«Ռեալը» առաջ է անցնում
Իսպանական Լա Լիգայի առաջին մրցաշրջանում առաջնության առաջատար մադրիդյան «Ռեալը» հերթական, արդեն 20-րդ անընդմեջ հաղթանակը տարավ բոլոր մրցումներում: Արքայական ակումբի հիմնական «հետապնդողները»՝ «Բարսելոնան» ու «Ատլետիկոն», միասին ընդամենը մեկ միավոր են ձեռք բերել:
«Ռեալը» հյուրընկալվել էր «Ալմերիային» եւ հաղթել 4-1 խոշոր հաշվով: Բայց սա հենց այն տարբերակն է, երբ կարելի է ասել, որ հաշիվը խաղին համապատասխան չէր: Իմ կարծիքով՝ դա «Ռեալի»՝ վերջին 3 ամիսների վատագույն խաղն էր: Երևի, մադրիդցիները մտովի արդեն աշխարհի ակումբային առաջնությանն էին, որին պետք է շուտով մասնակցեն: Նման անորակ փոխանցումներ, որ մադրիդցի աստղերն էին իրենց թույլ տալիս, ես վաղուց չէի տեսել: Նույնիսկ Ռոնալդուն ամեն երրորդ փոխանցումն ուղարկում էր դեպի անորոշություն: «Ռեալին» հաղթանակ բերեց խաղացողների դրվագային կարգը եւ Կասիլյասը, որը որոշիչ պահին ետ պահեց պենալտին:
Հաշիվը 34-րդ րոպեին բացեց Իսկոն: «Ալմերիայի» տուգանայինի մոտ ստանալով գնդակը՝ նա խաբուսիկ գործողություններով շփոթեցրեց պաշտպանին եւ մոտ 20 մետրից հրաշալի շրջանցող հարվածով գնդակն ուղարկեց ուղիղ դարպասի մեջ: «Ալմերիան» պակաս գեղեցիկ պատասխան չտվեց: 39-րդ րոպեին Վառանի անհաջող հարվածից հետո Վելսան որսաց գնդակը ու տուգանայինից դուրս տարածքից մեկ ընթացիկ հարվածով գրավեց Կասիլյասի դարպասի ստորին անկյունը: Մինչեւ ընդմիջման սկիզբը Կրոսսի դիպուկ փոխանցման շնորհիվ Բեյլը գլխի հարվածով 42-րդ րոպեին «Ռեալին» առաջ մղեց: Երկրորդ խաղակեսում մադրիդցիները որոշեցին տնտեսել ուժերը եւ հեշտ հաղթանակ տանել, ինչի համար քիչ էր մնում պատժվեին: Մարսելոն անզգույշ խաղաց սեփական տուգանայինում, եւ դատավորը 11-մետրանոց նշանակեց: Չի կարելի ասել, թե Վելլան վատ իրականացրեց հարվածը, սակայն Կասիլյասը ստիպված չէր գուշակել. նա արձագանքեց հարվածին եւ օդի մեջ որսաց գնդակը դարպասի անկյունում: Արդեն 62-րդ րոպեն էր ընթանում, եւ եթե Վելլան այդ գոլը խփեր, «Ռեալը» կարող էր եւ չհաղթել: «Ալմերիան» հաստատ կփակվեր, իսկ նման խաղով «Ռեալը» գուցե եւ չկարողանար ճեղքել հակառակորդի պաշտպանությունը: Իսկ այսպես ալմերիացիները ստիպված էին առաջ գնալ, հակագրոհների համար տարածքներ բացել, եւ «Ռոնալդու» մակնիշի գոլային մեքենան վերջում երկու անգամ պատժեց «Ալմերիային»: Պորտուգալացին այս դուբլից հետո իր հաշվին 25 (!!!) գոլ ունի: Նման արդյունավետությունը նկարագրելու համար պարզապես խոսքեր չեմ գտնում:
«Բարսելոնան» նորից նույն սխալը կրկնեց: Թիմը ուղղակի չի կարողանում հաղթահարել հակառակորդի էշելոնացված պաշտպանությունը, եւ գումարած դրան, երեւի կատալոնացիները ինչ-որ բանով նեղացրել են ֆորտունային: «Բարսելոնան» բացահայտ չեմպիոն է դարպասաձողերին հարվածելու տեսանկյունից: Ահա եւ «Հետաֆեի» հետ խաղի ժամանակ դարպասի ձողերը երկու անգամ խաղացին կատալոնացիների դեմ: Հատկապես գեղեցիկ էր Մեսսիի հարվածը տուգանայինից, բայց գնդակը դիպավ դարպասի անկյունային ձողին: «Բարսան» ինչպես միշտ շատ էր տիրում գնդակին (ժամանակի 76%-ը)՝ փորձելով արագ փոխանցումներով ներթափանցել «Հետաֆեի» տուգանային, բայց ապարդյուն: Ամբողջ խաղի ընթացքում «Բարսան» միայն երկու հարված կատարեց դեպի դարպասը, ինչը, իհարկե շատ քիչ է նման կարգի թիմի համար: Հենց «Բարսային» չի հաջողվում արագ գոլ խփել, թիմի համար ամեն րոպեի հետ ավելի դժվար է դառնում հակառակորդին ճնշելը: Բոլոր թիմերն արդեն գտել են բարսելոնացիների «տիկի-տակի» մեթոդին հակազդելու միջոց, հարկավոր է մի նոր բան հորինել, թե չէ արդյունքը լավագույն դեպքում նույնը կլինի, ինչ «Հետաֆեի» հետ՝ 0-0: Ավելի ուժեղ թիմերը կարող են գոլ էլ խփել:
Մայիսի 23-ից սկսած՝ սեփական դաշտում պարտություն չի կրել «Ատլետիկոն»: Թիմը վստահորեն առաջ էր ընթանում մրցաշարային աղյուսակով, հետապնդելով «Ռեալին» ու «Բարսելոնային»: Սիմեոնեի վարժեցրած «Ատլետիկոն» միավորներ էր հավաքում, իրեն առանձնահատուկ նեղություն չտալով, էներգախնայող ռեժիմով: Սակայն «Վիլյառեալի» հետ հանդիպման ժամանակ ատլետիկցիների մեխանիզմում ինչ-որ բան խախտվեց: Նրանց նույնիսկ չփրկեցին ստանդարտ իրավիճակները, որոնք թիմին գոլերի մեծ մասն են ապահովում: «Վիլյառեալը» վստահորեն պաշտպանվում էր, եւ հատկապես զգույշ էր գործում հենց այդ մադրիդցիների սիրած ստանդարտ իրավիճակներում: Գործող չեմպիոնի բոլոր հարձակումները հանգչում էին վիլյառեալցիների տուգանայինի մոտակայքում: Երբ թվում էր, թե անարդյունք ոչ- ոքին անխուսափելի է, «Վիլյառեալը» ցույց տվեց իր ատամները՝ անցկացնելով օրինակելի-ցուցադրական հարձակում: Գնդակը 3-4 հպումներով հակվեց դեպի Վյետտոն, եւ նա էլ, արագորեն ազատվելով պաշտպանից, հզոր հարվածով գրավեց դարպասի մոտակա անկյունը: Ընթանում էր 84-րդ րոպեն, եւ «Ատլետիկոն» հակահարվածի ժամանակ չուներ:
15-րդ մրցաշրջանից հետո «Ռեալը» ամրապնդեց իր առաջատար դիրքը: «Բարսելոնայի» նկատմամբ իր առավելությունը կազմում է 4 միավոր, իսկ «Ատլետիկոյից»՝ ամբողջ 7 միավոր: Հաջորդ մրցաշրջանը «Ռեալը» բաց կթողնի. ինչպես արդեն ասացի, թիմին սպասում է Աշխարհի ակումբային առաջնությունը: Ցանկացած դեպքում արքայական ակումբը հերթական տիտղոսը կշահի: Թիմեր, որ կարող են խանգարել նրան, ես չեմ տեսնում:

“Реал” уходит в отрыв
В 15-м туре испанской Ла-лиги лидер первенства мадридский «Реал» одержал очередную, уже 20-ю подряд победу во всех турнирах. Главные преследователи королевского клуба - «Барселона» и «Атлетико» - на двоих смогли набрать всего лишь очко.
