Առաջին քայլեր. Ազատ ոճի ըմբշամարտ
Ըմբշամարտը Հայաստանում ամենազարգացած ու տարածված մարզաձեւերից է: Հարյուրավոր երեխաներ շարունակում են ոգեշնչվել մեր անվանի մարզիկների նվաճումներով ու գնալ մարզադահլիճ:
Mediamax Sport-ն իր «Առաջին քայլեր» շարքում անդրադարձել է ըմբշամարտի Օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցի փոքրիկ ազատ ոճայիններին: Երեխաների մարզումների լրջությունից ու նրանց տրամադրվածությունից արդեն իսկ երեւում են մարզաձեւի ամուր հիմքերն ու հեռանկարային լինելը:
Այն որ ըմբշամարտն առանձնահատուկ մարզաձեւ է, երեւում է միանգամից: Նման կապվածություն, ջերմ հարաբերություններ ու անմիջական շփում ամեն տեղ չէ, որ հանդիպում է: Մարզիչ Սամվել Մարգարյանը  դրան մի պարզ բացատրություն ունի:
«Երեխաներն օրվա մեծ մասն իրար հետ են անցկացնում, գորգի վրա են անընդհատ լինում, միմյանց քրտինքը զգում, այդ պատճառով էլ այդքան կապված են: Քրտինքը գնահատող մարդն ուրիշ է լինում, եթե մեկի մոտ խնդիր է լինում, բոլորն էլ պատրաստ են օգնել նրան»,- ասում է նա:
Իր աշխատանքի մասին նա մեծ ոգեւորությամբ ու սիրով է խոսում: Թեեւ 35 տարի է մարզիչ է աշխատում, բազմաթիվ անվանի սաներ է պատրաստել, բայց ամեն խմբի յուրահատուկ կերպով է մոտենում ու կապվում: Ըմբշամարտը հեշտ մարզաձեւ չէ, ու աշխատելիս էլ այդ բոլոր նրբությունները հաշվի է առնում: Ամեն երեխայի առանձին մոտեցում է ցուցաբերում, փորձում հասկանալ նրա հոգեբանությունն ու ֆիզիկական կարողությունները:
«Ոմանք ավելի շուտ են ամեն ինչ ընկալում ու կատարում գորգի վրա, մյուսներին ժամանակ է պետք: Ես մի սկզբունք ունեմ. բոլոր ցանկացողներին ընդունում եմ իմ խումբ, ոչ մեկին չեմ մերժում: Եթե երեխաները մարզիկներ էլ չդառնան, ֆիզիկապես կկոփվեն, ամուր կլինեն, ընկերասեր ու բազմաթիվ այլ լավ որակներ էլ ձեռք կբերեն: Թույլ մարդը նաեւ հոգեպես ու կամքով է թույլ լինում»:
Խմբում շատ են երեխաները, ովքեր իրենց ցանկությամբ են ընտրել ըմբշամարտն ու եկել մարզադահլիճ: Վլադիմիր Վանյանը 10 տարեկանում է բացահայտել այս մարզաձեւը՝ համացանցում պատահաբար տեսնելով ըմբշամարտի մրցումներ:
«Հենց տեսա, շատ հավանեցի: Սկսեցի հետաքրքրվել, ծանոթներիցս հարցնել, նրանցից դպրոցի տեղն իմացա ու սկսեցի հաճախել: Արդեն մի քանի տարի է ամեն օր գալիս եմ ըմբշամարտի դահլիճ: Սկզբում մի քանի ամիս հունահռոմեական ոճի եմ գնացել: Արդեն շատ մրցաշարերի եմ մասնակցել Երեւանում, Վեդիում ու բազմաթիվ պատվոգրեր ունեմ: Շատ եմ ուզում  Աշխարհի չեմպիոն լինել»,- ոգեւորված պատմում է Վլադիմիրը:
Այնուհետեւ զրույցին միանում է «կայծը»՝ Լեւոն Պողոսյանը: Իր պատմելով, կայծակի պես արագ ու ուժեղ է, դրա համար էլ իրեն սկսել են այդպես անվանել: Բայց  Վլադիմիրը նրան հիշեցնում է անվան ծագման առաջացման իրական պատմությունը, ու Լեւոնն արագ-արագ ավելացնում է. «Մի անգամ սանրվածքս այնպես էի արել, որ ականջիս հատվածում կայծակ էր ստացվել: Այդ օրվանից էլ ինձ սկսեցին կայծ ասել»:
