Լուսանկարը` Solidarité Vtt
Դոմինիկ Դ’Մորին ու Լիոնել Պոզնանցկին ավելի քան 20 տարի է գալիս են Վանաձոր ու հեծանվային արշավներ կազմակերպում:
VTT-ի արշավներին մասնակցում են ֆրանսիացի ու հայ երեխաները, ովքեր ամեն անգամ հաղթահարում են տարբեր տարածություններ ու միասին անցկացնում անմոռանալի օրեր:
Mediamax Sport-ը հանդիպել է Դ’Մորիի եւ Պոզնանցկու հետ ու փորձել հասկանալ, թե ինչու են այս մարդիկ կապվել Հայաստանի հետ ու անընդհատ օգնություն են ցույց տալիս:
1990-ականներից Հայաստանին կապված ֆրանսիացիները
Դ’Մորին Ֆրանսիայում մի ասոցիացիայի պատասխանատու է, որը զբաղվում է երեխաների պաշտպանությամբ, իսկ Պոզնանցկին այդ նույն կազմակերպությունում աշխատում է որպես կամավորական:
Սոցիալական ու հոգեբանական դժվարություններ ունեցող ֆրանսիացի երեխաների դաստիարակչական գործունեության շրջանակներում նրանք 20 տարուց ավել է բերում են Հայաստան, իսկ ավելի կոնկրետ՝ Վանաձոր:
«Պատահական ենք ընտրել Հայաստանն ու Վանաձորը: Մենք ապրում ենք Ֆրանսիայի Պա դը Կալե նահանգում, իսկ մեր կազմակերպությունում ունենք հոգեբան, ում ամուսինը հայ է: Դեռ 1993 թվականին նա մանուկների տների տնօրեններին ներկայացրեց Հայաստանն ու համոզեց, որ գանք Հայաստան: Այդ ժամանակ ձեր երկիրը շատ դժվար կացության մեջ էր եւ օգնության կարիք ուներ: Այստեղ տարբեր հանդիպումներ ունեցանք ու ամենաշատ հետաքրքրվածները Վանաձորի երկու գիշերօթիկ դպրոցների տնօրեններն էին՝ Հասմիկ Ներկարարյանն ու Կարեն Ղարաքեշիշյանը: Սա էր պատճառը, որ ժամանակին կանգ առանք այս հաստատությունների վրա»:
Մինչեւ 1998 թվականը նրանց Վանաձոր միայն մարդասիրական օգնությունն ու երեխաների միջեւ ձեւավորված ընկերական հարաբերությունն են բերել: Սակայն 1997-ին մտածել են, որ ավելի ճիշտ կլինի միասին մի գործ անեն:
«Հանդիպեցինք Հայաստանի հեծանվային ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներին ու սպորտը ներառեցինք այս ամենի մեջ: Մեկ տարի անց արդեն հեծանվաարաշավներ կազմակերպեցինք, որոնց մասնակցում են ֆրանսիացի, ֆեդերացիայի հեծանվորդ ու Վանաձորի երկու գիշերօթիկների երեխաները: Վանաձորում բացեցինք հեծանվորդների խմբակ: Այս տարիների ընթացքում ունեցել ենք շուրջ 200 մասնակից, նկատեմ, որ Ֆրանսիայից ամեն տարի բերում ենք տարբեր երեխաների, իսկ Հայաստանի պարագայում նրանք կարող է կրկնվեն»:
Արշավներն ամեն անգամ ընթանում են տարբեր ուղիներով: Հեծանվաարշավից մեկ տարի առաջ գալիս են Հայաստան ու այստեղի ընկերների հետ փնտրում ու գտնում երթուղիներ, բացահայտում նոր ճանապարհներ:
«Մեր երթուղին կրկնվել է միայն նախորդ տարի: Լրանում էր հեծանվաարշավի 10 տարին, որոշեցինք անցնել այն նույն երթուղով, որը եղել էր հենց 10 տարի առաջ: Դժվար երթուղի էր, կամ էլ մենք էինք արդեն մեծացել: Բայց հիշեցինք առաջին լեռնային արշավը, երբ դեռ Հայաստանում այն հայտնի չէր: Համառորեն ճանապարհներ էինք փնտրում տեղացիների հետ, նշումներ անում քարտեզների վրա: Օրինակ՝ մի փոքրիկ ճանապարհ ենք գտել, որն անցնում է Ուրասարից դեպի Պուշկինո, այս տարի այդտեղով կանցնենք, համոզված ենք, որ հրաշալի արկածներ են լինելու»:
Թե ինչպես աղջիկներն ընդգրկվեցին հեծանվաարշավներում
Մեր զրուցակիցները նշում են, որ հեծանվասպորտի ֆեդերացիայի համար կարեւորը մրցակցությունն է, սակայն իրենց նպատակն այլ է. ցանկանում են զարգացնել այս մարզաձեւը, ներառել որքան հնարավոր է շատ երեխաների, տարածել հեծանվային զբոսաշրջությունը: Եւ եթե դրա հետեւանքով որոշ երիտասարդներ կարող են պրոֆեսիոնալ կամ չեմպիոններ դառնալ, ավելի լավ կլինի:
«Պետք է ասել, որ մենք հեղափոխություն բերեցինք Հայաստան, այն է, աղջիկների մասնակցությունը հեծանվաարշավներին: Երբ 2002-ին Երեւանի հեծանվային դպրոցի տնօրենը Հովհաննես Հովհաննիսյանն էր, մենք նրան առաջարկեցինք, որ արշավներին ներառենք նաեւ աղջիկներին: Նա կտրականապես դեմ արտահայտվեց, թե աղջիկներին չեն կարող ընդգրկել: Մենք էլ պատասխանեցինք, որ եթե նրանք չլինեն, այլեւս չենք գա: 5 հեծանվաարշավների մենք Ֆրանսիայից միայն աղջիկների էինք բերում, իսկ հայկական խմբերը խառն էին լինում: Այսօր արդեն աղջիկներն  առանց որեւէ խնդրի մասնակցում են մեր բոլոր հավաքներին»:
Զրույցին միացած հեծանվասպորտի դպրոցի ներկայիս տնօրեն Մարտին Շարբաթյանն ասում է, որ 35 տարի անց այս տարի առաջին անգամ Հայաստանի առաջնությանը մասնակցելու է 5 աղջիկ, ովքեր ընդգրկված են եղել ֆրանսիացիների կազմակերպած հեծանվաարշավներին ու արդեն կարող են պայքարել պրոֆեսիոնալ մակարդակով:
Չփոխված գյուղերն ու գյուղացիները, օգնություն հեծանվադպրոցին
1993-ից մինչ այսօր Solidarite VTT-ի անդամները Հայաստանում փոփոխություններ տեսնում են, սակայն, ինչպես նշում են նրանք, դա երեւում է մայրաքաղաքում, այլ ոչ թե գյուղերում:
«Առաջ լեռնային արշավների համար նախատեսված ոչ մի հեծանիվ այստեղ չկար, սակայն այսօր այդ խնդիրը կարծես լուծվում է: Երեւանում նկատվում է զարգացումը, բայց երբ դուրս ես գալիս ու անցնում փոքր ճանապարհներով ու գյուղերով, տեսնում ես, որ ամեն ինչ նույնն է մնացել, փոփոխություն չկա: Ենթադրում ենք, որ ձմռանը հայկական գյուղերում ապրելը շատ դժվար պետք է լինի»:
Դ’Մորին ու Պոզնանցկին խոստովանում են, որ չի փոխվել նաեւ հայերի ջերմ վերաբերմունքը: Ըստ նրանց՝ բոլորն էլ իրենց հոյակապ ընդունելության են արժանացնում ու հյուրասիրում:
«Հայաստանը հրաշալի, հոյակապ երկիր է, որտեղ կարող ենք անընդհատ արկածներ ունենալ: Այստեղ շատ բաներ կարելի է անել, մանավանդ, զարգացնել սպորտային զբոսաշրջությունը: Կարծում ենք, որ մեզ հաջողվում է ինչ-որ բանով օգուտ բերել Հայաստանին»:
Նրանք մեր երկիրը գրեթե ամբողջությամբ ուսումնասիրել են, բացի երկրի հյուս-արեւելյան հատվածից ամեն տեղ եղել են: Ֆրանսիայի դեսպանատունը որոշ հատվածներ խորհուրդ չի տալիս այցելել, իսկ նրանց համար առաջնայինը երեխաների անվտանգությունն է:
Ֆրանսիացիների խումբը, բացի այսպիսի միջոցառումներ կազմակերպելուց, հեծանվասպորտի դպրոցին նվիրում է նաեւ հեծանիվներ, վրաններ, որոնք հնարավորություն են տալիս կազմակերպել նաեւ այլ մրցարշավներ:
Շարբաթյանը նշում է, որ հեծանվասպորտի դպրոցի շենքը 4-րդ կարգի վթարային է, իսկ տարիներ առաջ ուժեղ քամու պատճառով ավերվել էր տանիքը:
«Նրանք հոգացին ողջ ֆինանսական խնդիրներն ու նորոգեցին տանիքը: Վերանորոգեցին սարսափելի վիճակում գտնվող զուգարաններից մեկը: Բացի այդ որոշակի ֆինանսական օգնություն ցույց տվեցին ու կարողացանք դպրոցի համար գնել լեռնագնաց մեքենա: Մեր դպրոցնի երեխաներն անցել են այս հրաշալի արշավային ճանապարհով, որի շնորհիվ ձեռք են բերել շատ ընկերներ, կապվել են նրանց հետ ու բարեկամություն են անում»:
Պետք է հավատալ հաջողությանն ու բարեգործություն անել
Այս տարվա հեծանվաարշավը մեկնարկելու է հուլիսի 12-ին, իսկ 21-ին կլինի միջոցառումների փակումը: Կազմակերպիչները նշում են, որ այս անգամ այն ունենալու է 7 փուլ ու կարճ է տեւելու, քանի որ ցանկանում են լինել նաեւ Գյումրիում:
«Այս ամենը մենք անում ենք երեխաների համար: Ցանկանում ենք, որ նրանք բոլորի հետ համերաշխ լինեն, ընկերություն անեն, օգնում ենք, որ դրական վերաբերմունք ունենան օտար երկրների նկատմամբ: Այն երեխաները, որոնց մենք բերում ենք այստեղ, կյանքում հաջողության հասնելու քիչ շանսեր ունեն, նրանք մեծ դժվարությունների են հանդիպում եւ ընտանիքում, եւ սոցիալական միջավայրում, դպրոցում լավ չեն սովորում ու առաջ չեն կարող գնալ: Այս փորձությունները հաղթահարելու շնորհիվ կարողանում են հաջողության հասնել: Հայաստանն էլ ունի խնդիրներ, ոչ բոլորն են լավ ֆինանսական պայմաններում ապրում, երկիրը չունի բարեհամբույր հարեւաններ, բայց ամեն դեպքում դուք գլուխ եք հանում ու կարողանում եք առաջ գնալ: Պետք է հավատանք հաջողությանն ու միշտ ձգտենք լավ ու բարի գործեր կատարել»:

Фото: Solidarité Vtt
На протяжении более 20 лет Доминик Д’Мори и Лионель Познанцкий приезжают в Ванадзор и проводят велосипедные шествия.
В шествиях VVT участвуют дети из Франции и Армении. Каждый раз они преодолевают разные расстояния и проводят вместе незабываемые дни.
Mediamax Sport встретился с Д’Мори и Познанцким и попытался понять, почему эти люди привязались к Армении и постоянно оказывают помощь.
Французы, привязанные к Армении с 1990-х
Д’Мори является ответственным лицом одной французской организации, которая занимается защитой детей, а Познанцкий работает волонтером в той же организации.
В рамках воспитания детей с социальными и психологическими проблемами, они более 20 лет приводят их в Армению, а точнее – в Ванадзор.
«Мы живем во французской провинции Па-де-Кале, а в нашей организации есть психолог, чей муж – армянин. Еще в 1993 году он представил директорам детских домов Армению и убедил, чтобы мы приехали в Армению. В то время ваша страна находилась в очень сложном положении и нуждалась в помощи. Больше всего заинтересовались директора двух школ-интернатов в Ванадзоре – Асмик Неркарарян и Карен Каракешишян».
До 1998 года в Ванадзоре их приводила гуманитарная помощь и сформированные между детьми дружественные связи. Однако в 1997 году поняли, что будет правильнее сделать какое-нибудь дело сообща.
