Լեւոն Արոնյան. Շատ եմ ցանկանում դառնալ Աշխարհի չեմպիոն
Լեւոն Արոնյանը մի քանի օրից մեկնարկելու է Մոսկվայում կայանալիք հավակնորդների մրցաշարում: Նա խոստովանել է, որ սիրում է այդ մրցաշարը, որում հաղթում է միայն ուժեղագույնը: Չի թաքցրել նաեւ, որ շատ է ցանկանում Աշխարհի չեմպիոն դառնալ:
«Սովորաբար հենց սկզբից լավ խաղ ցույց տվողն էլ կարողանում է վերջում հաղթանակի հասնել: Կարծում եմ՝ ոչ մի պատահական մարդ դեռեւս չի կարողացել թագի համար պայքարելու իրավունք ձեռք բերել»,- sport-express.ru-ին ասել է հայ շախմատիստը:
Արոնյանն ընդգծել է, որ ուզում է ամեն տեղ լավագույնը լինել ու հիմա վճռական քայլն անելու ճիշտ ժամանակն է:
Վերջերս նա հանդես էր եկել Ցյուրիխի մրցաշարում, որտեղ ելույթն ավարտել էր 5-րդ տեղում: Շախմատիստը հասկացել է, որ դեռ հեռու է իր մարզական ու հոգեբանական լավագույն վիճակից. «Երբ վատ ես խաղում, երբեք էլ չես կարող գոհ լինել քեզանից: Հավակնորդների մրցաշարից առաջ պետք է աշխատել ու շտկել բոլոր թերությունները: Անգհրաժեշտ է ոչ միայն ֆիզիկապես պատրաստ լինել, այլ նաեւ շախմատային տեսանկյունից»:
Արոնյանը նշել է, որ իր բախտը բերել է հավակնորդների մրցաշարում ընդգրկվելու համար, թեեւ չի կարծում, որ արժանի է եղել դրան:
«Ես բարի մարդ եմ, ու այդ է պատճառը, որ ինքս ինձ լիցքավորելու կարիք եմ ունենում: Ափսոս, որ Լեոպոլդի մուլտֆիլմի պես կատաղեցնող դեղ չկա: Ես ամբողջ ուժով փորձում եմ կատաղել ինձ, մրցակիցներիս ու շուրջս կատարվող ամեն ինչի վրա, սակայն չի ստացվում, քանի որ դա հատուկ չէ ինձ: Իսկ շախմատում կարեւոր է այդ գործոնը»,- ասել է նա:
Հավակնորդների մրցաշարը կայանալու է մարտի 11-28-ը Մոսկվայում: Առաջին տուրում Արոնյանի մրցակիցն է լինելու Անիշ Գիրին (Հոլանդիա):

Levon Aronian will participate in Candidates’ Tournament in Moscow in a few days. He confessed to love that tournament where the strongest wins. He also admitted that he wanted to become a world champion very much.
“Usually, the player who starts strong is the one who wins in the end. I believe that no person has ever earned the right to compete for the title by chance,” Armenian chess player told sport-express.ru.
Aronian stressed that he wants to be the best everywhere, and now is the right time to make a decisive step.
He performed in Zurich Tournament recently, where he took the 5th place. The chess player realized that he’s far from his best sport and mental condition yet. “You can’t be pleased with yourself when you don’t play well. You should work and correct all shortcomings before the Candidates’ Tournament. You need to be ready not just physically, but with your chess skills as well.”
Aronian noted that he was lucky to be included in Candidates’ Tournament, though he doesn’t think he deserved it.
“I am a kind person, and that’s the reason I feel the need to charge myself. It’s a pity there is no “angering pill” like the one in the cartoon about Leopold. I do my best to get angry at myself, my opponents and everything around me, but I fail as I’m not inclined to that. It’s an important factor in chess,” observed he.
Candidates’ Tournament will take place on March 11-28 in Moscow. Aronian will compete with Anish Giri (Netherlands) in the first round.