Չիվաձե. «1982-ի հավաքականը լավագույնն էր ԽՍՀՄ պատմության մեջ»
Մարտի 28-ին Երեւանում կկայանա նախկին ԽՍՀՄ-ի ու աշխարհի հավաքականների ֆուտբոլային հանդիպումը՝ նվիրված Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակին: Հանդիպմանը կմասնակցեն նաեւ ֆուտբոլի վրացի վետերանները: Խաղի նախօրեին Մեդիամաքսը զրուցել է Թբիլիսիի «Դինամոյի» ու ԽՍՀՄ հավաքականի ավագ Ալեքսանդր Չիվաձեի  հետ:
- Դուք՝ թբիլիսյան «Դինամոյի» մյուս խաղընկերների հետ պատրաստվում եք Երեւան ժամանել նշելու Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակը: Կարո՞ղ եք ասել, ինչու էին  այդպիսի կրքերով ուղեկցվում վրացի ֆուտբոլիստների ու «Արարատի» խաղերը ԽՍՀՄ-ի առաջնությունում:
- Ավանդաբար այդպես է լինում հարեւանների միջեւ, երբ խաղադաշտում փորձում ես ապացուցել, թե ով է ավելի ուժեղ: Օրինակ՝ կատաղի պայքար էին տանում Տաշքենդի «Պախտակորը» եւ Ալմա-Աթայի «Կայրաթը»: Այնպես որ, նման սպորտային համառությանը չպետք է զարմացնի: Այլ բան է, որ խաղերից հետո մենք մրցակիցների հանդեպ հարգանքից բացի ոչինչ չէին տածում:
Երեւանում մեզ մշտապես ամենաբարձր մակարդակով էին ընդունում: Իսկ մի՞ թե կարող էր այդպես չլինել: Ես մեծացել եմ թբիլիսյան Նախալովկա շրջանում՝ «իտալական բակում», ընկերություն էի անում ռուսների, հայերի, ադրբեջանցիների, հույների հետ: Այսքան տարի է անցել մեր կարիերայի ավարտից հետո, իսկ մենք Խորենի հետ մինչ այժմ ընկերներ ենք: Նա օրերս Թբիլիսի էր եկել, մենք շատ ջերմ շփվեցինք:
Եվ եթե ինչ-ինչ կազմակերպչական խնդիրներ ինձ չխանգարեն, ես անպայման կխաղամ Երեւանում Թենգիզ Սուլաքվելիձեւի, Օթար Գաբելիայի ու Վլադիմիր Գուցաեւի հետ: Խորենը անձամբ բոլորիս հրավիրել է:
- Ինչպե՞ս է ԽՍՀՄ-ի հավաքականի նախկին կապիտանը գնահատում Խորեն Հովհաննիսյանի ֆուտբոլային վարպետությունը:
- Հովհաննիսյանը շատ խելացի ֆուտբոլիստ էր: Նրանից առաջ «Արարատում» իսկական համատեղություն էր հանդես գալիս, ես «Դինամոյում» խաղում էի 1974 թվականից ու լավ հիշում եմ երեւանյան բոլոր խաղացողներին: Հիասքանչ ֆուտբոլիստներ ՝ Մարկարովը, Անդրեասյանը, Զանազանյանը, Իշտոյանը, Բոնդարենկոն…  Բոլորին կարելի է թվարկել: Մեծագույն թիմ էր: Հետո սկսվեց սերնդափոխությունը: Եվ Խորենը գրեթե միայնակ էր իր հետեւից տանում թիմը: Նա իսկական առաջնորդ էր, լավ տեխնիկայով օժտված խաղացող, ով կարեւոր գոլեր էր խփում նաեւ ԽՍՀՄ հավաքականի համար:
Ալեքսանդր Չիվաձեն եւ Խորեն Հովհաննիսյանը վետերանների հանդիպումից առաջ Ալեքսանդր Չիվաձեն եւ Խորեն Հովհաննիսյանը վետերանների հանդիպումից առաջ
Լուսանկարը` PIA
- Կարո՞ղ էիք արդյոք ավելի լավ ելույթ ունենալ 1982 թվականի Իսպանիայում կայացած Աշխարհի առաջնությանը:
- Կարծում եմ, 1982 թվականի հավաքականը ԽՍՀՄ-ի պատմության մեջ ամենալավն էր, սակայն մեր բախտը մի փոքր չբերեց: Նախ` մեզ խանգարեցին որոշ առաջատար ֆուտբոլիստների վնասվածքները՝ Լեոնիդ Բուրյակի, Վագիզ Խիդիյատուլինի, Դավիթ Կիպիանիի: Եվ, իհարկե, անհասկանալի իրավիճակ էր այն առումով, որ հավաքականը ղեկավարվում էր Կոնստանտին Բեսկով-Նոդար Ախալկացի-Վալերի Լոբանովսկի եռյակի կողմից:
- Այսօրվա հայ ֆուտբոլիստներից ու՞մ կառանձնացնեք:
- Դե իհարկե, Հենրիխ Մխիթարյանին: Ես տեսնում եմ նրա պրոֆեսիոնալ վերաբերմունքը ֆուտբոլին: Նաեւ կարելի է նշել մոսկովյան «Սպարտակի» Յուրա Մովսիսյանին:

Чивадзе: «В 1982-м была одна из лучших сборных СССР за всю историю»
28 марта в Ереване состоится матч сборных мира и сборной экс-СССР, посвященный 60-летию Хорена Оганесяна. В матче примут участие и легендарные грузинские футболисты. Накануне матча Медиамакс побеседовал с капитаном «Динамо» (Тбилиси) и сборной СССР Александром Чивадзе.
- Александр Габриэлович, Вы вместе с бывшими партнерами по тбилисскому «Динамо» собираетесь в Ереван - отпраздновать 60-летие Хорена Оганесяна. Скажите, почему в чемпионате СССР матчам между грузинскими футболистами и «Араратом» всегда сопутствовала такая страсть?
- Так традиционно бывает между соседями, когда на поле доказываешь, кто сильнее. Например, отчаянно сражались друг с другом ташкентский «Пахтакор» и «Кайрат» из Алма-Аты. Так что этому спортивному упорству не стоит удивляться. Другое дело, что после матчей мы ничего, кроме уважения, не испытывали к соперникам.
В Ереване нас всегда принимали на самом высоком уровне. Как же могло быть иначе? Я сам вырос в старинном тбилисском районе - Нахаловке, в «итальянском дворике», дружил, не разбирая национальностей, с русскими, армянами, азербайджанцами, греками. Сколько лет прошло после завершения карьеры, а мы остались друзьями с Хореном. Он на днях приезжал в Тбилиси, мы тепло общались.
И если мне не помешают какие-то организационные моменты, обязательно сыграю в Ереване вместе с Тенгизом Сулаквелидзе, Отаром Габелия и Владимиром Гуцаевым. Хорен лично всех нас пригласил.
- Как бывший капитан сборной СССР оценивает футбольное мастерство Хорена Оганесяна?
- Оганесян был очень умным футболистом. До него в «Арарате» было настоящее созвездие - я в «Динамо» играл с 1974-го, и помню всех ереванских игроков. Великолепные футболисты - Маркаров, Андреасян, Заназанян, Иштоян, Бондаренко... Всех можно перечислить! Это же была великая команда. Потом началась смена поколений. И Хорен практически в одиночку вел за собой команду. Это был настоящий лидер, технически одаренный игрок, забивавший важные голы и за сборную СССР.
Александр Чивадзе и Хорен Оганесян перед матчем ветеранов Александр Чивадзе и Хорен Оганесян перед матчем ветеранов
Фото: PIA
- На чемпионате мира в Испании, где вы вместе играли в сборной, могли выступить лучше?
- Я думаю, в 1982-м была одна из лучших сборных СССР за всю историю, но нам немного не повезло. Во-первых, помешали травмы некоторых ведущих футболистов - Леонида Буряка, Вагиза Хидиятуллина, Давида Кипиани. Ну и конечно, была непонятная ситуация с тем, что сборной руководило трио - Константин Бесков, Нодар Ахалкаци и Валерий Лобановский.
- Кого из нынешних армянских футболистов Вы можете выделить?
- Конечно же, Генриха Мхитаряна. Я вижу его профессиональное отношение к футболу. Еще можно отметить московского спартаковца Юру Мовсисяна.