Բազմահազար երկրպագուներ ու մասնակիցներ Ստեփանակերտում մասնակցեցին ու վայելեցին Համահայկական 7-րդ խաղերի բացման արարողությունը: Աշխարհի 161 քաղաքի ավելի քան 5000 մարզիկ մինչեւ օգոստոսի 17-ը կպայքարի լավագույնի կոչման համար:
Իսկ մինչ այդ, նրանք ականատես եղան ավելի քան երեք ժամ տեւած բացմանը, որը բաժանված էր մի քանի մասի: Նախ ներկայացվեց նախաքրիստոնեական շրջանը, ապա քրիստոնեության ընդունում, գրերի գյուտ, Ավարայր, Սարդարաբատ ու Արցախի հերոսամարտ:
Շքերթը բացեցին Արցախի քաղաքները, իսկ վերջում դաշտ մտան Երեւանի մարզիկները: Նշենք, որ առաջին անգամ խաղերին մասնակցում են Դուբայի ու Բաղդադի թիմերը: Ամենաշատ մարզիկներ ներկայացնում են Երեւանը:
Խաղերի դրոշը դաշտ բերեցին հայտնի մարզիկներ, Օլիմպիական ու Աշխարհի չեմպիոններ՝ Իսրայել Միլիտոսյանը, Նազիկ Ավդալյանը, Արեւիկ Կարապետյանը, Տիգրան Մարտիրոսյանը, Գաբրիել Սարգսյանը, Արամ Մարգարյանն ու Մավրիկ Նասիբյանը:
Ջահը վառելու պատիվը վստահվել էր Օլիմպիական չեմպիոն Հրաչյա Պետիկյանին, Համահայկական խաղերի կազմկոմիտեի անդամ Ալբերտ Բոյաջյանին եւ Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ սրբազանին:
Բացման ժամանակ ելույթով հանդես եկան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը եւ Համահայկական խաղեր կազմկոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը: Նրանք մասնակիցներին շնորհավորեցին նման միջոցառման մասը դառնալու համար եւ նշեցին, որ սա լավագույն միջոցն է միասնական լինելու համար:

В Степанакерте состоялась красочная церемония открытия 7-ых Панармянских игр, в которой приняли участие многочисленные болельщики и спортсмены. Так, более 5000 спортсменов из 161 города мира до 17 августа будут бороться за титул лучших.
Церемония была разделена на несколько частей: сначала был представлен дохристианский период, затем принятие христианства, изобретение письменности, Аварайрское сражение, Сардарапат и героическая битва за Арцах.
Традиционный парад открыли города Арцаха, а последними на стадион вышли спортсмены из Еревана – это самая большая команда на играх. Отметим, что впервые в играх участвуют команды из Дубая и Багдада.
Флаг Панармянских игр внесли на поле известные спортсмены, чемпионы мира и Олимпиады: Исраел Милитосян, Назик Авдалян, Аревик Карапетян, Тигран Мартиросян, Габриел Саргсян, Арам Маргарян и Маврик Насибян.
А чести зажечь факел удостоились Олимпийский чемпион Грачья Петикян, член организационного комитета Панармянских игр Альберт Бояджян и духовный лидер Арацха архиепископ Паргев.
На церемонии открытия с торжественной речью выступили также премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Арцаха Бако Саакян и член организационного совета Панармянских игр Ишхан Закарян. Они поздравили участников и отметили, что это лучший способ быть едиными.