Շավարշ Կարապետյան: Այս անունը լսելիս մարդիկ առաջինը հիշում են ոչ թե նրա բազմաթիվ չեմպիոնական մեդալներն ու ռեկորդները, այլ այն մեծ սխրանքը, որը նա արել է 1976 թվականին:
«Անցյալից եկած հերոսները» շարքն այս անգամ սիրով անդրադառնում է սուզալողորդ, Աշխարհի 17-ակի, Եվրոպայի 13-ակի չեմպիոն, Աշխարհի 11-ակի ռեկորդակիր Շավարշ Կարապետյանին:
Հեռացում լողի հավաքականից ու հաղթանակներ սուզալողում
Շավարշ Կարապետյանը մինչեւ 17 տարեկանը զբաղվել է լողով ու երազել մեծ հաջողությունների հասնել այդ մարզաձեւում: Սակայն ամեն ինչ նրա համար այդքան էլ հեշտ չէր լինելու: Մի օր նրան պարզապես հայտնում են, որ իրեն հեռացնում են թիմից: Պատճառներից մեկն, ըստ մարզիչների այն էր, որ նա լողում ոչ մի հաջողության չի հասնի:
«Լողից հեռացնելը մեծ հարված էր ինձ համար: Բայց ես հասկացա, որ չպետք է հանձնվեմ ու այդ մարդկանց ապացուցելու շատ բան ունեմ: Այդ օրերին հանդիպեցի հայտնի մարզիչ Լիպարիտ Ալմասակյանին, որին եւս աշխատանքից հեռացրել էին: Մենք զրուցեցինք, ես ընտրեցի սուզալողն, ու սկսեցինք աշխատել միասին: Ինձ օգնում էին ծնողներս, մարզիչս եւ ինձ չվստահողներին ապացուցելու մեծ ցանկությունը»:
Իսկ նա իսկապես ապացուցեց, թե որքան ուժեղ ու հզոր մարզիկ է, որքան մեծ ներուժ ունի ու որ կարող է դառնալ լավագույններից մեկը:
«Ես այնքան մեծ պոտենցիալ ունեի, որ Ալմասակյանի հետ մարզումները սկսելուց շատ կարճ ժամանակ անց սկսեցի մեդալներ նվաճել ու ռեկորդներ սահմանել: Շատ լավ եմ հիշում, երբ առաջին մրցումից մեդալով վերադարձա, այդ երկու մարզիչն էլ ներողություն խնդրեցին ու գրկեցին ինձ»:
Ապա եկան ավելի դժվար մրցումներն ու մեկը մյուսի հետեւից ռեկորդների սահմանումը: Կարապետյանը դառնում է ԽՍՀՄ-ի սուզալողի հավաքականի անփոխարինելի անդամը:
ԽՍՀՄ-ի առաջնություններում նա 7 անգամ դառնում է ոսկե մեդալակիր ու յուրաքանչյուր անգամ իրավունք նվաճում մեկնել միջազգային մրցումների: Այդ ընթացքում նա Եվրոպայի առաջնություններում նվաճում է 13, իսկ Աշխարհում՝ 11 ոսկե մեդալ: Կարապետյանը սահմանում է Աշխարհի 17 ռեկորդ:
1974-ի վթարի ենթարկվող ավտոբուսի փրկումը
Մարդիկ նրա սպորտային կյանքի մասին այդքան էլ շատ չեն խոսում, որովհետեւ Կարապետյանն աչքի է ընկել ավելի կարեւոր ու մարդասիրական արարքներով: Նա միշտ եղել է այնտեղ, որտեղ պետք է եղել օգնություն եւ առանց մի րոպե ավել մտածելու նետվել է դժվարությունների մեջ:
Այսպես, 1974-ին Կարապետյանը Ծաղկաձորի սպորտային բազայից ավտոբուսով վերադառնալիս է եղել Երեւան:
Վերելքի վրա վարորդը նկատում է շարժիչի անսարքությունը, կանգնեցնում է մեքենան եւ դուրս գալիս։ Այդ պահին ավտոբուսը շարժվում է տեղից։ Կարապետյանը, փորձելով կանգնեցնել ավտոբուսը եւ կանխել անկումը ձորի մեջ, արմունկով ջարդում է վարորդի խցիկի ապակյա պատը եւ կանգնեցնում մեքենան:
