Հայ ջրացատկորդները 2019 թվականին ունենալու են հագեցած տարի:
Ինչպես նշել է հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հրաչյա Չանդիրյանը, մարզիկները նախ ելույթ են ունենալու Ուսանողական խաղերում, ապա Աշխարհի առաջնությունում, որից մոտ 10 օր անց մեկնարկելու են Եվրոպայի առաջնությունում:
«ԱԱ-ն լինելու է վարկանշային: Սինքրոն ցատկերում Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր ձեռք կբերեն 1-3-րդ տեղերը զբաղեցրած ջրացատկորդները, իսկ անհատականում՝ եզրափակիչ փուլ դուրս եկածները՝ 12 հոգի: Սինքրոնում չափազանց բարդ է լինելու մեզ համար, բայց սա չի նշանակում, որ ձեռքներս ծալած նստելու ենք: Ընդհակառակը, պետք է այնքան աշխատենք, որ կարողանանք անմասն չմնալ ուղեգրից»,-նշել է Չանդիրյանը:
Ջրացատկորդները Տոկիո-2020-ի ուղեգիր կարող են նվաճել նաեւ Աշխարհի գավաթի ժամանակ, որը կկայանա 2020-ի սկզբին: Այստեղ վարկանշային են 1-4-րդ տեղերը (սինքրոն ցատկ) եւ 1/8 եզրափակիչ անցածները (անհատական):
«Որպես մարզիչ կարող եմ ասել, որ իմ սաներն ունակ են նվաճել երեք ուղեգիր: Պետք է անենք այնպես, որ կարողանանք հասնել մեր մեծագույն նպատակին»,-եզրափակել է նա:

2019 год для армянских прыгунов в воду выдастся насыщенным.
Как отметил главный тренер сборной Грачья Чандирян, спортсмены сперва выступят на Универсиаде, затем – на чемпионате мира, через 10 дней после которого стартуют на Чемпионате Европы.
«ЧМ будет квалификационным. В синхронных прыжках путевку на Олимпийские игры завоюют спортсмены, занявшие 1-3 места. А в индивидуальных прыжках –12 спортсменов, прошедших в финал. В синхроне будет чрезвычайно тяжело для нас, но это не означает, что мы будем сидеть сложа руки. Наоборот, нужно будем много работать»,- отметил Чандирян.
Прыгуны в воду могут завоевать путевку на Токио-2020 также во время Кубка мира, который состоится в начале 2020 года. Квалификационными будут являться 1-4 места (синхронные прыжки) и 1/8 финала (индивидуальные).
«Как тренер могут сказать, что мои подопечные способны завоевать 3 путевки. Мы должны сделать так, чтобы добиться наших больших целей»,- заключил он.