Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականը պատրաստվում է հունիսի 10-12-ը Թբիլիսիում կայանալիք միջազգային մրցաշարին:
Մեծահասակների ընտրանու հետ մարզվում է նաեւ երիտասարդների թիմը, որի համար առաջիկա մրցաշարը լինելու է Եվրոպայի առաջնությունը:
Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանն ասել է, որ Թբիլիսիում ելույթ են ունենալու մեծ կազմով:
«Թբիլիսի մրցաշարը շատ կարեւոր է մեզ համար, որովհետեւ այն հիմք է հանդիսանալու Աշխարհի առաջնության կազմի ընտրության հարցում: 20-22 ըմբիշով կմեկնենք Վրաստան, որտեղ շատ ուժեղ մրցակցություն եմ ակնկալում»,- ասել է Ջուլֆալակյանը:
Հնարավոր է, որ մինչ ԱԱ մի քանի ըմբիշ ելույթ ունենա նաեւ Վարշավայի մրցաշարում. «Եթե հարկ եղավ՝ 2-3 ըմբիշ հանդես կգա այնտեղ, իսկ եթե զգացինք, որ պետք չի, ապա բաց կթողնենք »:
Այս ընթացքում հունահռոմեականները հավաքներ կունենան Ղրիմում, Բելառուսում ու Հայաստանում: Թիմն օգոստոսին Երեւանից կմեկնի Փարիզի Աշխարհի առաջնություն:

Wrestling coach to assemble World Championship team based on Grand Prix
The youngsters, who’re to compete in the European Championship soon, are training now with the seniors’ team.
Head coach Levon Julfalakyan told Mediamax Sport he’s taking a big team to the Tbilisi tournament.
“The tournament in Tbilisi is very important for us, as it will be the base for deciding the World Championship team. I’ll take 20-22 wrestlers to Georgia, they will face tough competition there,” Julfalakyan said.
According to the coach, some athletes might perform in the Warsaw tournament before the World Championship: “We’ll send 2 or 3 wrestlers there if we need to, but if we don’t, we’ll skip that competition.”
In the meantime, the Greco-Roman wrestlers will hold training camps in Crimea, Belarus, and Armenia. In August, the team will travel to World Championship in Paris from Yerevan.