Յանա Եգորյան. “Իմ հաջողությունների մասին Հայաստանում այնքան էլ տեղյակ չեն”
Հայաստանում ծնված եւ Ռուսաստանում հաջողությունների հասած սուսերամարտիկ Յանա Եգորյանը 2012-ին դարձել է  Ռուսաստանի չեմպիոն, իսկ  2013-ին` Եվրոպայի թիմային չեմպիոն: 2013-ին Ռուսաստանի հավաքականի կազմում դարձել է Աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր: Եգորյանը Ռուսաստանի միջազգային կարգի սպորտի վարպետ է: 2010 թվականին Սինգապուրում անցկացված պատանեկան օլիմպիական խաղերում նվաճել է 2 օլիմպիական ոսկի՝ դառնալով նման արդյունքի հասած Ռուսաստանը ներկայացնող միակ սուսերամարտիկը:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Յանա Եգորյանի բացառիկ հարցազրույցը sport.mediamax.am-ին:
-Սուսերամարտ… կարծես թե շատ քիչ երեխաներ են երազում զբաղվել դրանով վաղ տարիքում:
- Ես էլ բացառություն չեմ եղել: Սուսերամարտում հայտնվել եմ պատահաբար: Թիվ 3 դպրոցում, որտեղ ես սովորում էի, սուսերամարտի խմբակում ընդգրկելու համար երեխաների էին ընտրում: Քանի որ ես շատ աշխույժ երեխա էի ու շատ ազատ ժամանակ ունեի, առանց մտածելու որոշեցի զբաղվել սուսերամարտով: Առաջին իսկ պահից այն ինձ դուր եկավ: Բայց սուսերամարտով լրջորեն սկսեցի զբաղվել միայն 2009-ին, երբ առաջին անգամ ընդգրկվեցի կադետների հավաքականում:
Յանա Եգորյանը:
Լուսանկարը՝ Դմիտրի Կրասնովսկու:
- Քո առաջին կարեւոր մրցաշարը 2010 թվականի Սինգապուրի պատանեկան օլիմպիական խաղերն էին:
- Դա իմ առաջին օլիմպիադան էր, երազանքս իրականություն էր դառնում: Ես ստացա Ռուսաստանը միջազգային ասպարեզում ներկայացնելու հնարավորություն: Շատ էի հուզվում: Բայց դրա հետ մեկտեղ նվաճեցի ոսկե մեդալ: Շատ էի ցանկանում մասնակցել նաեւ Լոնդոնի օլիմպիական խաղերին, բայց հասկանում էի, որ դեռ պատրաստ չեմ: Բայց, հավանաբար, Ռուսաստանի հավաքականի կազմում կմասնակցեմ 2016-ի օլիմպիական խաղերին: Համոզված եմ, որ կընդգրկվեմ հավաքականում:
- Չե՞ն եղել պահեր, երբ ցանկացել ես թողնել ամեն ինչ ու հեռանալ սպորտից…
- Շատ անգամ եմ ցանկացել հեռանալ, բայց ամեն անգամ ինչ-որ բան կանգնեցրել է ինձ: Երեւի այն, որ սուսերամարտն ինձ ինքնադրսեւորվելու հնարավորություն է տալիս, իսկ ես միշտ եմ ցանկացել ինքնուրույն լինել:
- Սպորտը սպորտ, բայց չե՞ս մտածում երկրորդ մասնագիտություն ձեռք բերելու մասին:
- Իհարկե, մտածում եմ, միայն սպորտով չի կարելի սահմանափակվել, եւ պետք է մտածել հետագայի մասին: Կան որոշակի պլաններ, բայց այս պահին ես պատրաստ չեմ խոսել դրանց մասին:
- Սուսերամարտում դիետա երեւույթն ինչպիսի՞ դրվածք ունի:
- Դիետա որպես այդպիսին չկա: Մենք ուտում ենք այն, ինչ ցանկանում ենք, իհարկե, որոշակի չափով: Բայց, անկեղծ ասած, ինքս ինձ հաճախ եմ դիետայի վրա “նստեցնում”: Ասենք, կարող եմ երկու օր համարյա ոչինչ չուտել եւ ապա ուտել, ուտել եւ նորից ուտել (ծիծաղում է):
- Հաղթանակի հասնելու համար ի՞նչն է առաջնային:
- Կամքի ուժը եւ այն գիտակցությունը, թե ինչ ես դու ցանկանում ստանալ: Ես երբեք ազատ ժամանակ չեմ ունենում, միշտ սպորտում եմ:
- Մեկ նախադասությամբ նկարագրիր սուսերամարտը:
- Սուսերամարտը գեղեցկություն է:
- Չնայած չափազանց երիտասարդ ես, բայց միգուցե արդեն պլանավորել ես, թե ո՞րքան ես մնալու սպորտում:
- Որոշել եմ, որ երբ սպորտում որոշակի հաջողությունների հասնեմ, սուսերամարտով կշարունակեմ զբաղվել միայն կազմվածքը եւ մարզավիճակը պահպանելու համար:
- Հայկական արմատներից խոսենք:
- Ես ապրել եմ Հայաստանում մինչեւ 6 տարեկան: Տանը հայերեն չեմ խոսում, բայց լեզուն հասկանում եմ: Ունեմ հայ ընկերներ, բայց նրանք եւս Ռուսաստանում են բնակվում: Կարծում եմ, իմ հաջողությունների մասին Հայաստանում այնքան էլ տեղյակ չեն:
- Յանա Եգորյանի երազանքը:
- Ապրել սեփական հաճույքի համար, ոչ մեկից կախում չունենալ եւ գործում լինել լավագույնը:
- Ծնողներդ կապ ունե՞ն սպորտի հետ:
-Չեմ ցանկանում խոսել ընտանիքիս մասին: Միայն կասեմ, որ հարազատ հայրս ապրում է Հայաստանում:
- Յանա Եգորյանը…
- “Անամոթ”, կտրուկ, նյարդային եւ սիրահարվող աղջիկ է (ծիծաղում է):
- Յանա, ի՞նչ կմաղթես այն աղջիկներին, ովքեր ցանկանում են զբաղվել սուսերամարտով:
- Աղջիկներ, եթե դուք պատրաստ եք ձեր ողջ ժամանակը ծախսել այս մարզաձեւի վրա, ապա դրանից հաստատ ինչ-որ բան դուրս կգա, իսկ եթե ձեր հոգում եւ սրտում միայն տղաներն են ու թանկարժեք ավտոմեքենաները, ապա այս մարզաձեւը ձեզ պետք չէ: Հարգանքներով` հայուհի Յանոչկա:

