Իրինա Ռոդնինայի անվան Երեւանի գեղասահքի մարզադպրոցը կարող է անվանափոխվել: Նման նախաձեռնությամբ են հանդես եկել ԱԺ-ի մի քանի պատգամավորներ ու կդիմեն Երեւանու ավագանուն:
Վերջերս Օլիմպիական չեմպիոն, Պետդումայի պատգամավոր ու ՌԴ-ի դաշնային ժողովի Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Իրինա Ռոդնինան եղել է Բաքվում ու հակահայկական հայտարարությամբ հանդես եկել:
Իրինա Ռոդնինան նշել էր, որ ինքը միայն կես տարի առաջ է իմացել այսպես կոչված «Խոջալուի դեպքերի» մասին:
«Կարծում եմ, որ պետք է ռուսական հասարակությանը տեղյակ պահենք այս ամենի մասին, հարկավոր է շատ հաղորդումներ պատրաստել: Ուզում ենք, որ «Խոջալուի աղետը» լինի ոչ միայն ադրբեջանցիների, այլ նաեւ մեր ցավը: Այս ամենը հարկավոր է չմոռանալ ու փոխանցել հաջորդ սերունդներին»,-moscow-baku.ru-ին ասել է Ռոդնինան:
Լուսանկարը` yerevan.am
Երեւանի գեղասահքի ու տափօղակով հոկեյի մանկապատանեկան դպրոցը հիմնադրվել է 1971 թվականին: Շենքային վատ պայմանների պատճառով մարզաձեւերը չեն զարգացել ու դպրոցում երկար տարիներ չի գործել սահադաշտը։
2015 թվականից այն ստացել էր Իրինա Ռոդնինայի անունն ու տեղափոխվել Ծովակալ Իսակովի պողոտայում գտնվող նորակառույց շենք: Գեղասահքի դպրոցը կառուցվել է «Բարեկեցություն» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Սերգեյ Համբարձումյանի միջոցներով ու տրամադրվել Երեւանի քաղաքապետարանին:
Mediamax Sport-ին մարզադպրոցի տնօրեն Մելինե Ավագյանն ասել է, որ խնդրի մասին տեղյակ է սոցցանցերից ու կայքերից: Նա նշել է, որ Ռոդնինան մի քանի անգամ եղել է դպրոցում, հանդիպել սաների ու մարզիչների հետ:
«Եթե, իսկապես, նման բաներ է ասել հայերի մասին, ես էլ լավ չեմ վերաբերվում, որ մարզադպրոցը շարունակի կրել նրա անունը: Վերջին այցելության ժամանակ Ռոդնինան մեզ հետ խոսել է հետագա համագործակցության ու օգնության մասին: Նա անդրադարձել է մարզչական դասընթացներին օժանդակելուն ու մրցավարական համակարգին: Մենք միջազգային մրցավարներ չունենք, ու շատ կարեւոր է այդ հարցի լուծումը»,- ընդգծել է Ավագյանը:
Նրա խոսքով, դպրոցը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին, սակայն զարգացման համար ուժեր ու ներդրումներ են պետք, իսկ Ռոդնինան խոստացել է օգնել այդ հարցերում.
«Նա միշտ այնքան հպարտությամբ է խոսել մարզադպրոցի ու ջերմությամբ՝ Հայաստանի մասին: Վերջերս հայ-ռուսական կապերի մասին է անդրադարձել ու ընդգծել, որ ծառ է տնկել, երեխաներ ունի ամբողջ աշխարհով մեկ, իսկ ահա տուն կառուցել է Հայաստանում»:
Ռոդնինայի արած հայտարարությանն արձագանքել էր նաեւ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Ռուսաստանի Դաշնային Խորհրդի լիագումար նիստում իր ելույթի ժամանակ: Նա քննադատել էր ռուս պատգամավորների այդ քայլը. «Արդարացի տարակուսանք է հարուցում, որ նրանցից ոմանք անգամ հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ են»:

Спортивная школа фигурного катания им. Ирины Родниной, возможно, будет переименована. С такой инициативой выступили несколько депутатов Национального собрания Армении, которые обратятся в мэрию Еревана.
Накануне Олимпийская чемпионка, депутат Госдумы России и член армяно-российского межпарламентского комитета Ирина Роднина посетила Баку, где выступила с антиармянским заявлением.
Ирина Роднина отметила, что она узнала о так называемых «Ходжалинских событиях» только полгода назад.
«Я считаю, что нужно проинформировать российскую общественность об этом, необходимо подготовить множество передач. Мы хотим, чтобы «Ходжалинские события» стали болью не только азербайджанцев, но и нашей болью. Это нужно не забывать и передавать последующим поколениям»,- сказала moscow-baku.ru Роднина.
Фото: yerevan.am
Ереванская детско-юношеская школа фигурного катания и хоккея основана в 1971 году. Из-за плохого состояния здания в школе не работал каток, и эти виды спорта долгие годы не развивались.
В 2015 году школа стала носить имя Ирины Родниной и «переехала» в новое здание на проспекте Адмирала Исакова. Школа фигурного катания была построена и передана мэрии Еревана средствами председателя благотворительного фонда «Благосостояние» Сергея Амбарцумяна
Директор спортивной школы Мелине Авагян сообщила Mediamax Sport, что знает о проблеме из соцсетей и сайтов. Она отметила, что Роднина несколько раз была в школе и встречалась с ее воспитанниками и тренерами.
«Если она действительно говорила такое об армянах, то я также буду нехорошо относиться к тому, что школа продолжает носить ее имя. Во время последнего визита Роднина обсудила с нами дальнейшее сотрудничество и помощь. Она коснулась вопросов поддержки тренерских курсов и судейской системы. У нас нет международных арбитров, поэтому решение этого вопроса очень важно»,- подчеркнула Авагян.
По ее словам, школа соответствует международным стандартам, однако для развития нужны силы и инвестиции, а Роднина обещала помочь в этих вопросах.
«Она всегда с такой гордостью говорила о школе и с такой теплотой об Армении. В последнее время она затронула вопрос армяно-российских отношений и подчеркнула, что посадила дерево, что у нее есть дети во всем мире, но дом все же построила в Армении».
Заявление Родниной прокомментировал также председателей Национального собрания Армении Арарат Мирзоян, выступая на пленарном заседании в Совете Федерации Федерального Собрания России. Он осудил подобный шаг российских чиновников.
«Вызывает справедливое недоумение то, что некоторые из них являются членами армяно-российского межпарламентского комитета федерального собрания России»,- отметил он.