Լուսանկարը` Արտակ Նիկողոսյանի
Սեւանա լճում կայացել է ժամանակակից հնգամարտի բիաթլ/տրիաթլ մարզաձեւի Հայաստանի պատանիների առաջնությունը:
Mediamax Sport-ին հնգամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արտակ Նիկողոսյանն ասել է, որ ելույթ են ունեցել մոտ 100 մարզիկներ Երեւանից, Գյումրիից ու Վանաձորից:
«Բոլոր մասնակիցները եղել են լողորդներ: Մենք հայտեր ուղարկել էինք այս քաղաքների բոլոր լողավազաններ, եւ 11-15 տարեկան լողորդները շատ լավ պայքար ծավալեցին վազք, հրաձգություն եւ լող մարզաձեւերում: Շնորհակալ ենք Առողջապահության եւ Արտակարգ իրավիճակների նախարարություններին, որոնց աշխատակիցները մինչեւ վերջ մեզ հետ էին: Հայաստանում առաջին անգամն էինք նման միջոցառում կազմակերպում, ուրախալի է, որ բոլոր մասնակիցներն ու նրանց մարզիչները շատ ոգեւորված էին»,-ասել է Նիկողոսյանը:
Նա նշել է, որ շատ են կարեւորում մարզերի ներգրավվածությունն ու ապագայում ձգտելու են էլ ավելի ակտիվ համագործակցել բոլոր մարզադպրոցների հետ:
Հնգամարտի ֆեդերացիայի հաջորդ մրցաշարը լինելու է սեպտեմբերին, երբ հայ մարզիկներն առաջին անգամ հանդես են գալու լազեր-ռան ձեւի Աշխարհի առաջնությունում:

Photo: Artak Nikoghosyan
President of the Armenian Federation of Modern Pentathlon Artak Nikoghosyan has told Mediamax Sport that the competition featured nearly 100 athletes from Yerevan, Gyumri and Vanadzor.
“All participants were swimmers. We sent applications to all pools in the mentioned cities, and the 11-15 years old contestants had tough competition in the race, shooting and swimming exercises. We would like to thank the Ministry of Health and the Ministry of Emergency Situations, which supported us throughout the tournament. It was a first in Armenia and we’re happy to see how encouraged the athletes and their coaches are,” said Nikoghosyan.
He has also noted that the federation attaches importance to engaging the marzes in competitions and intends to enhance cooperation with all sport schools in the future.
The federation’s next tournament will be held in September, when Armenian athletes will compete for the first time the Laser-Run World Championship.