Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականը հնարավոր է մասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը:
«Նախապես հայտարարվել էր, որ Հայաստանի հավաքականը որակազրկվել է մեկ տարով: Հնարավոր է, որ այդ ժամկետները կրճատվեն, ու մեր մարզիկները կարողանան մասնակցել 2018-ի ԵԱ-ին: Սա պայմանավորված է նրանով, որ Պեկինի ու Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում Հայաստանի միայն երեք ծանրորդի մոտ է դոպրինգ-թեստը դրական արդյունք տվել: Բացի այդ էլ, 2013 թվականից ոչ մի մարզիկի մոտ խախտում չի արձանագրվել»,-լրագրողներին այսօր ասել է Ռոստոմյանը:
Նա նշել է, որ այս հարցի հստակ պատասխանը հայտնի կդառնա մինչեւ տարեվերջ: Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականն ավելի վաղ եւս 9 երկրների թիմերի հետ մեկ տարով որակազրկվել էր՝ չկարողանալով մասնակցել այս տարվա Աշխարհի առաջնությանը:
Պեկինի ու Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում դրական էին եղել Տիգրան Գեւորգի Մարտիրոսյանի, Նորայր Վարդանյանի ու Հռիփսիմե Խուրշուդյանի դոպինգ-թեստերը:

Сборная Армении по тяжелой атлетика, возможно, примет участие в ЧЕ-2018
«Заранее было объявлено о том, что сборная Армении дисквалифицирована на год. Возможно, эти сроки сократятся, и наши спортсмены смогут участвовать в ЧЕ 2018  года. Эту обусловлено тем, что на Олимпийских играх в Пекине и Лондоне допинг-тест дал положительный результат только у трех армянских штангистов. Кроме того, с 2013 года ни у одного спортсмена не были зафиксированы нарушения»,- сообщил журналистам Ростомян.
Он отметил, что окончательный ответ на данный вопрос станет известен до конца года. Ранее сборная Армении по тяжелой атлетике вместе с 9 другими странами была дисквалифицирована на год, не сумев принять участие в чемпионате мира этого года.
На Олимпийских играх в Пекине и Лондоне положительные результаты дали допинг-пробы Тиграна Геворговича Мартиросяна, Норайра Варданяна и Рипсиме Хуршудян.