Նրա պես դինամիկ ու ակտիվ է նաեւ Վաչագան Ավագյանը, որը հարցերին հերթով էր պատասխանում՝ մարզչի ամեն հրահանգը կատարեուց հետո:  «7 տարեկանից եմ գալիս ըմբշամարտի, նախ եղբայրս է մարզվել, հետո ես իր օրինակին եմ հետեւել: Ազատ ոճը շատ եմ սիրում, ակտիվ է, անընդհատ շարժվում ենք: Սիրում եմ եղբորս հետ մենամարտել ու հաղթել նրան: Մարզադպրոցը դպրոցից շատ եմ սիրում, այստեղ շատ ընկերներ ունեմ»:
Դիմա Ուսուբովն էլ փոքր տարիքից հետեւել է Ռոման Ամոյանին ու ցանկացել նրա պես ուժեղ ու տիտղոսակիր մարզիկ դառնալ, բայց ազատ ոճն է ընտրել, քանի որ հնարքներն ավելի շատ են ու կարելի է նաեւ ոտքից բռնվածքներ կատարել:

Борьба в Армении является одним из наиболее развитых и распространенных видов спорта. Сотни детей приходят в спортзалы, вдохновленные достижениями наших известных спортсменов.
В рамках проекта «Первые шаги» Mediamax Sport представляет юных вольных борцов Олимпийской детско-юношеской спортивной школы.
То, что вольная борьба особенный вид спорта, заметно сразу. Такую сплоченность, теплоту и непосредственность встретишь не всюду. Тренер Самвел Маркарян дал этому простое объяснение: «Дети проводят вместе большую часть дня, постоянно бывают на ковре, ощущают пот друг друга. Поэтому они так привязаны друг к другу», - сказал он.
О своей работе он рассказывает с большим воодушевлением и любовью. Хотя он является тренером уже 35 лет и за этот период подготовил многих знаменитых спортсменов, однако к каждой группе он привязывается по-особенному.
«Некоторые быстрее других все схватывают и выполняют упражнения на ковре, некоторым нужно время. У меня есть принцип: принимаю в свою группу всех желающих, и никому не отказываю. Даже если дети не станут спортсменами, то хотя бы будут физически развиты, станут крепкими, дружелюбными, приобретут множество других качеств», - сказал тренер.
В группе много детей, которые сами решили заниматься борьбой. Владимир Ванян открыл для себя этот вид спорта в 10 лет, однажды в интернете увидев соревнования. «Как только я увидел, мне сразу понравилось. Я начал интересоваться, спросил у знакомых, узнал, где находится школа, и начал посещать. Уже несколько лет я хожу в зал по борьбе», - воодушевленно рассказывает Владимир.
В беседу вступает Левон Погосян. По его словам, он быстр и силен, как молния, поэтому ему и дали прозвище Кайц (молния). Но есть и еще один вариант: «Однажды я сделал такую прическу, что у уха получилась как бы молния. С того дня меня так и называют».
Такой же динамичный и активный Вачаган Авакян отвечал на вопросы по очереди, после того, как выполняя наставления тренера. «Я с семи лет хожу на борьбу. Вначале тренировался мой брат, а потом я последовал его примеру. Мне очень нравится вольная борьба: она активная, все время нужно двигаться. Люблю бороться с братом и побеждать его. Спортшкола мне нравится больше школы, у меня тут много друзей».
А Дима Усубов с детства подражал Роману Амояну, желая стать таким же сильным и титулованным спортсменом.