Ավտոբուսում այդ պահին գտնվելիս են եղել երեսունից ավելի ուղեւորներ, այդ թվում մարզիկներ։
«Իմ հայրը ինձ ու եղբայրներիս դեռ 3 տարեկանից սովորեցրել է մեքենա վարել: Ես 7 տարեկան էի, երբ նա ինձ թողնում էր քաղաքում միայնակ նստել մեքենայի ղեկին: Այնպես որ, այդ քայլին գնալուց առաջ ես հստակ գիտակցում էի, որ կարող եմ ճիշտ գործել ու փրկել ինձ ու ուղեւորներին»:
Երեւանյան լճի ողբերգությունն ու սեփական ուժերին վստահ փրկարարը
Սակայն ամենամեծ սխրանքը նա կատարել է այս դեպքից երկու տարի անց՝ 1976-ի սեպտեմբերի 16-ին:
«Ես համոզված եմ, որ մեզ վերեւից ինչ-որ ուժեր են շարժում: Այդ օրը ես պետք է լինեի Հանովերում ու մասնակցեի Աշխարհի առաջնությանը: Բայց ինձ չվերցրին հավաքական, ու ես վերադարձա Երեւան: Ինձ խոսք տվեցի, որ ԽՍՀՄ-ի առաջնություններում այլեւս ոչ ոքի թույլ չեմ տալու չեմպիոն դառնալ ու կրկին լինելու եմ թիմի կազմում: Ինքնաթիռից իջել եմ ու միանգամից անցել մարզումների: Այդ օրն էլ աշխատում էինք հենց Երեւանյան լճի մոտ»:
Երեւանյան լիճն ընկած տրոլեյբուսի պատմությունը մինչ այսօր էլ սարսռելով են հիշում հատկապես նրանք, ովքեր ականատես են եղել: Պաշտոնական արձանագրություններում վթարի պատճառ է նշվել վարորդի սրտի կաթվածը: Րոպեների ընթացքում այդ հսկայական մեքենան հայտնվել է լճի խորքում՝ իր հետ տանելով բազմաթիվ մարդկանց կյանքեր:
Լուսանկարը` shavarsh.ru
«Մենք մոտ 25 մետր հեռու էինք: Ահավոր աղմուկ լսվեց, թոզ ու դուման եղավ: Բոլորով վազեցինք, սակայն ես արգելեցի երիտասարդներին մտնել ջուրը: Ասացի, որ միայն եղբայրս՝ Կամոն գա ինձ հետ: Գիտեք, խորտակվող մարդը չի հասկանում ոչինչ ու իր հետ կարող է խեղդել նաեւ լող իմացողին: Չէի կարող ռիսկի ենթարկել այդ երիտասարդներին: Մենք մտանք լիճը, Կամոյին թողեցի վերեւում, իսկ ես սուզվեցի: Կամոն նույնպես բարձրակարգ սուզորդ էր, եւ եթե ինձ էլ ինչ-որ բան պատահեր, միայն նա կարող էր իմ հետեւից սուզվել»:
Կարապետյանը խոստովանել է, որ իմացել է՝ ինչ քայլի է գնում, պրոֆեսիոնալ ջրասուզորդ լինելով գիտեր իր ուժերի սահմանները, գիտեր, որ 6 րոպե շունչը կարողանում է պահել, ինչպես է մարդը խորտակվում, ինչքան ժամանակ ունի կենդանի մնալու համար:
«Ես այնքան վստահ էի իմ ուժերին, որ չէի կասկածում ինչ-որ սխալ բան անելու վրա: Իհարկե, ես հասկանում էի, որ բոլորին չեմ կարող օգնել, դրա համար որքան հնարավոր է արագ էի փորձում աշխատել: Կամոն ջուրն էր մտնում մոտ 2 մետր, իմ ձեռքից վերցնում մարդկանց ու բարձրացնում վերեւ: Այնտեղ էլ աշխատում էին թիավարորղների թիմի անդամները, ովքեր ափ էին հանում նրանց: Ափին մեր մարզիչն էր, հետո հայրս էր եկել: Լճին մոտ ավտոպարկ կար, վերամբարձ կռունկներն էլ մարդիկ էին արագ հասցրել, մոտիկ հիվանդանոցի ողջ բժշկական անձնակազմն էր վազել»:
Երբեք հանգիստ չտվող տրոլեյբուսի նստատեղն ու 20 փրկվածները
