Մարտի 2-15-ը Երեւանում անցկացվելու է շախմատի Եվրոպայի 15-րդ անհատական առաջնությունը:
Մրցաշարը նվիրվելու է աշխարհի 9-րդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի հիշատակին: Այս տարի լրանում է Պետրոսյանի ծննդյան 85-ամյակը:
Բացման արարողությունը կայանալու է մարտի 2-ին, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Այն մեկնարկելու է Երեւանի ժամանակով ժամը 21:00-ին:
Մրցաշարն անցկացվելու է շվեյցարական մրցակարգով, 11 տուրով:
Խաղերը կայանալու են «Էլիտ պլազա» բիզնես կենտրոնում մարտի 3-15-ը: Պարտիաները մեկնարկելու են ժամը 15:00-ին, իսկ վերջին տուրը՝ ժամը 14:00-ին: Մարտի 9-ը հանգստյան օր է:
Մրցաշարին մասնակցում են 27 երկրների մոտ 270 շախմատիստներ, այդ թվում` շուրջ 130 գրոսմայստերներ: Միջազգային կոչումներ ունեցող մասնակիցների թիվն անցնում է 200-ից:
Ամենամեծ թվով մասնակիցներ ներկայացնում են Հայաստանը (մոտ 80), Ռուսաստանը (53), Վրաստանը (17), Իսրայելը (17), Ուկրաինան (13) ու Թուրքիան (10):
Կանոնադրության համաձայն, առաջին 23 տեղերը գրաված շախմատիստներն իրավունք են ստանում մասնակցելու Աշխարհի գավաթին:
Մրցանակային հիմնադրամը կազմում է 160 հազար եվրո: Սահմանված են 25 հիմնական եւ 15 հատուկ մրցանակներ: Առաջին մրցանակակիրը կստանա 20 հազար եվրո: Միավորների հավասարության դեպքում մրցանակները բաժանվում են հավասարապես:

15th European Individual Chess Championship will be held on March 2-15, 2014 in Yerevan, Armenia.
The Championship is dedicated to the memory of the World 9th Champion Tigran Petrosian whose 85th birthday is celebrated this year.
The opening ceremony will be held on March 2, at 21:00 at the Armenian National Academic Theater of Opera and Ballet after A. Spendiarian.
The championship is an 11-round Swiss system tournament, Armchess.am reports.
The games will take place from March 3 to 15, starting at 15:00 at “Elite Plaza” Business Center. The last round will start at 14:00. March 9 is a rest day.
About 270 chess players from 27 countries, among them 130 grandmasters, take part in the championship. The number of chess players holding international titles goes beyond 200.
The greatest delegations are those of Armenia (around 80 participants), Russia (53), Georgia (17), Israel (17), Ukraine (13) and Turkey (10).
According to the regulation, chess players taken the first 23 places are entitled to participate in the World Cup.
The prize fund is EUR 160.000. 25 main and 15 special prizes are included. The first prize holder will be awarded EUR 20.000. The money prizes will be equally shared among the players with the same score.