Արմեն Նազարյանն անջնջելի հետք է թողել ոչ միայն հայկական, այլեւ համաշխարհային ըմբշամարտի պատմության մեջ: Նրա վարած գոտեմարտերը միշտ գեղեցիկ են եղել, իսկ հաղթանակները՝ տպավորիչ:
«Անմոռանալի հաղթանակ» շարքում Mediamax Sport-ը ներկայացնում է Օլիմպիական խաղերի, Աշխարհի ու Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն Արմեն Նազարյանի ամենայուրահատուկ ու կարեւոր նվաճումը:
Ես մարզվել եմ շատ ծանր ու դժվարին ժամանակներում, բազմաթիվ զրկանքներ եմ կրել: Նախ հանդես եմ եկել ԽՍՀՄ-ի հավաքականի կազմում, այնուհետեւ Հայաստանի անկախացումից հետո ներկայացրել եմ մեր երկիրը: Այդ տարիներին անհավանական հավատ ու վստահություն էր պետք սեփական ուժերի նկատմամբ`սպորտում մնալու համար:
Չկային ամենատարրական բաները, որոնք անհրաժեշտ են մարզիկներին: Բայց միշտ տրամադրել եմ ինձ, որ լավագույնը դեռ առջեւում է: Մեծացել եմ անվանի մարզիկների հետ, տեսել եմ նրանց նվիրումն ու ցանկացել մի օր նմանվել նրանց:
Լուսանկարը` suggestkeyword.com
Իմ մարզական կարիերան, իսկապես, գլխապտույտ է ստացվել, բոլոր հնարավոր ու անհնար կոչումներին արժանացել եմ: Մեծահասակների մրցաշարերում 23 մեդալ եմ նվաճել, ինչի համար անչափ հպարտ եմ:
Բայց նրանցից ոչ մեկը չի համեմատվի իմ առաջին Օլիմպիական ոսկու հետ: 1996-ին Ատլանտա էի մեկնել ինձ լավագույնս դրսեւորելու համար, կարեւոր նպատակս էր յուրաքանչյուր գոտեմարտում արժանի դիմակայություն ցույց տալ ու շուտ չհանձնվել: Բայց իմ սպասածից շատ ավելի լավ հանդես եկա:
Ես հեշտությամբ կարողացա հաղթել բոլոր մրցակիցներիս ու հասա եզրափակիչ: Այդ փուլում ինձ էր սպասում ԱՄՆ-ն ներկայացնող Բրենդոն Պաուլսոնը, որին ես մի քանի ամիս առաջ կայացած ԱԱ-ում զիջել էի: Այս անգամ նա իմ դեմ ոչինչ անել չկարողացավ, ես հաղթեցի խոշոր՝ 10:0 հաշվով: Մրցավարներն ամեն ինչ անում էին հաղթանակը նրան շնորհելու համար, բայց ես չափազանց ուժեղ էի ու ինքս էլ վճռեցի հանդիպման ելքը:
Այդ հաղթանակից հետո անչափ հուզվել էի, արցունքներս չէի կարողանում զսպել: Վերջապես իրականացել էի մանկությանս երազանքը, որին հասնելու համար այդքան դժվարությունների միջով էի անցել: Ես կանգնել էի պավոհարթակի 1-ին աստիճանին, իմ պատվին հնչում էր մեր անկախ երկրի օրհներգը, դրանից ավելի երջանիկ միթե՞ կարելի է լինել:
Այդ օրը բոլոր ցանկություններս իրականացել էին, չէի հավատում, որ այդ ամենն ինձ հետ է կատարվում: Նաեւ անչափ հպարտ էի, որ Հայաստանի համար շատ մեծ ու կարեւոր մեդալ էի նվաճել:
Այդ հաղթանակը հիշեցրեց ինձ նաեւ բոլոր անհաջողություններս, որոնք ունեցել էի ու չէի հանձնվել: Երկու անգամ ԱԱ-ում ոսկե մեդալ էի ձեռքիցս բաց թողել, սակայն հաշտվել այդ կորստի հետ անգամ Օլիմպիական չեմպիոն դառնալուց հետո չէի կարողանում: Այդ պարտություններն ինձ շատ մեծ ծառայություն էին մատուցել, ես գիտեի դրանց դառնությունն ու հետագայում ամեն ինչ արեցի, որ այդպիսի պահեր չունենամ:
Սակայն ինձ համար հաղթանակներից առավել կարեւոր է եղել մարդ լինելը: Իսկ այդ գնահատականը միշտ ժողովուրդն է տալիս: Միշտ ցանկացել եմ առավելագույնն անել ու կարծում եմ դա ինձ հաջողվել է: Նաեւ իմ շնորհիվ մեր փորքր երկիրը ճանաչելի է դարձել աշխարհում: Անչափ ուրախ եմ, որ ըմբիշների հիանալի սերունդ ունենք ու հիմա էլ նրանք են շարունակում մեր գործը:

Незабываемая победа: Армен Назарян
Борец греко-римского стиля Армен Назарян оставил яркий след в истории не только армянского, но и мирового спорта. Его бои всегда получались красивыми, а победы – впечатляющими.
В рамках проекта «Незабываемые победы» Mediamax Sport представляет самое необычное и важное достижение многократного чемпиона, мира, Европы и Олимпийских игр Армена Назаряна.
Я тренировался в очень тяжелые времена, терпел множество лишений. Сначала я выступал в составе сборной СССР, а после провозглашения независимости Армении  - представлял нашу страну. В эти годы нужно было сильно верить в свои силы, чтобы оставаться в спорте.
Не хватало самых элементарных вещей, необходимых спортсменам. Но я всегда настраивал себя на то, что лучшее еще впереди. Я рос со знаменитыми спортсменами, видел их преданность, старался быть похожим на них. Моя спортивная карьера, действительно,  получилась головокружительной, я завоевал все возможные и невозможные звания. В разных турнирах я заработал 23 медали, чем очень горжусь.
Фото: suggestkeyword.com
Но ни одна из них не сравнится с первой Олимпийской медалью. В 1996 году я отправился в Атланту, чтобы проявить себя. Моей целью было оказать достойное сопротивление в каждом бою, и не сдаваться раньше времени. Но я выступил намного лучше, чем ожидал.
Я с легкость победил всех соперников и дошел до финала. Там меня ждал представитель США Брендон Паулсон, которому я проиграл за несколько месяцев до этого на чемпионате мира. На этот раз он был бессилен против меня, я победил с крупным счетом 10:0. Судьи делали все, чтобы он мог победить, но я был очень силен, и сам решил исход встречи.
Эта победа очень взволновала меня, я не мог сдерживать слезы. Наконец осуществилась моя детская мечта, ради которой я вытерпел столько сложностей. Я стоял на первой ступени пьедестала почета, и в мою честь звучал гимн моей независимой родины – разве можно представить большее счастье.
В тот день осуществились все мои желания, я не верил, что это происходит со мной. Я был очень горд, что завоевал важную и большую медаль для Армении.
Эта победа напомнила мне и все мои неудачи, которые все же не заставили меня сдаться. Я дважды упускал золотые медали на ЧМ, но не мог смириться с этим даже после того, как стал олимпийским чемпионом. Эти поражения стали отличным уроком для меня: я почувствовал их горечь, и в дальнейшем сделал все, чтобы такого больше не повторилось.
Однако важнее любых побед для меня было оставаться человеком. А такую оценку всегда дает народ. Я всегда старался сделать максимум, и, думаю, мне это удавалось. Благодаря мне наша маленькая страна стала известнее в мире. Я очень рад, что у нас выросло прекрасное поколение борцов, и они продолжают наше дело.