«Реал» гостил у «Альмерии» и выиграл с крупным счетом 4-1. Но это именно тот случай, когда можно сказать, что счет не по игре. По мне, это был худший матч «Реала» за последние 3 месяца. Наверное, мыслями мадридцы уже были на клубном чемпионате мира, где им совсем скоро стартовать. Такого брака в передачах, который позволяли себе звезды мадридцев, я давно не видел. Даже Роналду каждую третью передачу давал в никуда. Победу  «Реалу» принес класс исполнителей в эпизодах и Касильяс, в решающий момент отбивший пенальти.
Счет открыл на 34-й минуте Иско. Получив мяч на углу штрафной «Альмерии», он ложными финтами запутал защитника и метров с 20 великолепным обводящим ударом послал мяч точно в угол ворот. «Альмерия» ответила не менее красиво. На 39-й минуте, после неудачного выноса мяча Вараном, Велса подобрал отскок и из-за пределов штрафной ударом с ходу поразил нижний угол ворот Касильяса. До перерыва благодаря точной подаче Кросса с фланга Бейл ударом головой на 42-й минуте вывел «Реал» вперед. Во втором тайме мадридцы решили сэкономить силы и добиться победы малой кровью. И чуть было не были за это наказаны. Марсело неаккуратно сыграл в своей штрафной, и судья показал на 11-метровую точку. Велла пробил не сказать что плохо, но Касильяс не гадал, реагировал по удару и в прыжке выудил мяч из угла ворот. Шла 62-я минута матча, и забей Велла, «Реал» мог и не выиграть. «Альмерия» наверняка закрылась бы, а с такой игрой «Реал» мог бы и не вскрыть оборону соперника. А так альмерийцы вынуждены были идти вперед, открывать зоны для контратак, и голевая машина марки «Роналду» в концовке дважды наказала «Альмерию». У португальца после этого дубля на счету 25 (!!!) забитых мячей. Чтобы внятно объяснить такую результативность, эпитетов у меня просто-напросто не хватит.
«Барселона» опять наступила на те же самые грабли. Команда не может преодолевать эшелонированную оборону соперника, плюс к этому каталонцы чем-то обидели фортуну. «Барселона» - явный чемпион по попаданиям в штанги и перекладины. Вот и в игре с «Хетафе» каркас ворот дважды сыграл против каталонцев. Особенно красив был удар Месси со штрафного, но мяч угодил в крестовину ворот. «Барса», как всегда, много владела мячом (76%), пыталась быстрыми перепасовками проникнуть в штрафную «Хетафе», но все тщетно. За всю игру «Барса» нанесла всего два удара в створ ворот, что, конечно, маловато для команды такого класса. Как только «Барсе» не удается быстрый гол, команде с каждой минутой становится все труднее дожать противника. Все команды уже нашли метод против тики-таки барселонцев, надо придумывать что-то новое, а то итог будет, как в матче с «Хетафе», 0-0, и это в лучшем случае: команды посильнее «Хетафе» могут и забить.
С 23 мая не проигрывал на своем поле «Атлетико». Команда уверенно шла по турнирной дистанции, сидя на хвосте «Реала» и «Барсы». Вышколенный Симеоне «Атлетико» брал очки, особо не утруждая себя – в экономичном режиме. Но в матче с «Вильярреалом» случился сбой в отлаженном механизме матрасников. Не спасли и стандартные положения, после которых «Атлетико» и забивает львиную долю своих мячей. «Вильярреал» держал защиту уверенно и особенно внимательно играл при этих самых, столь любимых мадридцами стандартах. Все атаки действующего чемпиона глохли на дальних подступах штрафной вильярреальцев. Когда казалось, что нулевая ничья неизбежна, «Вильярреал» показал зубы, проведя образцово-показательную атаку. Мяч в три-четыре касания был доставлен на передовую форварду Вьетто, и тот, на замахе убрав защитника, мощным ударом в ближний угол, пробил Мойю. Шла 84-я минута матча. Времени на то, чтобы отыграться, «Атлетико» не хватило.
После 15-го тура «Реал» упрочил лидерство. Отрыв от «Барселоны» составляет 4 очка, от «Атлетико» - все 7. Следующий тур «Реал» пропускает: как я уже говорил, команду ждет клубный чемпионат мира. По всем раскладам, королевский клуб возьмет очередной титул. Команд, которые могут помешать «Реалу» это сделать, я там не вижу.