19-ամյա Արսեն Հարությունյանն անկրկնելի Եվրոպայի առաջնություն է անցկացրել Բուխարեստում ու ոսկե մեդալակիր դարձել:
Իր առաջին իսկ մեծահասակների ԵԱ-ում ազատ ոճի ըմբիշը փայլել է բոլոր գոտեմարտերում: Եզրափակչի հենց մեկնարկում 0:8 հաշվով զիջելով մրցակցին՝ նա չի հանձնվել, կամային ու ֆիզիկական հիանալի տվյալներ է ցույց տվել ու 17:11 հաշվով հաղթել վրացի Բեկա Լոմտաձեին:
Հաղթանակից հետո Հարությունյանը խոսել է Mediamax Sport-ի հետ ու պատմել ԵԱ-ում իր անցած ուղու ու ունեցած դժվարությունների մասին:
Դեռ լիովին չեմ զգում, թե ինչպիսի արդյունքի եմ հասել, չեմ հասկանում, որ մեծահասակների Եվրոպայի չեմպիոն եմ: Երեւի այդ ամենն ավելի լավ կզգամ, երբ վերադառնամ Հայաստան:
Բոլոր գոտեմարտերում էլ գորգ դուրս գալուց առաջ գիտեի, թե ինչպես եմ գործելու, հստակ մարտավարություն ունեի: Մեկնարկում հոգնեցնում էի մրցակիցներիս ու 2-րդ մրցափուլում անցնում վճռական գործողությունների:
Եզրափակչում ամեն ինչ մի փոքր այլ կերպ ընթացավ, չէի սպասում, որ Լոմտաձեին 8 միավոր կտամ, բայց հետո հավաքվեցի ու անցա պլանիս իրագործմանը:
Բայց ամենադժվար հանդիպումն ինձ համար կիսաեզրափակչում էր ռումինացի Նիկոլայ Օխլոպկովի հետ: Առաջնությունն իրենց երկրում է անցկացվում, կարծում էի կօգնեն նրան, ու ես կպարտվեմ: Բայց մինչեւ վերջ պայքարեցի:
Երիտասարդական հավաքականի մարզիչներն ինձ ասել էին, որ անպայման պետք է հաղթեմ: Ինձ շատ է օգնել իր խորհուրդներով նաեւ Եվրոպայի չեմպիոն, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Ռոման Ամոյանը: Նա ասել էր գորգ դուրս գամ ու անեմ այն, ինչի համար եկել եմ: Շնորհակալ եմ Ամոյանին միշտ կողքիս լինելու ու ինձ աջակցելու համար:
Այնքան շնորհավորանքներ եմ ստացել, որ չեմ էլ հասցրել բոլորին պատասխանել: Նույնիսկ ընտանիքիս հետ չեմ դեռ խոսել:
Հաջորդ նպատակս կրկին հաղթելն է, կապ չունի ինչ մրցումներում հանդես կգամ՝ երիտասարդական մրցաշարերում, թե մեծահասակների: Որտեղ մարզիչներն ինձ տեսնեն, այնտեղ էլ կպայքարեմ:

19-year-old Arsen Harutyunyan has been brilliant in European Championship in Bucharest, winning the gold medal.
The young wrestler shined in all his matches, although this was his first championship at a senior level. He demonstrated strong mentality by not backing down despite losing 0-8 in the first part of the final match. Harutyunyan’s will and skills gave him the 17-11 victory over Beka Lomtadze (Georgia).
Mediamax Sport has talked to the wrestler afterwards about his experience in Bucharest and the challenges he faced.
I still can’t believe I won the title and it’s at the senior level. I think I will fully comprehend it when I return to Armenia.
Every time I stepped on the mat, I knew what to do, I had a clear strategy. I tired my opponents out and then attacked.
It went in a bit different way in the final. I did not expect Lomtadze to take 8 points from me, but I managed to pull myself together and follow the plan.
The hardest fight was the semi-final against Nikolai Okhlopkov, the Romanian athlete. This is his country, the support is huge for him, so I was wary of that but I fought till the end and won.
The coaches in the junior team told me I had to win, and I got great advice from European championship, Greco-Roman wrestler Roman Amoyan. It really helped. He told to go out to the mat and do what I came for. I am so thankful to him for supporting me.
I have received so many congratulations that I haven’t even managed to answer them all. I haven’t even talked to my family!
My next goal is to win, no matter if the tournament is at the junior or senior level. I will compete where the coaches believe I can compete,” said Harutyunyan.