Լեւոն Արոնյան. Շատ եմ ցանկանում դառնալ Աշխարհի չեմպիոն
Լեւոն Արոնյանը մի քանի օրից մեկնարկելու է Մոսկվայում կայանալիք հավակնորդների մրցաշարում: Նա խոստովանել է, որ սիրում է այդ մրցաշարը, որում հաղթում է միայն ուժեղագույնը: Չի թաքցրել նաեւ, որ շատ է ցանկանում Աշխարհի չեմպիոն դառնալ:
«Սովորաբար հենց սկզբից լավ խաղ ցույց տվողն էլ կարողանում է վերջում հաղթանակի հասնել: Կարծում եմ՝ ոչ մի պատահական մարդ դեռեւս չի կարողացել թագի համար պայքարելու իրավունք ձեռք բերել»,- sport-express.ru-ին ասել է հայ շախմատիստը:
Արոնյանն ընդգծել է, որ ուզում է ամեն տեղ լավագույնը լինել ու հիմա վճռական քայլն անելու ճիշտ ժամանակն է:
Վերջերս նա հանդես էր եկել Ցյուրիխի մրցաշարում, որտեղ ելույթն ավարտել էր 5-րդ տեղում: Շախմատիստը հասկացել է, որ դեռ հեռու է իր մարզական ու հոգեբանական լավագույն վիճակից. «Երբ վատ ես խաղում, երբեք էլ չես կարող գոհ լինել քեզանից: Հավակնորդների մրցաշարից առաջ պետք է աշխատել ու շտկել բոլոր թերությունները: Անգհրաժեշտ է ոչ միայն ֆիզիկապես պատրաստ լինել, այլ նաեւ շախմատային տեսանկյունից»:
Արոնյանը նշել է, որ իր բախտը բերել է հավակնորդների մրցաշարում ընդգրկվելու համար, թեեւ չի կարծում, որ արժանի է եղել դրան:
«Ես բարի մարդ եմ, ու այդ է պատճառը, որ ինքս ինձ լիցքավորելու կարիք եմ ունենում: Ափսոս, որ Լեոպոլդի մուլտֆիլմի պես կատաղեցնող դեղ չկա: Ես ամբողջ ուժով փորձում եմ կատաղել ինձ, մրցակիցներիս ու շուրջս կատարվող ամեն ինչի վրա, սակայն չի ստացվում, քանի որ դա հատուկ չէ ինձ: Իսկ շախմատում կարեւոր է այդ գործոնը»,- ասել է նա:
Հավակնորդների մրցաշարը կայանալու է մարտի 11-28-ը Մոսկվայում: Առաջին տուրում Արոնյանի մրցակիցն է լինելու Անիշ Գիրին (Հոլանդիա):

Левон Аронян: Очень хочу стать чемпионом мира
Через несколько дней Левон Аронян начнет участие в турнире претендентов в Москве. Он признался, что очень любит этот турнир, в котором побеждает только сильнейший. Шахматист не скрыл также, что очень хотел бы стать чемпионом мира.
«Обычно тот, кто с самого начала демонстрирует хорошую игру, потом и побеждает. Мне кажется, за всю историю не случалось такого, чтобы на матч за корону отобрался случайный человек», - сказал sport-express.ru армянский шахматист.
Аронян подчеркнул, что он всегда хочет быть лучшим, и теперь пришло время сделать решительный ход.
Недавно он участвовал на турнире в Цюрихе, где закончил выступления пятым. Шахматист понял, что пока далек от лучшей формы: «Никогда ты не можешь быть удовлетворен, когда играешь ужасно. Я понял, что далек от своей лучшей формы, от оптимального психологического состояния. Надо над этим работать перед турниром. Попытаться в большей степени не только физически, но и чисто по-шахматному быть готовым к большой игре».
Аронян отметил, что ему повезло с участием в турнире, и он не вполне считает это своей заслугой.
«Я человек очень добрый, мне всегда нужно дополнительно себя заряжать. Жаль, нет такого лекарства «Озверин», как в знаменитом мультфильме про кота Леопольда. Я стараюсь изо всех сил, злюсь на себя, на соперника, на все вокруг, но это получается неискренне, потому что это не моя натура. Не думаю, что это так уж трудно, но ты должен определенным образом «загнать» себя в эту атмосферу, а потом оттуда выйти, оставшись самим собой», - сказал он.
Турнир претендентов состоится 11-28 марта в Москве. В первом туре Аронян будет играть против Аниша Гири (Нидерланды).