ՖԻԴԵ-ի նախագահ Արկադի Դվորկովիչը հայտարարել է, որ 2020 թվականի հավակնորդների մրցաշարն ընդունելու է Եկատերինբուրգը:
Նման որոշում կայացվել է ՖԻԴԵ-ի նախագահության խորհրդում: Հայտնի չէ, թե Եկատերինբուրգից բացի այլ քաղաք պայքարել է այս մրցաշարն ընդունելու համար, թե ոչ: Չեն նշվել նաեւ, թե ինչ հանգամանքներ է հաշվի առել միջազգային ֆեդերացիան վերջինիս վստահելու համար:
Դեռ պարզ չէ, թե կոնկրետ որ ամսին է կայանալու մրցաշարը, որի հաղթողն իրավունք է ստանալու Աշխարհի չեմպիոնության համար պայքարել Մագնուս Կարլսենի հետ:

Candidates Tournament to take place in 2020, Yekaterinburg
President of FIDE Arkady Dvorkovich announced that Yekaterinburg will host the Candidates Tournament in 2020.
This decision was made at Presidential Council of FIDE. It is still unknown whether another city also took part in the competition to hold the tournament or not. It also hasn’t been announced what circumstances were taken into consideration when deciding to trust the tournament to Yekaterinburg.
The final date of the tournament isn’t known yet. The winner will be able to compete against Magnus Carlsen for the title of the world champion.