Տիգրան Մարտիրոսյանը ստացել է 2008-ի Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալը
Հայ ծանրորդը խաղերի ժամանակ բրոնզե մեդալ էր նվաճել, սակայն Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեն որակազրկել է 2008 թվականի Պեկինի Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Անդրեյ Ռիբակովին (Բելառուս):
Օրեր առաջ հայ ծանրորդը վերջապես ստացել է իր մեդալը: Նա Mediamax Sport-ին խոստովանել է, որ յուրահատուկ զգացողություններ ունի:
«Օլիմպիական արծաթն իմ կարիերայի ամենակարեւոր մեդալն է, բնականաբար, շատ ուրախ եմ այն ստանալու համար: Սակայն  իմ վերաբերմունքը որակազրկումներին միեւնույն է բացասական է մնում, սխալ է մարզիկներից մեդալները վերցնելը»,- ասել է նա:
Լուսանկարը` Տիգրան Մարտիրոսյանի արխիվից
Մարտիրոսյանը խոսել է նաեւ 1 տարով Հայաստանի հավաքականի որակազրկվելուն: Նա նշել է, որ Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան պետք է խստացնի դոպինգի նկատմամբ վերահսկումը, սակայն սխալ է տարիների վաղեմություն ունեցող դեպքերի համար պատժել անմեղներին:

Тигран Мартиросян получил серебряную медаль Олимпийских игр 2008 года
Армянский штангист завоевал бронзовую медаль на играх, однако Международный олимпийский комитет дисквалифицировал серебряного призера прошедших в 2008 году в Пекине Олимпийских игр Андрея Рыбакова (Беларусь).
На днях армянский штангист наконец получил свою медаль. Он признался Mediamax Sport, что у него сейчас особые чувства.
«Олимпийское серебро – самая главная медаль в моей карьере. Естественно, я очень рад, что получил ее. Однако мое отношение к дисквалификациям остается негативным: нельзя лишать спортсменов медалей»,- отметил он.
Фото: Из архива Тиграна Мартиросяна
Мартиросян говорил также о дисквалификации сборной Армении на год. Он отметил, что Международная федерация по тяжелой атлетике должна ужесточить допинг-контроль, однако ошибочно наказывать невиновных спортсменов за случаи многолетней давности.