Առաջին քայլեր. Ազատ ոճի ըմբշամարտ
Ըմբշամարտը Հայաստանում ամենազարգացած ու տարածված մարզաձեւերից է: Հարյուրավոր երեխաներ շարունակում են ոգեշնչվել մեր անվանի մարզիկների նվաճումներով ու գնալ մարզադահլիճ:
Mediamax Sport-ն իր «Առաջին քայլեր» շարքում անդրադարձել է ըմբշամարտի Օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցի փոքրիկ ազատ ոճայիններին: Երեխաների մարզումների լրջությունից ու նրանց տրամադրվածությունից արդեն իսկ երեւում են մարզաձեւի ամուր հիմքերն ու հեռանկարային լինելը:
Այն որ ըմբշամարտն առանձնահատուկ մարզաձեւ է, երեւում է միանգամից: Նման կապվածություն, ջերմ հարաբերություններ ու անմիջական շփում ամեն տեղ չէ, որ հանդիպում է: Մարզիչ Սամվել Մարգարյանը  դրան մի պարզ բացատրություն ունի:
«Երեխաներն օրվա մեծ մասն իրար հետ են անցկացնում, գորգի վրա են անընդհատ լինում, միմյանց քրտինքը զգում, այդ պատճառով էլ այդքան կապված են: Քրտինքը գնահատող մարդն ուրիշ է լինում, եթե մեկի մոտ խնդիր է լինում, բոլորն էլ պատրաստ են օգնել նրան»,- ասում է նա:
Իր աշխատանքի մասին նա մեծ ոգեւորությամբ ու սիրով է խոսում: Թեեւ 35 տարի է մարզիչ է աշխատում, բազմաթիվ անվանի սաներ է պատրաստել, բայց ամեն խմբի յուրահատուկ կերպով է մոտենում ու կապվում: Ըմբշամարտը հեշտ մարզաձեւ չէ, ու աշխատելիս էլ այդ բոլոր նրբությունները հաշվի է առնում: Ամեն երեխայի առանձին մոտեցում է ցուցաբերում, փորձում հասկանալ նրա հոգեբանությունն ու ֆիզիկական կարողությունները:
«Ոմանք ավելի շուտ են ամեն ինչ ընկալում ու կատարում գորգի վրա, մյուսներին ժամանակ է պետք: Ես մի սկզբունք ունեմ. բոլոր ցանկացողներին ընդունում եմ իմ խումբ, ոչ մեկին չեմ մերժում: Եթե երեխաները մարզիկներ էլ չդառնան, ֆիզիկապես կկոփվեն, ամուր կլինեն, ընկերասեր ու բազմաթիվ այլ լավ որակներ էլ ձեռք կբերեն: Թույլ մարդը նաեւ հոգեպես ու կամքով է թույլ լինում»:
Խմբում շատ են երեխաները, ովքեր իրենց ցանկությամբ են ընտրել ըմբշամարտն ու եկել մարզադահլիճ: Վլադիմիր Վանյանը 10 տարեկանում է բացահայտել այս մարզաձեւը՝ համացանցում պատահաբար տեսնելով ըմբշամարտի մրցումներ:
«Հենց տեսա, շատ հավանեցի: Սկսեցի հետաքրքրվել, ծանոթներիցս հարցնել, նրանցից դպրոցի տեղն իմացա ու սկսեցի հաճախել: Արդեն մի քանի տարի է ամեն օր գալիս եմ ըմբշամարտի դահլիճ: Սկզբում մի քանի ամիս հունահռոմեական ոճի եմ գնացել: Արդեն շատ մրցաշարերի եմ մասնակցել Երեւանում, Վեդիում ու բազմաթիվ պատվոգրեր ունեմ: Շատ եմ ուզում  Աշխարհի չեմպիոն լինել»,- ոգեւորված պատմում է Վլադիմիրը:
Այնուհետեւ զրույցին միանում է «կայծը»՝ Լեւոն Պողոսյանը: Իր պատմելով, կայծակի պես արագ ու ուժեղ է, դրա համար էլ իրեն սկսել են այդպես անվանել: Բայց  Վլադիմիրը նրան հիշեցնում է անվան ծագման առաջացման իրական պատմությունը, ու Լեւոնն արագ-արագ ավելացնում է. «Մի անգամ սանրվածքս այնպես էի արել, որ ականջիս հատվածում կայծակ էր ստացվել: Այդ օրվանից էլ ինձ սկսեցին կայծ ասել»:
Նրա պես դինամիկ ու ակտիվ է նաեւ Վաչագան Ավագյանը, որը հարցերին հերթով էր պատասխանում՝ մարզչի ամեն հրահանգը կատարեուց հետո:  «7 տարեկանից եմ գալիս ըմբշամարտի, նախ եղբայրս է մարզվել, հետո ես իր օրինակին եմ հետեւել: Ազատ ոճը շատ եմ սիրում, ակտիվ է, անընդհատ շարժվում ենք: Սիրում եմ եղբորս հետ մենամարտել ու հաղթել նրան: Մարզադպրոցը դպրոցից շատ եմ սիրում, այստեղ շատ ընկերներ ունեմ»:
Դիմա Ուսուբովն էլ փոքր տարիքից հետեւել է Ռոման Ամոյանին ու ցանկացել նրա պես ուժեղ ու տիտղոսակիր մարզիկ դառնալ, բայց ազատ ոճն է ընտրել, քանի որ հնարքներն ավելի շատ են ու կարելի է նաեւ ոտքից բռնվածքներ կատարել:

First Steps: Freestyle wrestling
Wrestling is one of the most developed and widespread sports in Armenia. Achievements of our renowned athletes continue to inspire hundreds of children who choose to engage in this sport.
This time Mediamax Sport’s “First Steps” series reflects on the little freestyle wrestlers of the Youth Olympic Wrestling School.
Beyond a shadow of doubt, wresting is a unique sport. Not everywhere you will come across such affection, warm relations and direct contact. Coach Samvel Margaryan has one explanation for it.
“Children spend most of the day together. They are constantly on the mat, feel the sweat of one another, and therefore they are this close”, he said.
With great enthusiasm and love he spoke about his work. During 35 years of work as a coach he has trained and prepared a number of distinguished wrestlers but he has specific attitude and attachment to every group.
“Some “absorb” everything easier and perform on the carpet, while others need time. I have one principle – I take into my group all children interested in wrestling, I don’t say “no” to anyone. Even if they don’t come to be athletes, they will become physically strong and firm, will be amicable and will acquire many good qualities”.
The majority of children in the group opted for wrestling at their own will. Vladimir Vanyan came to know about this sport at 10 accidentally coming across wrestling competitions on the net.
“I loved it at the moment I saw. I got interested and learned from my acquaintances where the school is and started attending. Since then I have been training every day for several years,” Vladimir enthusiastically told us.
Afterward, “flash” Levon Poghosyan joined the talk. According to him, he is as quick and strong as the lightning and was therefore nicknamed so. But there is another reason as well: “I once made my hair in a way that it appeared in a form of lightning somewhere around my ear. Since then they started calling me flash”.
Vachagan Avagyan is also as dynamic and active as Levon. He used to answer our questions by turns after fulfilling the instructions given by the coach. “I have been wrestling since 7. At first my brother was going, and afterward, I started. I love freestyle wrestling much. It’s active and we are always in motion. I love to wrestle and win my brother, and I love the wrestling school more than my school. I have many friends here”, he said.
In his turn, Dima Usubov said he kept up with Roman Amoyan’s competitions since early age and wanted to become as strong as he is and to hold a title one day.