Րոպեների ընթացքում հարյուրավոր մարդիկ են հավաքվում Երեւանյան լճի մոտ: Մարդիկ չեն իմանում, թե ով է այդ երիտասարդը, որ անընդհատ սուզվում է ու նոր կյանք փրկելով բարձրանում վերեւ:
Կարապետյանների հայրը հետագայում խոստովանել է, որ շունչը պահած հետեւելիս է եղել որդիներին ու ամեն անգամ, երբ Շավարշը սուզվելիս է եղել, ինքը գրեթե կորցնելիս է եղել գիտակցությունը:
«Ներքեւում տեսանելիությունը զրոյական էր: Իսկ ես անընդհատ մոտ 10 մետր սուզվում էի, բարձրանում ու առանց մեկ րոպե շունչ քաշելու կրկին սուզվում: Սուզորդը պետք է 5 անգամ խորը շնչի ու կրկին մտնի ջուրը, իսկ ես, փաստորեն, բնությանը դեմ էի գնում: Վերջում արդեն լրիվ ուժասպառ էի եղել: Հերթական անգամ, երբ ջրից դուրս եկա, նկատեցի, որ ձեռքերիս մեջ տրոլեյբուսի կաշվե նստատեղն է: Ես նայեցի ու հասկացա, որ իմ սխալի պատճառով մի կյանք քիչ փրկեցի: Այդ բարձիկը հետագայում մեկ անգամ չէ, որ իմ երազում հայտնվել է, այն ինձ երբեք հանգիստ չի տվել»:
Կարապետյանը պայքարել է մինչեւ վերջ, բայց, ինչպես հետագայում է խոստովանել, արդեն վերջին դուրս բերվող մարդիկ մահացած էին: Նա սուզումները դադարեցրել է միայն այն ժամանակ, երբ այլեւս իմաստ չի եղել. բոլոր ուղեւորները մահացած են եղել: Փրկարարները հանել են տրոլեյբուսը: Ինքն էլ ուժասպառ Կամոյի օգնությամբ է կարողացել դուրս գալ:
Լուսանկարը` Tass
Տրոլեյբուսում եղած 92 հոգուց 46-ը փրկվել են, մյուս 46-ը՝ ոչ: Կարապետյանը ջրից հանել է 20 մարդու:
«Առանց այն ուժի, որը միավորեց ափին կանգնած մարդկանց, ոչինչ չէր ստացվի: Տրոլեյբուսը ջրի տակից հանվեց ընդամենը 45 րոպեում: Աշխատանքներին մասնակցում էին փրկարարները, լճում մարզվող թիրավարողները, բժիշկները: Վերամբարձ կռունկի վարողներից մեկը, որը լողալ չգիտեր, թռավ ջուրը՝ մարդկային կյանքը փրկելու համար: Այդպիսի պահերի մարդկանց ավելի շատ ես սիրում, քան առաջ»:
Ծանր հիվանդությունն ու ռեկորդով սպորտից հեռանալը
Այս ամենը, սակայն, Շավարշի առողջության վրա շատ ծանր է նստում: Ափ դուրս գալով նկատում է, որ մարմնի վրա բացված վերքեր կան: Հայրը նրան ու Կամոյին տանում է տուն ու բժիշկ կանչում: Կարապետյանը շատ ծանր վիճակում է եղել, արյան վարակում ու թոքերի բորբոքում էր ստացել: Բացի այդ էլ նա ծանր հոգեբանական խնդիրների առջեւ է կանգնում: Վլադիմիր Կարապետյանը՝ Շավարշի հայրը, պատմել է, որ երկու որդիներն էլ երկար ժամանակ անհանգիստ էին քնում ու չէին կարողանում վերգտնել նախկին հանգստությունը: Այդ ժամանակ Շավարշն ընդամենը 23 տարեկան էր, Կամոն՝ 19:
Մոտ երկու ամիս բուժվելուց հետո Կարապետյանը վերադառնում է մարզումների: Սակայն առողջական խնդիրները զգացնել են տալիս առաջին իսկ պարապմունքից:
«Հանկարծ զգացի, որ 21 մետրի փոխարեն 10 մետրից ավել չեմ կարողանում լողալ: Տեսա, որ առողջությունս էլ առաջվանը չէ: Սակայն ցանկանում էի եւս մեկ մեդալ նվաճել, նոր միայն թողնել սպորտը»:
