Նամակ՝ ուղղված ՖԻԴԵ-ին. Ինչու են արգելել Գեւորգյանին հանդես գալ Թուրքիայում
Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը նամակ է ուղարկել ՖԻԴԵ Հայաստանի հավաքականի անդամ Մարիա Գեւորգյանին Թուրքիայում ընթացող միջազգային մրցաշարից հեռացնելու վերաբերյալ հիմնավորումներ ստանալու պահանջով:
Հայրապետյանը ընդունել է Գեւորգյանին եւ նրան ներկայացրել այն նամակը, որն ուղարկել է ՖԻԴԵ:
Թուրքիայում այս օրերին ընթանում է Sivas Buruciye մրցաշարը, որին հրավիրել էին մասնակցելու նաեւ Գեւորգյանին: Սակայն մեկնարկից մի քանի օր առաջ կազմակերպիչներից Մուսթաֆա Էրօղլուն Գեւորգյանին հայտնել է, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները հրաժարվում են մասնակցությունից:
Պատճառն այն է, որ նույն մրցաշարում պետք է հանդես գա նաեւ հայ շախմատիստուհին: Գեւորգյանն այլեւս հնարավորություն չի ունեցել մեկնելու, քանի որ ծախսերը պետք է հոգար հրավիրող կողմը, որն էլ, հրաժարվել է:
«Հերթական անգամ առերեսվում ենք սպորտի մեջ ռասիզմի ու արմենոֆոբիայի դրսեւորման խիստ դատապարտելի երեւույթին: Շախմատային մրցաշարը ոչ թե Ադրբեջանում է անցկացվում, այլ երրորդ երկրում՝ Թուրքիայում: Փաստացի, ադրբեջանական կողմը ճնշում է գործադրել՝ առաջնորդվելով ռասիստական հռետորաբանությամբ:
Դիմում եմ Շախմատի միջազգային ֆեդերացիային ուսումնասիրել ստեղծված իրավիճակը եւ տրամադրել պատասխաններ: Դատապարտող հայտարարություններն այլեւս չեն կարող վերականգնել մեր մարզուհու մասնակցությունը մրցաշարին ու արդեն իսկ անդրադարձել են նրա բարոյահոգեբանական վիճակի վրա, սակայն կարող են թույլ տալ խուսափել ռասիստական ու այլատյացության հետագա դրսեւորումներից»,-գրել է Հայրապետյանը նամակում:

Письмо в ФИДЕ: Почему Геворгян запретили выступить в Турции
Председатель постоянной комиссии Национального собрания по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Мхитар Айрапетян направил письмо в ФИДЕ с требованием обосновать отстранение члена сборной Армении Марии Геворгян от участия в проходящем в Турции международном турнире.
Айрапетян принял Геворгян и представил ей письмо, направленное в ФИДЕ.
В эти дни в Турции приходит турнир Sivas Buruciye, на который пригласили также Геворгян. Однако за несколько дней до начала один из организаторов турнира Мустафа Эроглу сообщил Геворгян, что представители Азербайджана отказываются от участия.
Причина в том, что на турнире должна выступать также армянская шахматистка. У Геворгян больше не было возможности отправиться, поскольку расходы должна была покрывать приглашающая сторона, которая отказалась.
«В очередной раз мы сталкивается со строго осудительными явлениями проявления расизма и арменофобии в спорте. Шахматный турнир проводится не в Азербайджане, а в третьей стране – Турции. Фактически, азербайджанская сторона оказала давление, руководствуясь расистской риторикой.
Обращаюсь к Международной шахматной федерации с требованием изучить сложившуюся ситуацию и предоставить ответ. Осудительные заявления больше не смогут восстановить участие нашей спортсменки в турнире и уже сказались на ее морально-психологическое состояние, однако смогут позволить избежать дальнейших проявлений расизма и ксенофобии»,- говорится в письме.