Երեւանի «Դինամո» մարզադահլիճում մեկնարկել է Հայաստանի առաջնությունը, որտեղ հաղթողների կոչման համար պայքարում են 100 բռնցքամարտիկներ:
Առաջնությունը որոշիչ է լինելու մարզիկների համար, քանի որ դրա արդյունքներով ձեւավորվելու է երկրի հավաքականը, որն էլ մասնակցելու է տարվա կարեւորագույն մրցաշարերին: Դրանցից մեկն էլ ամռանը Բաքվում կայանալիք Եվրոպական խաղերն են, որտեղ Հայաստանը ներկայացնող 6 մարզաձեւերի թվում է լինելու նաեւ բռնցքամարտը:
Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գեւորգյանը նշել է, որ Բաքու մեկնողներին կընտրեն առաջնության հաղթողներից: Միայն լավագույններն այնտեղ իրենց դրսեւորելու հնարավորություն կստանան:
«Նրանց կընտրի ֆեդերացիան, սակայն մարզիկների կարծիքները եւս հաշվի կառնվեն: Եթե նրանք չցանկանան մեկնել, ոչ ոք չի ստիպի: Բռնցքամարտիկները Բաքվում մասնակցելու փորձ ունեն: Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի մեր միակ ուղեգիրը Անդրանիկ Հակոբյանը հենց այնտեղ է ձեռք բերել: Ես համոզված եմ, որ այս անգամ էլ հաջող ենք մասնակցելու ու մեդալներով վերադառնալու»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, ցավոք, ոչ բոլոր քաշային կարգերում Հայաստանն ունի բարձրակարգ բռնցքամարտիկներ, որոնք կարող են լավագույնս հանդես գալ, այդ պատճառով էլ հնարավոր է Եվրոպական խաղերում ոչ բոլոր քաշերում հայ բռնցքամատիկները հանդես գան:
Գեւորգյանը գտնում է, որ այս անգամ բարոյահոգեբանական տեսանկյունից հայ մարզիկների համար ավելի հեշտ կլինի, քանի որ անվտանգության ամենաբարձր երաշխիքներն են տրված. «Մարզիկներն ավելի մարտական են տրամադրված: Առաջին անգամն է լինելու նաեւ, որ Հայաստանի թիմը մնալու է Օլիմպիական գյուղում բոլորի հետ, ոչ թե նախորդ անգամների պես առանձին հյուրանոցում»:

Геворкян: Боксеры вернутся из Баку с медалями
В ереванском спорткомплексе «Динамо» стартовало первенство Армении, в рамках которого 100 боксеров будут бороться за титул чемпиона.
Чемпионат имеет решающее значение для спортсменов, поскольку именно по его итогам сформируется сборная страны, которая примет участие во всех важнейших спортивных мероприятиях года. Среди них – Европейские игры, которые состоятся летом в Баку. На них Армения будет представлена в 6 видах спорта, и бокс – в их числе.
Глава Федерации бокса Армении Артур Геворкян отметил, что в Баку отправятся победители армянского чемпионата: только лучшие смогут проявить себя там.
«Участников будет выбирать федерация, однако мнения спортсменов также будут учитываться. Если они не захотят участвовать, никто их не станет заставлять. У наших боксеров есть опыт выступления в Баку. Нашу единственную путевку на Олимпийские игры в Лондоне Андраник Акопян завоевал именно там. Я уверен, что мы и на этот раз выступим успешно и вернемся с медалями», - сказал он.
По его словам, не во всех весовых категориях у Армении есть высококлассные боксеры, которые могли бы оптимальным образом выступить в Баку. Поэтому на Европейских играх сборная будет выступать не во всех весовых категориях.
По мнению Геворкяна, на этот раз армянским спортсменам будет проще в психологическом плане, поскольку предоставлены самые высокие гарантии безопасности: «Спортсмены на этот раз настроены более решительно. Впервые армянская сборная остановится в Олимпийской деревне со всеми, а не в отдельной гостинице, как раньше».