Լուսանկարը` Solidarité Vtt
Դոմինիկ Դ’Մորին ու Լիոնել Պոզնանցկին ավելի քան 20 տարի է գալիս են Վանաձոր ու հեծանվային արշավներ կազմակերպում:
VTT-ի արշավներին մասնակցում են ֆրանսիացի ու հայ երեխաները, ովքեր ամեն անգամ հաղթահարում են տարբեր տարածություններ ու միասին անցկացնում անմոռանալի օրեր:
Mediamax Sport-ը հանդիպել է Դ’Մորիի եւ Պոզնանցկու հետ ու փորձել հասկանալ, թե ինչու են այս մարդիկ կապվել Հայաստանի հետ ու անընդհատ օգնություն են ցույց տալիս:
1990-ականներից Հայաստանին կապված ֆրանսիացիները
Դ’Մորին Ֆրանսիայում մի ասոցիացիայի պատասխանատու է, որը զբաղվում է երեխաների պաշտպանությամբ, իսկ Պոզնանցկին այդ նույն կազմակերպությունում աշխատում է որպես կամավորական:
Սոցիալական ու հոգեբանական դժվարություններ ունեցող ֆրանսիացի երեխաների դաստիարակչական գործունեության շրջանակներում նրանք 20 տարուց ավել է բերում են Հայաստան, իսկ ավելի կոնկրետ՝ Վանաձոր:
«Պատահական ենք ընտրել Հայաստանն ու Վանաձորը: Մենք ապրում ենք Ֆրանսիայի Պա դը Կալե նահանգում, իսկ մեր կազմակերպությունում ունենք հոգեբան, ում ամուսինը հայ է: Դեռ 1993 թվականին նա մանուկների տների տնօրեններին ներկայացրեց Հայաստանն ու համոզեց, որ գանք Հայաստան: Այդ ժամանակ ձեր երկիրը շատ դժվար կացության մեջ էր եւ օգնության կարիք ուներ: Այստեղ տարբեր հանդիպումներ ունեցանք ու ամենաշատ հետաքրքրվածները Վանաձորի երկու գիշերօթիկ դպրոցների տնօրեններն էին՝ Հասմիկ Ներկարարյանն ու Կարեն Ղարաքեշիշյանը: Սա էր պատճառը, որ ժամանակին կանգ առանք այս հաստատությունների վրա»:
Մինչեւ 1998 թվականը նրանց Վանաձոր միայն մարդասիրական օգնությունն ու երեխաների միջեւ ձեւավորված ընկերական հարաբերությունն են բերել: Սակայն 1997-ին մտածել են, որ ավելի ճիշտ կլինի միասին մի գործ անեն:
«Հանդիպեցինք Հայաստանի հեծանվային ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներին ու սպորտը ներառեցինք այս ամենի մեջ: Մեկ տարի անց արդեն հեծանվաարաշավներ կազմակերպեցինք, որոնց մասնակցում են ֆրանսիացի, ֆեդերացիայի հեծանվորդ ու Վանաձորի երկու գիշերօթիկների երեխաները: Վանաձորում բացեցինք հեծանվորդների խմբակ: Այս տարիների ընթացքում ունեցել ենք շուրջ 200 մասնակից, նկատեմ, որ Ֆրանսիայից ամեն տարի բերում ենք տարբեր երեխաների, իսկ Հայաստանի պարագայում նրանք կարող է կրկնվեն»:
Արշավներն ամեն անգամ ընթանում են տարբեր ուղիներով: Հեծանվաարշավից մեկ տարի առաջ գալիս են Հայաստան ու այստեղի ընկերների հետ փնտրում ու գտնում երթուղիներ, բացահայտում նոր ճանապարհներ:
