Նուր-Սուլթանում ավարտված հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Աշխարհի վարկանշային առաջնությունում Հայաստանի հավաքականը 2 մեդալ է նվաճել ու Օլիմպիական 2 ուղեգիր ապահովել:
Մեդալներից առաջինը նվաճել է մինչեւ 63 կգ քաշային Սլավիկ Գալստյանը, նա կանգնել է պատվոհարթակի 3-րդ աստիճանին: Ըմբիշը Mediamax Sport-ին պատմել է առաջնությունում պայքարի ու դժվար տրված մեդալի մասին:
Այս Աշխարհի առաջնությունն ինձ համար բարդ ստացվեց, չնայած չեմ հիշում մի մրցում, որ հեշտ լիներ: Ելույթս լավ եմ գնահատում, բայց ավելին էլ կարող էի: Մյուս անգամ կփորձեմ այլ հարկի մեդալ նվաճել:
Բրոնզե մեդալը տրվեց շատ դժվար պայքարում, մրցակիցներս ուժեղ էին ու ծանր գոտեմարտեր ունեցա: Որեւէ մեկն առանձնացնել չեմ կարող, քանի որ բոլորում էլ համառ պայքարում կարողացա շրջանցել մրցակիցներին:
Նվաճած մեդալից հետո զգացողություններս անբացատրելի են, որովհետեւ շատ էի ցանկանում մեծահասակների պայքարում Աշխարհի կամ Եվրոպայի առաջնությունում մեդալ ունենալ:
Ինձ շատ են ասել, որ անհարմար մրցակից եմ, քանի որ բարձրահասակ եմ, բայց ուզում եմ ասել, որ ինձ համար էլ դժվար է ցածրահասակների հետ գոտեմարտել: Նրանք էլ իրենց առավելություններն ունեն: Ուղղակի երբ ճիշտ եմ օգտագործում հնարավորություններս, ստացվում է հաղթել:
Ղազախստան էի մեկնել Աշխարհի չեմպիոն դառնալու համար, բայց բրոնզե մեդալ նվաճեցի, ուրեմն դրան էի արժանի: Հետագայում շատ կաշխատեմ ու ամեն ինչ կանեմ, որ հասնեմ նպատակիս`Աշխարհի ոսկե մեդալակիր դառնամ:
Մարզիչները գոհ են իմ ելույթից, ես էլ ուրախ եմ, որ մեդալ ունեմ, բայց գիտակցում եմ սխալներս ու եթե մեկ քայլ ավելի ճիշտ անեի, եզրափակչում հանդես կգայի: Բայց բրոնզ ունեմ, ինչի համար շնորհակալ եմ մարզիչներից ու իմ ընկերներից:

Slavik Galstyan: I deserved bronze medal of World C’ship this time
The Armenia national wrestling team took 2 medals and 2 qualifications for the Olympic Games in the World Championship in Nur-Sultan.
The first medal was gained by Slavik Galstyan in under 63 kg weight category. He took the bronze medal. The wrestler told Mediamax Sport about the medal and the challenges during the tournament.
This was a tough World championship for me, though I don’t remember a competition which was easy. I think my performance was well, but I could do more. I will try to win better medals next time.
The bronze medal was gained in a tough competition; my competitors were strong. I cannot single out anyone, because I put significant efforts to win the fights against all of them.
I had inexplicable emotions having won the medal, as I wanted to win a medal in the World or European championship among adults.
People say a lot that I am not the best competitor because I am tall, but I would like to say that it is also hard for me to compete with short people. They also have advantages. I succeed when I apply my opportunities in the right way.
I went to Kazakhstan with the intention to become a world champion, but I won the bronze medal, which means I deserved that. I will work harder in the future and do everything possible to achieve my goal of winning the gold medal in the World Championship.
My coaches are satisfied with my performance, and I am happy that I have a medal, but I realize my mistakes, and had I taken a step more correctly, I would have been in the final. Still, I took the bronze, for which I am thankful to my coaches and my friends.