«Мы встретились с представителями велосипедной федерации Армении и включили спорт в эту инициативу. Спустя год мы уже проводили велосипедные шествия, в которых участвовали дети из Франции, велосипедисты федерации и воспитанники двух интернатов Ванадзора. В Ванадзоре мы открыли кружок велосипедистов».
Шествия каждый раз проходили по разным маршрутам. За год до шествий они приезжают в Армению и здесь с друзьями ищут и находят маршруты, открывают новые пути.
«Наш маршрут повторился лишь в прошлом году. Отмечалось 10-летие велосипедного шествия, мы решили пройти по тому же маршруту, который был 10 лет назад. Это был сложный маршрут, или, может быть, мы уже повзрослели. Вместе с местными жителями мы упорно искали пути, делали пометки на картах. Например, мы нашли маленькую дорогу, которая проходит от Урасара до Пушкно, в этом году мы пройдем по этой ней. Мы уверены, что нас ждут замечательные приключения».
Как девочки были вовлечены в велосипедные шествия
Наши собеседники отмечают, что для федерации велосипедного спорта важно соперничество, однако их цель заключается в другом: они хотят развивать этот вид спорта, вовлечь как можно больше детей, распространить велосипедный туризм. И если в результате этого дети смогут стать профессионалами или чемпионами, то будет еще лучше.
«Необходимо отметить, что мы совершили революцию в Армении: девочки стали  участвовать в велосипедных шествиях. В 2002 году директору велосипедной школы Еревана Ованнесу Ованнисяну предложили вовлечь в шествия также девочек. Он категорически выступил против этой идеи. Мы ответили, что если они не будут включены в процесс, то мы больше не придем. Сегодня уже девочки без какой-либо проблемы участвуют во всех наших шествиях».
Действующий директор велосипедного спорта, присоединившийся к беседе Мартин Шарбатян отмечает, что спустя 35 лет в этом году впервые в чемпионате Армении будут участвовать 5 девочек, задействованных в велосипедных шествиях, организованных французами, и уже могут бороться на профессиональном уровне.
Неизменившиеся села и сельчане,  помощь велошколе
С 1993 года до сегодняшнего дня члены VVT Solidarite видят в Армении изменения, однако, как отмечают они, это видно в столице, а не в селах.
«Раньше здесь не было ни одного велосипеда, предназначенного для годных шествий, однако сегодня эта проблема решается. В Армении наблюдается развитие, но когда выходишь  и проходишь по маленькому пути и селам, видишь, что никаких изменений не произошло. Мы предполагаем, что зимой жизнь в армянских селах очень сложна».
Д’Мори и Познанцкий признаются, что не изменилось также теплое отношение армян. По их мнению, все оказывают им теплый прием и угощают.
«Армения – чудесная страна, где с нами случаются постоянные приключения. Здесь можно многое сделать, особенно, развивать спортивный туризм. Мы считаем, что нам удается приносить пользу Армении».
Группа французов, помимо организации подобных мероприятий, дарит школе велоспорта также велосипеды, палатки, благодаря чему удается также проводить турниры.
Шарбатян отмечает, что у школы велоспорта есть 4-я степень аварийности, а несколько лет назад из-за сильного ветра была разрушена крыша.
«Они решили все финансовые проблемы и отремонтировали крышу. Нам удалось приобрести для школы машины для альпинизма. Дети нашей школы прошли этот замечательный путь, нашли много друзей».
Нужно верить в успех и совершать благотворительность
В этом году велосипедное шествие стартует 12 июня и продлится до 21 июня. Организаторы отмечают, что в этот раз шествие будет состоять из 7 этапов и продлится недолго, поскольку им также хочется побывать в Гюмри.
«Это все мы делаем для детей. Мы хотим, чтобы они дружили со всеми, помогаем, чтобы  у них сформировалось положительное отношение к другим странам. У детей, которых мы приводим сюда, есть мало шансов, чтобы добиться успеха, они сталкиваются с большими трудностями как в семье, так и в социальной среде, учатся плохо в школе и не могут продвигаться вперед. Преодолевая эти трудности, им удается достичь успеха. У Армении тоже есть проблемы, не все живут в хороших финансовых условиях, у страны нет доброжелательных соседей, но в любом случае вы справляетесь с этим, и вам удается жить дальше. Мы должны верить в успех и всегда стремиться совершать хорошие и добрые дела».