ԵԱ-ում 6 ծանրորդ հանդես կգա, Կարապետյանը կվերադառնա հարթակ
Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց հավաքականն Աբովյանում պատրաստվում է ապրիլի 2-9-ը Խորվաթիայի Սպլիտ քաղաքում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը:
Ընտրանու գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը Mediamax Sport-ին ասել է, որ առաջնությունում հանդես են գալու 6 ծանրորդներ:
Օլիմպիական խաղերում վնասվածք ստանալուց հետո առաջին անգամ ելույթ է ունենալու Եվրոպայի չեմպիոն Անդրանիկ Կարապետյանը: Նա առաջին անգամն է մասնակցելու նոր՝ 85 կգ քաշային կարգում:
«Անդրանիկին փորձելու համար եմ տանում, նա լավ մարզավիճակում է: Ուզում եմ, որ ձեռքի լուրջ վնասվածքից հետո հոգեբանորեն էլ պատրաստ լինի, վախը հաղթահարի, որպեսզի Աշխարհի առաջնությունում լուրջ կիլոգրամներ կարողանա բարձրացնել»,- ասել է մարզիչը:
ԵԱ-ում մրցելու են նաեւ երիտասարդների ԵԱ-ի արծաթե մեդալակիր Կարուշ Ղուկասյանը (94 կգ), Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Սիմոն Մարտիրոսյանը, երիտասարդների ԵԱ-ի հաղթող Սամվել Գասպարյանը (105 կգ), Օլիմպիական փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանն ու Եվրոպայի փոխչեմպիոն Ռուբեն Ալեքսանյանը (+105 կգ):

На ЧЕ выступят 6 тяжелоатлетов, Карапетян вернется на арену
Мужская сборная Армении по тяжелой атлетике готовится в Абовяне к первенству Европы, которое состоится 2-9 апреля в хорватском городе Сплит.
Главный тренер сборной Пашик Алавердян сказал Mediamax Sport, что на первенстве выступят 6 тяжелоатлетов.
После травмы, полученной на Олимпийских играх, впервые выступит чемпион Европы Андраник Карапетян. Он впервые выступит в новом весе 85 кг.
«Это будет пробное выступление Андраника. Он в хорошей форме. Хочу, чтобы после серьезной травмы руки он был и в хорошей психологической форме, преодолел страх, чтобы сумел поднять серьезные килограммы на чемпионате мира», - сказал тренер.
На ЧЕ выступят также серебряный призер ЧЕ Каруш Гукасян (94 кг), серебряный призер Олимпийских игр Симон Мартиросян, победитель молодежного ЧЕ Самвел Гаспарян (105 кг), олимпийский вице-чемпион Гор Минасян и вице-чемпион Европы Рубен Алексанян (+105 кг).