Իսկ մեդալը երկար սպասեցնել չտվեց: Դեպքից մեկ տարի անց նա արդեն ԽՍՀՄ-ի գավաթի եզրափակչում էր ու պետք է ելույթ ունենար 4-րդ լողահերթում: Իրենից առաջ գրանցվում է երեք ռեկորդ, հաջորդը ինքն էր:
«Ինչ պետք է անեի, այլընտրանք չկար: Ինքս ինձ ասացի, որ եթե չհաղթես, բոլոր տիտղոսներդ անիմաստ կլինեն: Հավաքեցի ողջ ուժերս ու թռա ջուրը: Քիչ անց ռեկորդն ինձ էր պատկանում, չեմպիոնական մեդալը՝ նույնպես: Կամոն թռավ ջուրը ու գրկեց ինձ: Բայց արդեն եկել էր սպորտը թողնելու ժամանակը, առողջությունս չէր ներում: Բացի այդ էլ, այդ դեպքից հետո մի տեսակ տանել չէի կարողանում ջուրը: Սպորտից հեռանալուց հետո երկար տարիներ ընդհանրապես չեմ փորձել լողալ, նույնիսկ ծով չեմ գնացել»:
ԽՍՀՄ-ի երկաթյա վարագույրը չկարողացավ ծածկել Կարապետյանի արածը
Այսօր դժվար է պատկերացնել, որ 20 մարդու կյանք փրկելուց հետո նրա մասին արգելվելիս է եղել որեւէ հրապարակում անել: Խորհրդային Միությունը չէր ցանկանում, որպեսզի նման ողբերգական պատահարի մասին լուրը տարածվեր: Իսկ այն երիտասարդը, ով նման քայլի էր գնացել, կարծես չէր էլ եղել:
Միայն վեց տարի անց՝ 1982թ-ին, «Կոմսոմոլսկայա Պրավդա» շաբաթաթերթում նյութ է հրապարակվում ջրասուզալողորդների մասին: Հարցազրույցի ժամանակ մարզիկները պատմում են, որ մի քանի տարի առաջ հայ մարզիկ Շավարշ Կարապետյանը մարդ է հանել ջրի հատակից:
Այս մի խոսքից սկսում է քանդվել կծիկը: Թերթը ծավալուն հոդված է հրապարակում Կարապետյանի մասին: Արդեն հաջորդ օրը մարդիկ սկսում են նամակներ ուղարկել, հասցեն նշելով «Երեւան, Շավարշ Կարապետյանին»:
«Ավելի քան 70 հազար նամակ եմ ստացել: Մի մասը մեր տան հասցեով էր գալիս, մյուսները զանգում էին գնում էի ՑԿ-ի շենքից վերցնում: Ես երբեք չեմ փորձել գտնել իմ փրկած մարդկանց, չէի ցանկանում նրանց ցավը կրկին հիշեցնել: Բայց իրենք շատերը գտան ինձ, եկան շնորհակալություն հայտնեցին: Օրինակ՝ Թերեզա անունով մի կին կար նրանց մեջ: Մեզ հյուր էր գալիս, նվերներ բերում: Ինձ անհարմար էի զգում, խնդրում էի, որ էլ նման բան չանի»:
Համալիրի հրդեհն ու մարդկանց սիրելու մեծ ցանկությունը
Թվում էր, թե Կարապետյանն ամեն ինչ անցյալում է թողել, սակայն նա կրկին պետք է օգներ մարդկանց:
«Մարդ կարող է հայտնվել այնտեղ, որտեղ նրա օգնության կարիքը կա: Եւ ես էլ բացառություն չեմ»:
Սպորտին հրաժեշտ տալուց հետո նա աշխատանքի է անցնում էլեկտրական սարքերի գործարանում: 1985-ին տեղի է ունենում մարզահամերգային համալիրի հրդեհը: Այդ պահին Կարապետյանը շրջակայքում է լինում ու առանց երկար մտածելու միանում է տարվող աշխատանքներին:
«Սա անհամեմատ դժվար էր ինձ համար, որովհետեւ հրշեջի գործին չէի տիրապետում: Վազվզում էի ու չէի հասկանում, թե ինչ անել: Երբ դուռը բացեցին, տեսա, որ ներսում կրակ գրեթե չկա: Հրշեջներին խնդրեցի ջրի խողովակն ինձ փոխանցել, բայց եւս մի մարդ էր պետք, որպեսզի այն երկուսով կարողանայինք պահել: Ոչ ոք չէր համաձայնում, վերջապես մի տղա միացավ ինձ ու միասին մտանք ներս: Կրակի վտանգավոր հատվածը մարեցինք ու հրշեջների աշխատանքը հեշտացավ: Չեմ մոռանա մուգ նարնջագույն կրակն ու ահավոր դղրդյունը… այլեւս ոչինչ չեմ հիշում»:
Լուսանկարը` Ria Novosti
Կարապետյանը զազից թունավորվում է ու կորցնում գիտակցությունը: Ենթադրում են, որ մահացել է, բայց մի տաքսիստ չափում է զարկերակն ու արագ հասցնում հիվանդանոց: Փրկարար Կարապետյանը կրկին ապաքինվում է:
«Մեծ ռիսկի դիմեցի, բայց չէի կարող կանգնել ու պարզապես նայել: Ամեն մարդ պետք է սիրի մարդուն, առանց դրա կյանքի իմաստը կորչում է»:
Տունը սիրող երեք երեխաների հայրը
«Ես անչափ շատ պահանջկոտ եմ սեփական անձի նկատմամբ: Ծնողներս են ինձ այդպես դաստիարակել,ամեն մարդ պետք է իր մեջ փնտրի սխալը»:
Սպորտից հեռանալուց հետո Կարապետյանը որոշ ժամանակ անց ամուսնանում է տնտեսագետ Նելլի Սահակյանի հետ: Նրանք երեք երեխա ունեն՝ Լուսինեն, Զարուհին եւ Տիգրանը:
Ջրասուզորդը համոզված է, որ երեխաների դաստիարակության ու ճիշտ ապրելու հարցում մեծ ներդնում ունի կինը: Իսկ ինքը չէր ցանկանում, որ երեխաները շարունակեն իր ճանապարհը:
«Բայց Տիգրանն ավելի ուժեղ գտնվեց: Նա հիմա բացի սովորելուց նաեւ լողով է զբաղվում, մարզումներին ես էլ եմ օգնում, խորհուրդներ եմ տալիս: Չգիտեմ, թե ինչպես կլինի ապագան, բայց շատ է ցանկանում լավ լողորդ դառնալ»:
Կարապետյանի ընտանիքն այսօր ապրում է Մոսկվայում: Այնտեղ նա կոշիկների արտադրությամբ է զբաղվում:
«Առավոտյան 6-ին եմ արթնանում ու թեթեւ մարզումներ անում: Սիրում եմ տանը ժամանակ անցկացնել, այնտեղ հարմարավետ եմ զգում ինձ: Կինս հրաշալի է պատրաստում, մեկ-մեկ կռվում եմ հետը, թե իր պատճառով եմ չաղանում (ծիծաղում է): Չնայած երբեք էլ նիհար չեմ եղել: Իհարկե, դժվարություններ շատ եմ տեսել, բայց կյանքն ինձ երջանիկ պահեր անչափ շատ է պարգեւել: Ես շնորհակալ եմ դրա համար»:
Սուզալողորդ Շավարշ Կարապետյանը ծնվել է 1953 թվականի մայիսի 19-ին Վանաձորում: Նա ԽՍՀՄ-ի բազմակի չեմպիոն է, Աշխարհի 11-ակի ռեկորդակիր, Աշխարհի 17-ակի, Եվրոպայի 13-ակի չեմպիոն:
Կարապետյանը պարգեւատրվել է ՀՀ Արիության մեդալով, «Պատվո նշան» շքանշանով, UNESCO-ի «Արդար խաղ» մրցանակով, չնայած որ նրա կատարած սխրանքն ամենեւին էլ սպորտային չէ: Կարապետյանի անունով է կոչվում 3027-րդ աստերոիդը: Ռուսաստանում անցկացվում է սուզալողի մրցաշար, որը եւս կոչվում է նրա անվամբ:

Шаварш Карапетян: услышав это имя, люди в первую очередь вспоминают не многочисленные чемпионские медали и рекорды, а тот большой подвиг, который он совершил в 1976 году.
Рубрика «Герои из прошлого» на этот раз рассказывает о подводном пловце, 17-кратном чемпионе мира, 13-кратном чемпионе Европы, 11-кратном рекордсмене Шаварше Карапетяне.