«Մեր երթուղին կրկնվել է միայն նախորդ տարի: Լրանում էր հեծանվաարշավի 10 տարին, որոշեցինք անցնել այն նույն երթուղով, որը եղել էր հենց 10 տարի առաջ: Դժվար երթուղի էր, կամ էլ մենք էինք արդեն մեծացել: Բայց հիշեցինք առաջին լեռնային արշավը, երբ դեռ Հայաստանում այն հայտնի չէր: Համառորեն ճանապարհներ էինք փնտրում տեղացիների հետ, նշումներ անում քարտեզների վրա: Օրինակ՝ մի փոքրիկ ճանապարհ ենք գտել, որն անցնում է Ուրասարից դեպի Պուշկինո, այս տարի այդտեղով կանցնենք, համոզված ենք, որ հրաշալի արկածներ են լինելու»:
Թե ինչպես աղջիկներն ընդգրկվեցին հեծանվաարշավներում
Մեր զրուցակիցները նշում են, որ հեծանվասպորտի ֆեդերացիայի համար կարեւորը մրցակցությունն է, սակայն իրենց նպատակն այլ է. ցանկանում են զարգացնել այս մարզաձեւը, ներառել որքան հնարավոր է շատ երեխաների, տարածել հեծանվային զբոսաշրջությունը: Եւ եթե դրա հետեւանքով որոշ երիտասարդներ կարող են պրոֆեսիոնալ կամ չեմպիոններ դառնալ, ավելի լավ կլինի:
«Պետք է ասել, որ մենք հեղափոխություն բերեցինք Հայաստան, այն է, աղջիկների մասնակցությունը հեծանվաարշավներին: Երբ 2002-ին Երեւանի հեծանվային դպրոցի տնօրենը Հովհաննես Հովհաննիսյանն էր, մենք նրան առաջարկեցինք, որ արշավներին ներառենք նաեւ աղջիկներին: Նա կտրականապես դեմ արտահայտվեց, թե աղջիկներին չեն կարող ընդգրկել: Մենք էլ պատասխանեցինք, որ եթե նրանք չլինեն, այլեւս չենք գա: 5 հեծանվաարշավների մենք Ֆրանսիայից միայն աղջիկների էինք բերում, իսկ հայկական խմբերը խառն էին լինում: Այսօր արդեն աղջիկներն  առանց որեւէ խնդրի մասնակցում են մեր բոլոր հավաքներին»:
Զրույցին միացած հեծանվասպորտի դպրոցի ներկայիս տնօրեն Մարտին Շարբաթյանն ասում է, որ 35 տարի անց այս տարի առաջին անգամ Հայաստանի առաջնությանը մասնակցելու է 5 աղջիկ, ովքեր ընդգրկված են եղել ֆրանսիացիների կազմակերպած հեծանվաարշավներին ու արդեն կարող են պայքարել պրոֆեսիոնալ մակարդակով:
Չփոխված գյուղերն ու գյուղացիները, օգնություն հեծանվադպրոցին
1993-ից մինչ այսօր Solidarite VTT-ի անդամները Հայաստանում փոփոխություններ տեսնում են, սակայն, ինչպես նշում են նրանք, դա երեւում է մայրաքաղաքում, այլ ոչ թե գյուղերում:
«Առաջ լեռնային արշավների համար նախատեսված ոչ մի հեծանիվ այստեղ չկար, սակայն այսօր այդ խնդիրը կարծես լուծվում է: Երեւանում նկատվում է զարգացումը, բայց երբ դուրս ես գալիս ու անցնում փոքր ճանապարհներով ու գյուղերով, տեսնում ես, որ ամեն ինչ նույնն է մնացել, փոփոխություն չկա: Ենթադրում ենք, որ ձմռանը հայկական գյուղերում ապրելը շատ դժվար պետք է լինի»:
Դ’Մորին ու Պոզնանցկին խոստովանում են, որ չի փոխվել նաեւ հայերի ջերմ վերաբերմունքը: Ըստ նրանց՝ բոլորն էլ իրենց հոյակապ ընդունելության են արժանացնում ու հյուրասիրում:
«Հայաստանը հրաշալի, հոյակապ երկիր է, որտեղ կարող ենք անընդհատ արկածներ ունենալ: Այստեղ շատ բաներ կարելի է անել, մանավանդ, զարգացնել սպորտային զբոսաշրջությունը: Կարծում ենք, որ մեզ հաջողվում է ինչ-որ բանով օգուտ բերել Հայաստանին»:
Նրանք մեր երկիրը գրեթե ամբողջությամբ ուսումնասիրել են, բացի երկրի հյուս-արեւելյան հատվածից ամեն տեղ եղել են: Ֆրանսիայի դեսպանատունը որոշ հատվածներ խորհուրդ չի տալիս այցելել, իսկ նրանց համար առաջնայինը երեխաների անվտանգությունն է:
Ֆրանսիացիների խումբը, բացի այսպիսի միջոցառումներ կազմակերպելուց, հեծանվասպորտի դպրոցին նվիրում է նաեւ հեծանիվներ, վրաններ, որոնք հնարավորություն են տալիս կազմակերպել նաեւ այլ մրցարշավներ:
Շարբաթյանը նշում է, որ հեծանվասպորտի դպրոցի շենքը 4-րդ կարգի վթարային է, իսկ տարիներ առաջ ուժեղ քամու պատճառով ավերվել էր տանիքը:
«Նրանք հոգացին ողջ ֆինանսական խնդիրներն ու նորոգեցին տանիքը: Վերանորոգեցին սարսափելի վիճակում գտնվող զուգարաններից մեկը: Բացի այդ որոշակի ֆինանսական օգնություն ցույց տվեցին ու կարողացանք դպրոցի համար գնել լեռնագնաց մեքենա: Մեր դպրոցնի երեխաներն անցել են այս հրաշալի արշավային ճանապարհով, որի շնորհիվ ձեռք են բերել շատ ընկերներ, կապվել են նրանց հետ ու բարեկամություն են անում»:
Պետք է հավատալ հաջողությանն ու բարեգործություն անել
Այս տարվա հեծանվաարշավը մեկնարկելու է հուլիսի 12-ին, իսկ 21-ին կլինի միջոցառումների փակումը: Կազմակերպիչները նշում են, որ այս անգամ այն ունենալու է 7 փուլ ու կարճ է տեւելու, քանի որ ցանկանում են լինել նաեւ Գյումրիում:
«Այս ամենը մենք անում ենք երեխաների համար: Ցանկանում ենք, որ նրանք բոլորի հետ համերաշխ լինեն, ընկերություն անեն, օգնում ենք, որ դրական վերաբերմունք ունենան օտար երկրների նկատմամբ: Այն երեխաները, որոնց մենք բերում ենք այստեղ, կյանքում հաջողության հասնելու քիչ շանսեր ունեն, նրանք մեծ դժվարությունների են հանդիպում եւ ընտանիքում, եւ սոցիալական միջավայրում, դպրոցում լավ չեն սովորում ու առաջ չեն կարող գնալ: Այս փորձությունները հաղթահարելու շնորհիվ կարողանում են հաջողության հասնել: Հայաստանն էլ ունի խնդիրներ, ոչ բոլորն են լավ ֆինանսական պայմաններում ապրում, երկիրը չունի բարեհամբույր հարեւաններ, բայց ամեն դեպքում դուք գլուխ եք հանում ու կարողանում եք առաջ գնալ: Պետք է հավատանք հաջողությանն ու միշտ ձգտենք լավ ու բարի գործեր կատարել»:

Photo: Solidarité Vtt
Dominique Demory and Lionel Poznanski have been visiting Vanadzor and organizing bike hikes for over 20 years.
Both French and Armenian youngsters take part in VTT’s bike races. They ride through different terrain every time and create unforgettable memories together.
Mediamax Sport has talked with Demory and Poznanski to figure out why they have connected with Armenia so tightly and continue to help Armenian people.
