Հայաստանում պատրաստվում են մեծ մարզական տոնի՝ մայիսի 21-ից 31-ը Երեւանում կկայանա բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնությունը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ու Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանը խոսել են մրցաշարում Ադրբեջանի հավաքականի մասնակցության մասին:
Գիլոյան
Երեւանում Եվրոպայի առաջնությունում հանդես գալն Ադրբեջանի խնդիրն է, մենք խոստացել ենք, որ կապահովենք նրանց անխոչընդոտ ու անվտանգ մասնակցությունը:
Հասկանում էինք, որ քաղաքական հարցերն այս պարագայում էլ իրենց ազդեցությունը կունենան, բայց ես ինքս 2 անգամ մեկնել եմ Բաքու մեր պատվիրակության հետ: Ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում, որ նրանք էլ գան:
Պարտավոր ենք ապահովել նրանց անվտանգությունը: Այլ հարց է, որ պետք է այնպես պատրաստվենք առաջնությանը, որ մեր հավաքականը տանուլ չտա:
Հովսեփյան
Ոչ մի խնդիր չենք տեսնում, թե ինչու Ադրբեջանը չի կարող մասնակցել առաջնությանը: Երբ առաջնությունը կազմակերպելու համար հայտ էինք ներկայացրել, դրա հետ կապված որոշակի դժվարություններ կային, սակայն հավաստիացրինք, որ ամեն ինչ անվտանգ կլինի: Յուրաքանչյուրի անվտանգությունն երաշխավորված կլինի:

Giloyan: Participation in European Championship in Yerevan up to Azerbaijan
Armenia is getting prepared to a big sports event – from May 21-31 Yerevan will host European Boxing Championship.
Deputy Education, Science, Culture and Sports Minister Karen Giloyan and President of the Boxing Federation of Armenia Hovhannes Hovsepyan spoke about the participation of Azerbaijani team in the sports event.
Giloyan
It is up to Azerbaijan to participate or not in the European Championship in Yerevan, we have promised to ensure their unimpeded and safe participation.
We understood that the political affairs will have their impact in this case as well, but I myself have twice left for Baku with our delegation, and I see no problem for them to come too.
We have to ensure their security. Another issue is to get prepared to the championship in a way for our team not to lose it.
Hovsepyan
We see no problem in Azerbaijan’s participation in the championship. When we applied to organize the championship, there were some difficulties, but we assured that everything will be safe. The security of everyone will be guaranteed.