Հայաստան-Պորտուգալիա. Խմբի առաջատարի ու հետնապահի հանդիպում
Ի՞նչ կտա Պորտուգալիայի դեմ խաղը, ի՞նչի են ձգտելու հայ ֆուտբոլիստները, ինչպե՞ս կկատարի գլխավոր մարզչի պարտականությունները Սարգիս Հովսեփյանը: Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները կիմանանք միայն հունիսի 13-ի խաղից հետո:
Բեռնար Շալանդի հեռանալուց հետո Հովսեփյանը նշանակվեց գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար: Նա լավ է ճանաչում մեր ազգային թիմը, որովհետեւ երկար տարիներ պաշտպանել է վերջինիս գույները, իսկ ֆուտբոլիստների մեծ մասը ընդամենը մի քանի տարի առաջ նրա հետ խաղում էր կողք կողքի:
Սակայն դեռ պարզ չէ, թե որքանով կկարողանա երկար տարիների ավագն իր ուժերը փորձել որպես գլխավոր մարզիչ, ինչպիսի տեխնիկական ու տակտիկական որոշումներ կկայացնի:
Մինչ այս, Հայաստանի հավաքականը ԵՎՐՈ-2016-ի ընտրական մրցաշարը, մեղմ ասած, ձախողել է: Անցկացրած 4 խաղերից երեքում պարտվել է ու միայն մեկում գրանցել ոչ ոքի հաշիվ: Հայ ֆուտբոլիստները միայն երկու գոլ են խփել ու սեփական դարպասն ընդունել 6 գնդակ:
Ահա այսպիս տխուր վիճակագրությունից հետո էլ Հայաստանի ընտրանին I խմբի հետնապահն է ու, կարելի է ասել, մրցաշարային աղյուսակում բարձր տեղեր զբաղեցնելու հույսեր այլեւս չի փայփայում:
Հունիսի 13-ին մերոնց սպասվում է հանդիպում խմբի առաջատարների՝ պորտուգալացիների դեմ: Թիմերի վերջին խաղը կայացավ անցած աշնանը: Այս խաղում հայերը սեփական դարպասի շրջակայքից գրեթե չէին  հեռանում: Պորտուգալիայի ընտրանին պաշարել էր տուգանային հրապարակն ու մեկը մյուսի հետեւից վտանգավոր պահեր էր ստեղծում: Մերոնք դիմացան 71 րոպե, ու այդ ժամանակ իր խոսքն ասաց Ռոնալդուն, որը եւ խփեց միակ, սակայն հաղթական գնդակը:
Հայաստանյան հանդիպման ժամանակ եւս Ֆերնանդու Սանթուշի սաները ֆավորիտներն են: Նրանք խոստովանել են, որ Երեւան են գալիս միայն ու միայն երեք միավորի հետեւից, քանի որ այն իրենց ավելի կմոտեցնի ԵՎՐՈ-2016-ի եզրափակիչ փուլին:
Իր թիմից հաղթանակ է ակնկալում նաեւ Սանթուշը, որը, սակայն, համոզված է, որ հեշտ հանդիպում այստեղ իրենց չի սպասվում:
Հետաքրքիր է, որ Պորտուգալիայի ընտրանին Երեւանում դեռ հաղթանակ չի տարել: Վերջին անգամ թիմերն այստեղ մրցել են ԵՎՐՈ-2008-ի ընտրական մրցաշարում: Խաղն ավարտվել է ոչ-ոքի՝ 1:1: Հայերից աչքի է ընկել Ռոբերտ Արզումանյանը, իսկ պորտուգալացիներից՝ Ռոնալդուն:
Ահա այս հաշիվն են հիշում հայ երկրպագուները, որոնց մեծ մասն էլ հույս ունի, որ սեփական հարկի տակ Հայաստանի ընտրանին չի խախտի ավանդույթն ու Պորտուգալիային երեք միավոր չի նվիրի:
Հայաստան-Պորտուգալիա խաղը կայանալու է հունիսի 13-ին Երեւանի Վազգեն Սարգսյանի անվան մարզադաշտում ժամը 20:00-ին:

Армения-Португалия: Встреча лидера и аутсайдера группы
Что даст встреча с Португалией, на что рассчитывают армянские футболисты, как справится с обязанностями главного тренера Саркис Овсепян? Ответы на эти вопросы мы получим только после 13 июня.
После ухода Бернара Шаланда исполняющим обязанности главного тренера назначен Саркис Овсепян. Он хорошо знаком с нашей национальной командой, поскольку долгие годы защищал ее цвета, а многие из футболистов всего несколько лет назад играли с ним в составе команды бок о бок.
Однако пока неясно, как бывший капитан проявит себя на должности главного тренера,  как будет принимать технические и тактические решения.
До сих пор сборная Армении, мягко говоря, не справлялась с отборочным турниром ЕВРО-2016. Команда проиграла в трех из четырех матчей, и только один из них закончился ничьей. Армянские футболисты забили лишь два мяча, приняв в свои ворота 6.
Ввиду такой печальной статистики сборная Армении оказалась аутсайдером группы I и, можно сказать, даже не надеется улучшить свои позиции в турнирной таблице.
13 июня наших ребят ждет встреча с лидерами группы – сборной Португалии. Последняя встреча команд состоялась прошлой осенью. Тогда армяне почти не покидали своей половины поля. Сборная Португалии осадила штрафную площадку и создавала опасные моменты – один за другим. Наши продержались 71 минуту, и за это время свое слово сказал Роналду, который и забил единственный победный гол.
Перед встречей в Армении фаворитами являются подопечные Фернанду Сантуша. Они признаются, что едут в Армению исключительно за тремя очками, которые еще более приблизят их к ЕВРО-2016.
Победу от своей команды ждет и Сантуш, который, однако, уверен, что их ждет нелегкая встреча.
Любопытно, что сборная Португалии еще ни разу не одерживала победу в Ереване. В последний раз здесь команды встречались на отборочном этапе ЕВРО-2008. Матч закончился со счетом 1:1. Из армян отличился Роберт Арзуманян, а из португальцев – Роналду.
Об этом счете помнят армянские болельщики, большая часть которых надеется, что национальная сборная не нарушит традицию и не преподнесет португальцам три очка.