19-ամյա Արսեն Հարությունյանն անկրկնելի Եվրոպայի առաջնություն է անցկացրել Բուխարեստում ու ոսկե մեդալակիր դարձել:
Իր առաջին իսկ մեծահասակների ԵԱ-ում ազատ ոճի ըմբիշը փայլել է բոլոր գոտեմարտերում: Եզրափակչի հենց մեկնարկում 0:8 հաշվով զիջելով մրցակցին՝ նա չի հանձնվել, կամային ու ֆիզիկական հիանալի տվյալներ է ցույց տվել ու 17:11 հաշվով հաղթել վրացի Բեկա Լոմտաձեին:
Հաղթանակից հետո Հարությունյանը խոսել է Mediamax Sport-ի հետ ու պատմել ԵԱ-ում իր անցած ուղու ու ունեցած դժվարությունների մասին:
Դեռ լիովին չեմ զգում, թե ինչպիսի արդյունքի եմ հասել, չեմ հասկանում, որ մեծահասակների Եվրոպայի չեմպիոն եմ: Երեւի այդ ամենն ավելի լավ կզգամ, երբ վերադառնամ Հայաստան:
Բոլոր գոտեմարտերում էլ գորգ դուրս գալուց առաջ գիտեի, թե ինչպես եմ գործելու, հստակ մարտավարություն ունեի: Մեկնարկում հոգնեցնում էի մրցակիցներիս ու 2-րդ մրցափուլում անցնում վճռական գործողությունների:
Եզրափակչում ամեն ինչ մի փոքր այլ կերպ ընթացավ, չէի սպասում, որ Լոմտաձեին 8 միավոր կտամ, բայց հետո հավաքվեցի ու անցա պլանիս իրագործմանը:
Բայց ամենադժվար հանդիպումն ինձ համար կիսաեզրափակչում էր ռումինացի Նիկոլայ Օխլոպկովի հետ: Առաջնությունն իրենց երկրում է անցկացվում, կարծում էի կօգնեն նրան, ու ես կպարտվեմ: Բայց մինչեւ վերջ պայքարեցի:
Երիտասարդական հավաքականի մարզիչներն ինձ ասել էին, որ անպայման պետք է հաղթեմ: Ինձ շատ է օգնել իր խորհուրդներով նաեւ Եվրոպայի չեմպիոն, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Ռոման Ամոյանը: Նա ասել էր գորգ դուրս գամ ու անեմ այն, ինչի համար եկել եմ: Շնորհակալ եմ Ամոյանին միշտ կողքիս լինելու ու ինձ աջակցելու համար:
Այնքան շնորհավորանքներ եմ ստացել, որ չեմ էլ հասցրել բոլորին պատասխանել: Նույնիսկ ընտանիքիս հետ չեմ դեռ խոսել:
Հաջորդ նպատակս կրկին հաղթելն է, կապ չունի ինչ մրցումներում հանդես կգամ՝ երիտասարդական մրցաշարերում, թե մեծահասակների: Որտեղ մարզիչներն ինձ տեսնեն, այնտեղ էլ կպայքարեմ:

Арутюнян: Пока не осознаю, что стал победителем взрослого ЧЕ
В своем первом взрослом чемпионате борец вольного стиля выделился во всех поединках. В начале финального боя он со счетом 0:8 уступал сопернику. Однако Арутюнян не сдался, показал замечательные волевые и физические качества и победил представителя Грузии Бека Ломтадзе со счетом 17:11.
После победы Арутюнян пообщался с корреспондентом Mediamax Sport и рассказал о пройденном пути и трудностях на ЧЕ.
Пока полностью не осознаю, какого результата добился, еще не понимаю, что стал победителем взрослого чемпионата Европы. Наверное, осознание придет после возвращения в Армению.
Перед всеми поединками я знал, как буду действовать, у меня была четкая стратегия. На старте я утомлял соперников, а во 2-м туре переходил к решительным действиям.
В финале все прошло немного по-другому. Не ожидал, что «подарю» Лотмадзе 8 очков, но потом я собрался и перешел к реализации своего плана.
Но самая сложная встреча была для меня в полуфинале с румыном Николаем Охлопковым. Чемпионат проходит в его стране, мне казалось, что ему помогут, и я проиграю. Но я боролся до конца.
Тренеры молодежной сборной мне говорили, что я должен обязательно победить. Своими советами мне также очень помог чемпион Европы, греко-римский борец Роман Амоян. Он сказал мне, чтобы я вышел на ковер и сделал то, ради чего приехал. Благодарен Амояну за поддержку.
Я получил столько поздравлений, что еще не успел на все ответить. Даже еще не поговорил со своей семьей.
Моя следующая цель – снова победить. Не имеет значения, в каких соревнованиях буду выступать – в молодежных или во взрослых. Будут бороться везде.