Отчисление из сборной по плаванию и победы в подводном плавании
До 17 лет Шаварш Карапетян занимался плаванием и мечтал о великих достижениях в этом виде спорта. Однако в один прекрасный день ему сообщили, что отчисляют из команды. По мнению тренеров, Карапетяну не удалось бы достичь успехов в плавании.
«Отчисление из сборной было сильным ударом для меня. Но я понял, что не должен сдаваться и должен многое доказать людям. Я встретился с известным тренером Липаритом Алмасакяном, которого тоже уволили. Мы побеседовали, я выбрал подводное плавание, и мы начали вместе работать».
Фото: Из линного архива
И он действительно доказал, что является  сильным спортсменом с огромным потенциалом и может стать одним из лучших.
«Мой потенциал был настолько большим, что спустя короткое время  после начала тренировок с Алмасакяном я начал завоевывать медали и устанавливать рекорды. Прекрасно помню, когда вернулся с медалями с первого турнира, тренеры, отчислившие меня из сборной, попросили прощения и обняли меня».
После успешного участия в нескольких сложных турнирах и установления нескольких рекордов, Карапетян становится незаменимым членом сборной СССР по подводному плаванию.
Он становится 7-кратным чемпионом СССР и каждый раз завоевывает право на участие в международных турнирах. За это время Карапетян завоевал 13 золотых медалей на чемпионате Европы, а на чемпионате мира – 11 медалей, установив 17 мировых рекордов.
Трагедия на Ереванском озере и спасатель, уверенный в своих силах
Самый большой подвиг Карапетян совершил 16 сентября 1976 года.
«Я уверен, что нами движут некие силы свыше. В тот день я должен был быть в Ганновере и принять участие в чемпионате мира. Но меня не взяли в сборную, и я вернулся в Ереван. Поклялся самому себе, что снова войду в состав сборной. Я спустился с самолета и сразу приступил к тренировкам. В тот день мы тренировались на Ереванском озере».
Историю с троллейбусом, упавшим в Ереванское озеро, до сих пор вспоминают с ужасом особенно те, кто были очевидцами. За минуты эта огромная машина оказалась на глубине озера, отняв жизни многих людей.
«Мы были на расстоянии около 25 метров. Раздался ужасный шум, поднялась пыль. Мы все побежали к озеру, но я запретил молодым нырять в  воду. Дал указание, чтобы со мной в воду зашел только мой брат – Камо. Мы вошли в озеро, я оставил его на поверхности, а сам нырнул в воду. Камо также был подводным пловцом, и если бы со мной что-то случилось, только он смог бы нырнуть за мной».
Будучи профессиональным подводным пловцом, Карапетян прекрасно понимал, на какой шаг он идет, знал, что сможет задержать дыхание на 6 минут, знал, как тонет человек, сколько времени у него есть, чтобы выжить.
«Я был настолько уверен в своих силах, что даже не сомневался, что сделаю что-то не так. Конечно, я понимал, что мне не удастся спасти всех, поэтому действовал как можно быстрее. Камо заходил в воду на 2 метра, брал с моих рук людей и поднимал наверх, а там работали члены команды гребцов, которые подводили людей к берегу».
Фото: shavarsh.ru
Не дающее покоя сидение троллейбуса и 20 спасшихся
За считанные минуты у Ереванского озера собрались сотни людей. Люди не понимали, кто этот молодой парень, который постоянно ныряет в воду и поднимается наружу, с каждым разом спасая жизнь нового человека.
«Внизу была нулевая видимость. Я постоянно нырял на 10 метров, поднимался и, ни на минуту не переводя дыхания, снова нырял в воду. Под конец, я совсем обессилел. В очередной раз, когда я вышел из воды, заметил, что в моих руках кожаное сидение троллейбуса, и понял, что из-за своей ошибки спас на одну жизнь меньше. Это сидение впоследствии снилось мне не раз и никогда не давало покоя».
Он перестал нырять в озеро только лишь тогда, когда больше не имело смысла: все оставшиеся пассажиры были мертвы. Спасатели вытащили троллейбус. А Шаварша вытащил из воды  Камо.
Из 92 человек 46 спаслись, остальные 46 – погибли. Карапетян вытащил из воды 20 человек.
