«Փյունիկ»-ն անցկացրեց հրաշալի առաջին խաղակես, բայց թիմը կարծես ֆիզիկապես պատրաստ չէր ամբողջ հանդիպումը բարձր տեմպով խաղալու։ Ինչպես խաղից հետո խոստովանեց Եղիշե Մելիքյանը, նա այդքան էլ գոհ չէ ձմռանն անցկացրած սելեկցիայից, ինչպես նաեւ թիմի մարզավիճակից։ Հավելյալ հոգնածություն է առաջացնում նաեւ արհեստական խոտադաշտից հետո բնական ծածկույթի վրա խաղալը։ Ինչ խոսք, հաճախ չես տեսնի 2-րդ համարով խաղացող ու հակագրոհող «Փյունիկ», ինչը եւս լավ էր ստացվում Մելիքյանի սաների մոտ։ Առհասարակ, այս մրցավեճը լի էր իրադարձություններով․ երկու 11-մետրանոց, անզիջում պայքար եւ գեղեցիկ ֆուտբոլ։
Լուսանկարը` Վանի ֆեյսբուքյան էջ
Տուրի հաջորդ ուշագրավ քամբեքի հեղինակն «Ալաշկերտ»-ն է` խաղավարտին մոտ խփած 2 գնդակով։ Գտնվելով աղյուսակի ստորին հատվածում`«Ալաշկերտ»-ի համար կարեւոր է յուրաքանչյուր միավոր։ Թիմն ունի մարտունակ կազմ, որը համադրված է երիտասարդ ու փորձառու ֆուտբոլիստներով։ Հուսանք, որ Էդգար Թորոսյանը կունենա ժամանակ եւ վստահություն ակումբի ղեկավարության կողմից կյանքի կոչելու իր մարզչական գաղափարները։ Բայց դեռեւս «Ալաշկերտ»-ը շատ հախուռն է թե՛ պաշտպանությունում, թե՛ հարձակման գծում առանց հստակ խաղային ձեռագրի։
Ի տարբերություն «Ալաշկերտ»-ի, «Վան»-ն այս մրցաշրջանում հանդիսանում է առաջատարների խմբի («Նոա», «Ուրարտու», «Արարատ-Արմենիա», «Փյունիկ») գլխավոր հետապնդողը։ Անշուշտ այս ամենի մեջ մեծ է թիմի մարզիչ Վահե Գեւորգյանի ներդրումը։ «Վան»-ը խաղում է շատ էներգատար ֆուտբոլ՝ հիմված բարձր պրեսինգի եւ գնդակի տիրապետման վրա։ Ուստի զարմանալի չէ, որ ֆուտբոլիստները հաճախ ֆիզիկապես չեն կարողանում պահպանել տեմպը ամբողջ 90 րոպեների ընթացքում՝ գնդակներ բաց թողնելով հենց հանդիպման վերջնամասում։ Այս տարի «Վան»-ը ցուցադրում է գերարդյունավետ խաղ եւ դրա մեջ մեծագույն ներդրում ունի Կարեն Նալբանդյանը (5 գոլ եւ 6 գոլային փոխանցում)՝ վերածվելով թիմի որոշումներ կայացնող կենտրոնի։ Եթե ուզում եք ականատես լինել էմոցիաներով լի եւ դիտարժան ֆուտբոլի, ապա անպայման բաց մի թողեք «Վան»-ի խաղերը, որոնք վստահաբար կզարմացնեն ձեզ։
«Շիրակ»-«Նոա»՝ 1:2
Լուսանկարը` Շիրակի ֆեյսբուքյան էջ.
Այս տուրում կարող էր տեղի ունենալ առաջնության գլխավոր անակնկալներից մեկը՝ «Նոա»-ի պարտությունը (առաջնությունում վերջին պարտությունը կրել է սեպտեմբերի 29 ին)։ «Շիրակ»-ը տնային խաղերում միշտ ցուցաբերում է կամային որակներ՝ ունենալով տրիբունաների հզոր աջակցությունը։ Այս խաղը եւս բացառություն չէր։ «Շիրակ»-ի նորանշանակ մարզիչ Ռաֆայել Նազարյանը դասեր էր քաղել թիմերի նախորդ խաղից՝ գերադասելով կիրառել ավելի չափավոր պրեսինգ եւ պաշտպանությունից դուրս գալ ուղղահայաց փոխանցումներով։ Չնայած պարտությանը, այս մրցավեճը պետք է գրանցել «Շիրակ»-ի դարպասապահ Դարկո Վուկաշինովիչի օգտին․ 2 հետ մղած 11-մետրանոց, մի քանի անհավանական սեյվեր եւ վստահ խաղ։ Սակայն անգամ այս ամենը չբավականացրեց «Շիրակ»-ին գոնե 1 միավոր վաստակելու համար։ Նազարյանը դեռ շատ աշխատանք ունի տանելու, որպեսզի իր իսկ որակավորած ոչ այդքան ուժեղ կազմից քամի առավելագույնը։
Դժվար ինչ-որ մեկը վիճարկի, որ առաջնության ամենաուժեղ թիմն այս պահի դրությամբ «Նոա»-ն է։ Թիմը գերազանցում է մրցակիցներին կազմով, ֆինանսական միջոցներով եւ հնարավորություններով, իսկ եվրագավաթներից դուրս մնալուց հետո իր ամբողջ ռեսուրսը կենտրոնացրել է ներքին առաջնության վրա։ Անգամ առաջնության լավագույն ռմբարկու Գոնսալո Գրեգորիոյի (17 գոլ) չիրացրած երկու 11- մետրանոցներից հետո, թիմը հոգեբանորեն չկոտրվեց եւ կարողացավ կորզել հաղթանակ այսպիսի բարդ խաղում։ Իհարկե, 11-մետրանոցների դրվագները բավական վիճահարույց էին, բայց ապահովեցին արդյունք։ Այս խաղը լավ խթան կհանդիսանա առաջնության այլ թիմերի համար, որոնք կհասկանան, որ իրենց ռեսուրսներով հնարավոր է պայքարել տեղի գրանդի հետ։