Կանանց ԵԱ-ում Հայաստանը կներկայանա 3 ծանրորդով
Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանն ասել է, որ մարտի 27-ին թիմը մեկնելու է Թբիլիսի, որտեղ էլ անցկացնելու է վերջին մարզումները:
«Եվրոպայի առաջնությունը կայանալու է ապրիլի 9-18-ը Վրաստանի մայրաքաղաքում: Շուրջ մեկ շաբաթ մենք կմարզվենք այնտեղ ու կհարմարվենք կլիմային: Առաջնությունում հանդես են գալու երեք աղջիկներ, որոնք այս պահին մյուս մարզուհիներից ավելի լավ մարզավիճակում են գտնվում»,- ասել է Ներսիսյանը:
ԵԱ-ում Հայաստանը ներկայացնելու են Աննա Գովելյանը (53 կգ), Իզաբելա Յայլյանը (58 կգ) եւ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (+75 կգ):

The women’s weightlifting team of Armenia is in Tsakhkadzor getting ready for the European Championship.
Head coach of the team Artashes Nersisyan told Mediamax Sport correspondent that on March 27 the team will leave for Tbilisi where the final trainings will be held.
“The European Championship will take place in the Georgian capital on April 9-18. We will train there for around a week and will get adapted to the climate. Armenia will be represented by three weightlifters who are presently in a better form than the rest of female weightlifters,” said Nersisyan.
Anna Govelyan (53 kg), Izabella Yaylyan (58 kg) and Hripsime Khurshudyan (+75 kg) will represent Armenia at the European Championship.