Բացվեց «Արարատ-73»-ի ֆուտբոլիստների արձանախումբը
Այսօր «Հրազդան» մարզադաշտի հարեւանությամբ բացվեց «Արարատ-73»-ին նվիրված արձանախումբը, որին ներկա էին թիմի, գրեթե, բոլոր ֆուտբոլիստները:
Ուրախ ու ջերմ մթնոլորտում կայացած միջոցառմանը հետեւելու էին եկել տարբեր տարիքի մարդիկ՝ նրանք ովքեր ականատես են եղել «Արարատի» հաղթանակներին ու նրանք, ովքեր տարբեր պատմություններ են լսել լեգենդար թիմի հաղթանակների մասին:
Արձանախումբը տեղադրվել է ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հովանավորությամբ, ճարտարապետը Տիգրան Բարսեղյանն է, իսկ քանդակագործների խմբի ղեկավարը՝ Արմեն Սամվելյանը:
«Արարատի» հաղթանակները մեր պատմության մի մասն են կազմում եւ հպարտանալու մեծ առիթ են տալիս: Այդ հաղթանակներով մի ողջ սերունդ է ոգեւորվել, դուք մեր լեգենդներն եք, եւ պատանիները ձեզնից օրինակ պետք է վերցնեն »,- բացման ժամանակ ասել է Ծառուկյանը:
Արձանախմբի բացման օրը պատահական չի ընտրվել: 1973 թվականի հոկտեմբերի 10-ին է «Արարատը» նվաճել ԽՍՀՄ Գավաթը:
Լեւոն Իշտոյան
Շատ լավ տպավորություններ ունեմ, շնորհակալություն այս արձանախմբի համար: Երիտասարդները կտեսնեն ու կցանկանան չեմպիոններ դառնալ, մեծ նվաճումների հասնել եւ ուրախացնել մարդկանց:1973-ի հաղթանակները միայն մերը չեն, դրանք բոլորինն են:
Նորայր Մեսրոպյան
Այս արձանը մի տեսակ անմահացրեց «Արարատին», շատ ուրախ եմ, որ հենց այսօր կայացավ բացման արարողությունը: Շնորհակալ եմ բոլորից, ովքեր մասնակցություն են ունեցել այս միջոցառմանը: Շատ գեղեցիկ է ստացվել, ես միանգամից ճանաչեցի ինձ ու ընկերներիս: Այն «Փյունիկ» ակումբի ճանապարհին է գտնվում, երեխաները կտեսնեն, կցանկանան մեզ նմանվել: Ցանկանում եմ, որ նրանք էլ ավելի լավ խաղան ու մասնակցեն Եվրոպայի կամ Աշխարհի առաջնության:
Նազար Պետրոսյան
Դժվարանում եմ խոսել: Այս րոպեներին այնքան բան հիշեցի, տխրեցի ու մեծ ցավ ապրեցի, քանի որ մեր տղաներից շատերն արդեն չկան: Այսքան տարի է անցել, բայց մեր ժողովուրդը դեռ հիշում եւ ուրախանում է «Արարատ-73»-ով, շնորհակալ եմ բոլորից:
Սերգեյ Բոնդարենկո
Ես հպարտ եմ, որ խաղացել եմ այս լեգենդար թիմում: Հրաշալի է, երբ քեզ գնահատված ես զգում: Շատ շնորհակալ եմ մեր հայ ժողովրդից, ովքեր այսքան տարի կիսել են մեր ուրախությունը, միշտ եղել են մեր կողքին ու ոգեւորել են:
Խորեն Հովհաննիսյան
Ինձ բախտ է վիճակվել խաղալ «Արարատ-73»-ի տղաների հետ: Իրոք, շատ հոյակապ թիմ էր: Ի սրտե շնորհավորում եմ նրանց այսօրվա կապակցությամբ: Լավ է, որ հիշում են, մինչեւ մեր անցյալը լավ չիմանանք ու չգնահատենք, չենք կարող առաջ շարժվել ու հաջողության հասնել: Շատ կցանկանամ, որ մի օր մեր հավաքականը նույնպես «Արարատ-73»-ի պես հաջողություն ունենա:

Открыта скульптурная композиция, посвященная игрокам «Арарат-73»
Сегодня по соседству со стадионом «Раздан» открылась скульптурная композиция, посвященная «Арарату-73». На церемонии присутствовали почти все игроки команды.
На мероприятии присутствовали люди разных возрастов: те, что лично болели за команду во время выступлений, и те, кто знает о легендарных игроках из рассказов старших.
Композиция установлена при финансировании председателя НОК Армении Гагика Царукяна. Автор скульптуры – Тигран Барсегян, а руководитель группы скульпторов – Армен Самвелян.
«Победы «Арарата» составляю часть нашей истории, дают нам повод для гордости. Эти победы вдохновляли целое поколение. Вы – наши легенды, и молодежь должна брать с вас пример», - сказал на открытии Царукян.
День открытия тоже выбран не случайно. 10 октября 1973 года «Арарат» завоевал Кубок СССР.
Левон Иштоян
У  меня отличные впечатления, спасибо за эту скульптуру. Молодые футболисты увидят ее и тоже захотят стать чемпионами и добиться больших побед, чтобы радовать людей. Победы 1973 года принадлежат не только нам, они принадлежат всем.
Норайр Месропян
Эта статуя увековечила «Арарат», я очень рад, что церемония открытия состоялась именно сегодня. Я благодарен всем, кто участвовал в подготовке этого мероприятия. Все получилось очень красиво. Я сразу узнал и себя, и своих товарищей. Композиция находится прямо на пути к клубу «Пюник»: дети будут смотреть на нее и захотят подражать нам. Желаю, чтобы они играли еще лучше и участвовали в чемпионатах Европы или мира.
Назар Петросян
Мне трудно говорить. В эти минуты мне вспомнилось столько всего. Очень печально и больно, что с нами нет уже многих из наших парней. Прошло столько лет, но наш народ еще помнит и гордится «Араратом-73». Я благодарен всем.
Сергей Бондаренко
Я горжусь тем, что играл в такой легендарной команде. Здорово чувствовать себя оцененным. Я очень благодарен нашему народу, всем, кто столько лет разделял нашу гордость, кто всегда был рядом и кто вдохновлял нас.
Хорен Ованнисян
Мне довелось играть с ребятами «Арарата-73». Это, действительно, была прекрасная команда. От всего сердца поздравляю их сегодня. Хорошо, что нас помнят: если не знать и не ценить прошлое, невозможно двигаться вперед и добиться успеха. Мне очень хотелось бы, чтобы наша сборная однажды добилась таких же успехов, как «Арарат-73».