Фото: Tass
Тяжелая болезнь и уход из спорта с рекордом
Случившееся оказало тяжелое воздействие на здоровье Шаварша. Карапетян был в крайне тяжелом состоянии, получил заражение крови  и воспаление легких. Кроме того, он встал перед серьезными психологическими проблемами.
После двух месяцев лечения Карапетян возвращается к тренировкам. Однако проблемы со здоровьем дают о себе знать в ходе первой же тренировки.
«Вдруг я почувствовал, что вместо  прежнего 21 метра не могу проплыть дальше 10-и. Понял, что мое здоровье уже не будет прежним, тем не менее, хотел завоевать еще одну медаль и лишь после этого покинуть спорт».
Медаль не заставила себя долго ждать. Спустя год после несчастного случая он уже был в финале кубка СССР. До него было уже зафиксировано три рекорда, следующим должен был выступить он.
«У меня не было альтернативы. Сам себе сказал: если выиграешь, все твои прежние титулы станут бессмысленными. Собрался с силами и прыгнул в воду. Спустя некоторое время рекорд уже принадлежал мне, чемпионская медаль тоже. Камо прыгнул в воду и обнял меня. Тем не менее, время покинуть спорт уже настало, здоровье не позволяло».
Железный занавес СССР не смог скрыть подвиг Карапетяна
Сегодня трудно представить, что было запрещено публиковать материалы о человеке, спасшем 20 жизней. Советский Союз не хотел, чтобы новость о таком трагическом случае распространился. Молодого парня, совершившего этот героический шаг, будто бы и не было.
Только 6 лет спустя, в 1982 году газета «Комсомольская Правда» опубликовала объемный материал о Карапетяне. Уже на следующий день люди стали посылать письма, отмечая в адресной строке «Ереван, Шаваршу Карапетяну».
«Я получил более 70 тысяч писем. Никогда не пытался найти спасенных мной людей, не хотел напоминать им о пережитой боли. Но многие из них сами нашли меня и лично поблагодарили».
Пожар в СКК и большая любовь к людям
Казалось, Карапетян оставил все в прошлом, но ему суждено было снова помочь людям.
Фото: Ria Novosti
«Человек может оказаться там, где нуждаются в его помощи. Я не исключение».
Покинув спорт, он начинает работать на заводе электрических приборов. В 1985 году в Спортивно-концертном комплексе случился пожар. В тот момент Карапетян находился поблизости и долго не раздумывая, присоединился к работам по тушению.
«Я бегал взад-вперед, не понимал, что делать. Попросил пожарников передать мне водяной шланг, но нужен был еще один человек, чтобы вместе мы смогли держать его. Один парень присоединился ко мне, и мы вошли в здание. Никогда не забуду темно-оранжевое пламя и ужасный грохот… больше ничего не помню».
Карапетян отравился газом и потерял сознание. Его быстро доставили в больницу, спасатель Карапетян снова выздоровел.
«Я прибег к огромному риску, но не мог просто стоять и смотреть. Люди должны любить друг друга, без этого теряется смысл жизни».
Отец троих детей, любящий свой домашний очаг
Покинув спорт, Карапетян вскоре женится на экономисте Нелли Саакян. У них трое детей: Лусине, Заруи и Тигран.
Подводный пловец уверен, что его жена внесла огромный вклад в воспитание его детей. Сам Карапетян не хотел, чтобы его дети пошли по стопам отца.
«Но Тигран оказался сильнее. Сейчас помимо учебы он занимается плаванием, на тренировках лично помогаю ему, даю советы. Не знаю, как все сложится в будущем, но он очень хочет стать хорошим пловцом».
Семья Карапетяна проживает в Москве. Там он занимается производством обуви.
«Конечно, я часто сталкивался с трудностями, но жизнь щедро одаривала меня счастливыми мгновениями, за что я благодарен».
Подводный пловец Шаварш Кочарян родился 19 мая 1953 года в Ванадзоре. Он является многократным чемпионом СССР, 11-кратным рекордсменом мира, 17-кратным чемпионом мира и 13-кратным чемпионом Европы.
Карапетян был награжден медалью «За отвагу», «Орденом почета», премией UNESCO «Честная игра», хотя совершенный им подвиг был вовсе не спортивным. Именем Карапетяна назван 3027-й астероид. В России проводится турнир по подводному плаванию, также названный в честь Шаварша Карапетяна.