Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանն այսօր խոստովանել է, որ 2012 թվականի Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերից հետո իրենք պատրաստվել են Ռիոյի խաղերին:
«Այս ընթացքում բոլոր մրցաշարերից մեր հավաքականը վերադարձել է մեդալներով, մեր անցած ճանապարհը ցույց էր տալիս, որ Օլիմպիական խաղերին պետք է լավ տեղեր զբաղեցնենք: Բոլորս սպասում էինք ոսկե մեդալների, սակայն ունենք մեկ ոսկե ու մեկ արծաթե: Մեր ընտրանին թիմային հաշվարկով զիջեց միայն Կուբային ու Ռուսաստանին, սա շատ լավ արդյունք է: Ես գոհ եմ մեր թիմի ելույթից»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Ջուլֆալակյանը:
Հայաստանն Օլիմպիական չեմպիոն ունեցել էր 20 տարի առաջ, երբ ոսկե մեդալակիր էր դարձել կրկին հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արմեն Նազարյանը:
«Փառք ու պատիվ Արթուր Ալեքսանյանին, որ կարողացավ արժանանալ Օլիմպիական չեմպիոնի կոչմանը: Նույնը կարող եմ ասել Միհրան Հարությունյանի մասին: Այսօր նա արծաթե մեդալակիր է, սակայն բոլորս էլ գիտենք, որ եզրափակչում կողմնակալ մրցավարություն էր, ու Միհրանը զրկվեց ոսկուց»,- ընդգծել է մարզիչը:
ՀԱՕԿ-ն արդեն դիմել է Լոզանի մարզական արբիտրաժային դատարան, որպեսզի վիճարկի Հարությունյանի եզրափակիչ գոտեմարտը. «Սա ցույց է տալիս, որ մենք անտարբեր չենք մեզնից գողացված մեդալների նկատմամբ: Միջազգային ֆեդերացիան ղեկավարում է սերբ Նանեդ Լալովիչը, կարծում եմ, որ նա խառնված չի լինի այս հարցում: Բայց ցանկացած մրցավար կցանկանար հաճոյանալ Լալովիչին ու հաղթանակը տար Միհրանի մրցակից սերբ մարզիկին: Տեսնենք, թե ինչ արդյունք կտա»:

Джулфалакян: Нам не безразличны украденные у нас медали
Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян признался сегодня, что к Олимпийским играм в Рио-де-Жанейро команда начала готовиться сразу после Олимпиады в Лондоне в 2012 году.
«За этот период наша команда возвращалась с медалями со всех соревнований. Все указывало на то, что мы должны были занять хорошие места на Олимпиаде. Мы все рассчитывали на золотые медали, однако у нас только одно золото и одно серебро. Наша сборная в командном зачете уступила только Кубе и России. Это очень хороший результат. Я доволен выступлением нашей команды», - сказал на встрече с журналистами Левон Джулфалакян.
В прошлый раз Армения завоевывала олимпийское золото 20 лет назад, когда борец греко-римского стиля Армен Назарян стал победителем Олимпийских игр.
«Честь и хвала Артуру Алексаняну, что он сумел удостоиться звания олимпийского чемпиона. То же могу сказать о Миране Арутюняне. Сегодня он является обладателем серебряной медали, но все мы прекрасно знаем, что в финале судейство было необъективным, и Мирана лишили золота», - подчеркнул тренер.
НОК Армении уже обратился в международный спортивный суд, чтобы оспорить итог финального боя Арутюняна: «Это говорит о том, что нам не безразличны украденные у нас медали. Главой Международной федерации является серб Нанед Лалович. Не думаю, что он замешан в этом вопросе. Но любой судья хотел бы сделать ему приятное, и отдать победу Мирана его сопернику сербу. Посмотрим, чего мы можем добиться».