ի եզրափակիչ փուլ դուրս գալով: Այդպիսի տրամադրվածությամբ էլ խաղադաշտ էին դուրս եկել մեր ֆուտբոլիստները: Սակայն առաջին իսկ խաղակեսում ամեն ինչ փոխվեց:
Իսպանացի մրցավար Իտուրալդո Գոնսալեսի «թեթեւ ձեռքով» կարմիր քարտ ստացավ Ռոման Բերեզովսկին: Մեր ամենահուսալի խաղացողը, ով շատ դեպքերում է փրկել Հայաստանի հավաքականը, փորձում էր համոզել մրցավարին, որ խախտում չի կատարել: Նրան միացան նաեւ խաղընկերները, սակայն Գոնսալեսն արդեն կայացրել էր որոշումը: Ըստ նրա՝ Բերեզովկսին դարպասային հրապարակից դուրս ձեռքով էր խաղացել:
Մեր թիմը պարտվեց 1:2 հաշվով, սակայն այդ հանդիպումն ու ողջ մրցաշրջանը մինչ այսօր հիշում են բոլոր հայերը:
Չարաբաստիկ Իռլանդիա-Հայաստան խաղի մասին ամիսներ անց Բերեզովսկին ասել էր. «Ինձ ուրախացնում է այն, որ ֆուտբոլի մասնագետները եւ երկրպագուները հիշում են մեր լավագույն խաղը: Իհարկե, շատ ցավալի էր, որովհետեւ կարող էինք առաջ շարժվել: Ափսոս, չստացվեց»:

In One Shot: Unexpected red card for Roman Berezovsky
All Armenian football fans remember the match, because in that year our country had the chance to get to the final stage.
Roman Berezovsky’s look after the infamous red card was caught by sport journalists, and today we present it in our In One Shot series.
It seemed like the Armenia team’s wonderful season will lead to the Euro 2012 final stage. That was the general feeling among our players as they came out on the pitch. However, everything changed in the first half.
Spanish referee Iturralde Gonzales gave a red card Roman Berezovsky in an easy state of mind. Our most reliable player who saved the team for many times tried to convince the referee there was no breach of rules. He was joined by other players, but Gonzales already made the decision. According to him, Berezovsky handled the ball outside of penalty area.
Our team lost 1:2, but Armenians still remembers that game and season.
Months later Berezovsky commented on the ill-fated Armenia-Ireland game: “I am happy that football experts and fans remember our best game. Of course, it hurt, because we could have achieved more. Unfortunately, that chance was taken from us.”