Բացվեց «Արարատ-73»-ի ֆուտբոլիստների արձանախումբը
Այսօր «Հրազդան» մարզադաշտի հարեւանությամբ բացվեց «Արարատ-73»-ին նվիրված արձանախումբը, որին ներկա էին թիմի, գրեթե, բոլոր ֆուտբոլիստները:
Ուրախ ու ջերմ մթնոլորտում կայացած միջոցառմանը հետեւելու էին եկել տարբեր տարիքի մարդիկ՝ նրանք ովքեր ականատես են եղել «Արարատի» հաղթանակներին ու նրանք, ովքեր տարբեր պատմություններ են լսել լեգենդար թիմի հաղթանակների մասին:
Արձանախումբը տեղադրվել է ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հովանավորությամբ, ճարտարապետը Տիգրան Բարսեղյանն է, իսկ քանդակագործների խմբի ղեկավարը՝ Արմեն Սամվելյանը:
«Արարատի» հաղթանակները մեր պատմության մի մասն են կազմում եւ հպարտանալու մեծ առիթ են տալիս: Այդ հաղթանակներով մի ողջ սերունդ է ոգեւորվել, դուք մեր լեգենդներն եք, եւ պատանիները ձեզնից օրինակ պետք է վերցնեն »,- բացման ժամանակ ասել է Ծառուկյանը:
Արձանախմբի բացման օրը պատահական չի ընտրվել: 1973 թվականի հոկտեմբերի 10-ին է «Արարատը» նվաճել ԽՍՀՄ Գավաթը:
Լեւոն Իշտոյան
Շատ լավ տպավորություններ ունեմ, շնորհակալություն այս արձանախմբի համար: Երիտասարդները կտեսնեն ու կցանկանան չեմպիոններ դառնալ, մեծ նվաճումների հասնել եւ ուրախացնել մարդկանց:1973-ի հաղթանակները միայն մերը չեն, դրանք բոլորինն են:
Նորայր Մեսրոպյան
Այս արձանը մի տեսակ անմահացրեց «Արարատին», շատ ուրախ եմ, որ հենց այսօր կայացավ բացման արարողությունը: Շնորհակալ եմ բոլորից, ովքեր մասնակցություն են ունեցել այս միջոցառմանը: Շատ գեղեցիկ է ստացվել, ես միանգամից ճանաչեցի ինձ ու ընկերներիս: Այն «Փյունիկ» ակումբի ճանապարհին է գտնվում, երեխաները կտեսնեն, կցանկանան մեզ նմանվել: Ցանկանում եմ, որ նրանք էլ ավելի լավ խաղան ու մասնակցեն Եվրոպայի կամ Աշխարհի առաջնության:
Նազար Պետրոսյան
Դժվարանում եմ խոսել: Այս րոպեներին այնքան բան հիշեցի, տխրեցի ու մեծ ցավ ապրեցի, քանի որ մեր տղաներից շատերն արդեն չկան: Այսքան տարի է անցել, բայց մեր ժողովուրդը դեռ հիշում եւ ուրախանում է «Արարատ-73»-ով, շնորհակալ եմ բոլորից:
Սերգեյ Բոնդարենկո
Ես հպարտ եմ, որ խաղացել եմ այս լեգենդար թիմում: Հրաշալի է, երբ քեզ գնահատված ես զգում: Շատ շնորհակալ եմ մեր հայ ժողովրդից, ովքեր այսքան տարի կիսել են մեր ուրախությունը, միշտ եղել են մեր կողքին ու ոգեւորել են:
Խորեն Հովհաննիսյան
Ինձ բախտ է վիճակվել խաղալ «Արարատ-73»-ի տղաների հետ: Իրոք, շատ հոյակապ թիմ էր: Ի սրտե շնորհավորում եմ նրանց այսօրվա կապակցությամբ: Լավ է, որ հիշում են, մինչեւ մեր անցյալը լավ չիմանանք ու չգնահատենք, չենք կարող առաջ շարժվել ու հաջողության հասնել: Շատ կցանկանամ, որ մի օր մեր հավաքականը նույնպես «Արարատ-73»-ի պես հաջողություն ունենա:

Statuary of Ararat-73 football team is unveiled
The unveiling ceremony of the statuary, dedicated to the team of FC Ararat of 1973, took place today next to Hrazdan Staduim and was attended by almost all members of the team.
People of different age groups came to the event, held in an entertaining and warm atmosphere. Some guests saw the victories of Ararat with their own eyes, and others heard various stories about the legendary team.
The statuary was installed by the sponsorship of Gagik Tsarukyan, President of the National Olympic Committee of Armenia. The architect is Tigran Barseghyan, and the head of the team of sculptors is Armen Samvelyan.
“The victories of Ararat are a part of our history, and a reason of great pride. They inspired an entire generation. You are our heroes, and young people should take example from you,” Mr. Tsarukyan said at the ceremony.
The day for unveiling was chosen by no accident. It was on October 10, 1973, that Ararat won the USSR Cup.
Levon Ishtoyan
I have very good impressions. I’m grateful for this statuary. Young people will see it and want to be champions too, have great achievements and make people happy. The victories of Ararat-73 aren’t just ours, they belong to everyone.
Norayr Mesropyan
This statue kind of immortalized Ararat, and I am happy that the unveiling ceremony took place on this day. I’m grateful to all who came to this event. The statue is very beautiful. I recognized my friends and myself at once. It is on the way to FC Pyunik, and the players will see the statuary and want to be like us. I wish they will play better and take part in European or World championships.
Nazar Petrosyan
I cannot find words. I recalled so much in these moments. I felt sadness and pain, because many of our teammates are gone. It’s been so many years, but our nations still remembers and cherishes Ararat-73. I am grateful to everyone.
Sergey Bondarenko
I am proud that I played in this legendary team. It is wonderful to feel appreciated. I am very grateful to Armenian people, who shared our joy for all these years, stood by our side and encouraged us.
Khoren Hovhannisyan
I was lucky to play with Ararat-73. It was a brilliant team indeed. I am sincerely grateful for this day. It’s good that people remember. We cannot move forward and be successful if we don’t know and remember our past. I wish that one day our national team will be as successful as Ararat-73.