Yana Egorian. “Not many people in Armenia know about my success”:
Born in Armenia, sabre fencer Yana Egorian become champion of Russia in 2012, and team sabre fencing champion of Europe 2013. Yana won silver medal in World championship earlier this year in Budapesht.  At the Inaugural 2010 Youth Olympics in Singapore she won two Olympic branded Gold Medals becoming the only Russian fencer ever achieving this feat.
Exclusive interview of Yana Egorian for sport.Mediamax.am.
-Fencing… Not so many children dream about this sport in early age.
-I wasn’t an exception either. I started to train in fenicng accidentally. In N.3 school, where I was studying, they were choosing children for the school fencing group. As I was a very active child and had lots of free time, I decided to start trainings without even thinking. From the very first moment I loved that sport. But I went into professionals only in 2009, when I was first included in cadet team.
Yana Egorian.
Photo by: Dmitriy Krasnovskiy.
-Your first important championship was The Youth Olympic Games in Singapore in 2010.
-That were my first Olympic Games, my dream was becoming reality. I was given a chance to represent Russia in international arena. I was very excited. But that didn’t hinder me to win a gold medal. I was eager to take part in London 2012 Olympics, but
I was also understanding, that I am not ready yet. But, probably, I will be in Russia sabre fencing national team during 2016 Olympics in Rio.
-Were there moments, when you were eager to leave this sport forever?
-There were lots of moments when I wanted to leave everything and go. But every time something stopped me. Maybe it was because fencing always gives me a chance of self expression, and I am a person who always wanted to be independent.
- Sports and everything connected with that is great. But don’t you think about neccessity to have a second profession?
- Sure. I realize that I can’t limit myself only with sports, and it is time to think about future. There are a few plans at the moment, but I don’t want to talk about them now.
- Are the fencers forced to have strict diet?
- Diet is not something that is an obligatory. We eat what we want to eat, but, of course, we have limits. But, to speak the truth, I often “sit myself” on diet. For example, I can be totally hungry for 2 days, and then eat too much. (laughing)
- What is the most important key for victory?
- Power of will and realizing what you exactly want to receive. I never have free time, I am always in sports.
- Describe sabre fencing in one sentence.
- Sabre fencing is beautiful.
- Although you are rather young, but maybe you have already planned how long you are going to stay in sports?
- I have decided the following. When I achieve some success in this sport, I will continue trainings only for being  healthy.
- Let’s talk about your Armenian roots.
-I have lived in Armenia until I was six. I don’t talk Armenian at home, but I understand the language.. I have Armenian friends, but they all live in Russia. I think not many people in Armenia know about my success.
- Yana Egorian’s dream.
-To live for personal pleasure, don’t be dependent on anybody and be the best in work.
- Do your parents have any connection with sports?
-I don’t want to talk about my family. I would only say, that my real father lives in Armenia,
-Yana Egorian is…
-A cheeky, categorical, nervous girl who is in love. (Laughing).
-Yana, what would you advice those girls, who are eager to become fencers?
-Girls, if you are ready to spend all your time on this sport, then you will manage that. But if  boys and expensive cars are all what you think about, then you don’t need this sport.