Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականը հնարավոր է մասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը:
«Նախապես հայտարարվել էր, որ Հայաստանի հավաքականը որակազրկվել է մեկ տարով: Հնարավոր է, որ այդ ժամկետները կրճատվեն, ու մեր մարզիկները կարողանան մասնակցել 2018-ի ԵԱ-ին: Սա պայմանավորված է նրանով, որ Պեկինի ու Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում Հայաստանի միայն երեք ծանրորդի մոտ է դոպրինգ-թեստը դրական արդյունք տվել: Բացի այդ էլ, 2013 թվականից ոչ մի մարզիկի մոտ խախտում չի արձանագրվել»,-լրագրողներին այսօր ասել է Ռոստոմյանը:
Նա նշել է, որ այս հարցի հստակ պատասխանը հայտնի կդառնա մինչեւ տարեվերջ: Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականն ավելի վաղ եւս 9 երկրների թիմերի հետ մեկ տարով որակազրկվել էր՝ չկարողանալով մասնակցել այս տարվա Աշխարհի առաջնությանը:
Պեկինի ու Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում դրական էին եղել Տիգրան Գեւորգի Մարտիրոսյանի, Նորայր Վարդանյանի ու Հռիփսիմե Խուրշուդյանի դոպինգ-թեստերը:

The Armenian national weightlifting team might be allowed to compete in the 2018 European Championships.
Minister of Sport and Youth Affairs of Armenia Hrachya Rostomyan made that statement today.
“It was announced earlier that Armenia is banned for one year. However, it is possible that the mentioned period will be reduced and our athletes will be able to compete in the European Championship in 2018. The change is probable because only three Armenian weightlifters tested positive for doping in their Beijing and London Olympics samples. Moreover, not a single Armenian athlete committed a doping violation since 2013,” Rostomyan told the press today.
He noted that this issue will receive a definite resolution until the end of the year. Armenia was banned from international tournaments along with nine other countries, and the Armenian team had to miss the World Championship.
The three athletes who tested positive were Tigran Gevorg Martirosyan, Norayr Vardanyan, and Hripsime Khurshudyan.