A link with Armenia born in the ‘90s
Demory works in a French association for protection of children and Poznanski works there as a volunteer.
They have been bringing French kids with social and psychological issues to Armenia, Vanadzor in particular, for 20 years within their work as their tutors.
“We live in Pas-de-Calais. Our organization has a psychologist, whose husband is Armenian. He told the director of the orphanage about Armenia in 1993 and convinced him to visit the country. Armenia was in a bad state at that time and needed help. Two people were most interested in working with us, the directors of boarding schools in Vanadzor: Hasmik Nerkararyan and Karen Gharakeshisyan. That is why we chose to cooperate with those institutions.”
Until 1988, they brought only humanitarian aid and helped the kids make friends, but in 1997 they realized it would be better to organize a joint activity.
“We met with representatives of the Cycling Federation of Armenia and included the sport in our work. A year later we organized a bike hike that involved French kids, children from the two boarding schools in Vanadzor, and cyclists from the federation. We also opened a cycling club in Vanadzor.”
The hikes take a different route each time. A year before the next hike, participants come to Armenia to seek routes and discover new roads together with their local friends.
“We repeated the route only last year. It was the 10th anniversary of our hike project and we decided to take the same route that we passed ten years ago. It’s a tough one, or maybe we’re just getting old. We keep looking for new routes with the local people and mark them down on the map. For instance, we have discovered a short road that goes from Urasar to Pushkino and we’ll try it this year. I’m sure we will have some fun adventures on the way.”
Girls become involved in the hikes
Demory and Poznanski note that the Cycling Federation cared about competition more, but their priority was to develop the sport in Armenia, include as many children as possible, and promote cycling tourism. If that leads certain youngsters to a career or championship in sports, so much the better.
“It should be noted that we have brought a small revolution to Armenia – girls’ involvement in cycling. In 2002 we suggested to director of the cycling school in Yerevan Hovhannes Hovhannisyan to include girls in the hikes, but he said, “No way!” We replied that if girls didn’t participate, we would never organize another hike. Now there are no obstacles for girls to participate in any hike.”
Current director of the school Martin Sharbatyan has joined in our conversation and said that this year the Armenian Championship will see female participants after a 35-year break. These five girls have been engaged in the VTT hikes and can compete on a professional level now.
The unchanging villages and their people, and assistance to cyclists
Solidarite VTT members have noticed many changes in Armenia since 1993, but they say the changes haven’t reached the villages.
“We couldn’t find a mountain bike here before, but today that issue seems to be solved. We noticed development in Yerevan, but when you leave the capital behind and travel through rural areas, you can see that nothing has changed. We suppose life must be hard for village residents in winter months in Armenia.”
Demory and Poznanski observe that Armenian hospitality is the same as always - they get excellent reception everywhere they go.
“Armenia is a wonderful country, where you can find endless adventures. A lot can be done here, especially in terms of developing sport tourism. We think we have managed to assist Armenia in some way.”
Apart from organizing the hikes, the French group donates bikes and tires to the cycling school, which enables the Armenian cyclists to organize other races.
Sharbatyan has noted that the dilapidated school building ranks at 4 by the level of neglect and danger. The roof was ruined by strong winds years ago.
“VTT funded renovation of the roof and purchase of a car suitable for mountain driving. The kids from our school found many friends during the hikes.”
Believe in your success and do good
This year the hike will begin on July 12 and end on July 21. The organizers say the hike will have 7 stages and take less time than usual, because they want to visit Gyumri as well.
“We do this for the children. We want them to get along, become friends, and we help them develop a positive approach to foreign cultures. The kids we bring to Armenia don’t have many opportunities. They constantly meet obstacles both in family and society, they have problems in schools and cannot progress. They manage to break through all that thanks to the experience of overcoming the difficulties. Armenia has issues too, not everyone has good financial opportunities. The country doesn’t have friendly neighbors, but you carry on and keep moving forward anyone. We need to believe in our success and do good.”