Հայ ջրացատկորդները 2019 թվականին ունենալու են հագեցած տարի:
Ինչպես նշել է հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հրաչյա Չանդիրյանը, մարզիկները նախ ելույթ են ունենալու Ուսանողական խաղերում, ապա Աշխարհի առաջնությունում, որից մոտ 10 օր անց մեկնարկելու են Եվրոպայի առաջնությունում:
«ԱԱ-ն լինելու է վարկանշային: Սինքրոն ցատկերում Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր ձեռք կբերեն 1-3-րդ տեղերը զբաղեցրած ջրացատկորդները, իսկ անհատականում՝ եզրափակիչ փուլ դուրս եկածները՝ 12 հոգի: Սինքրոնում չափազանց բարդ է լինելու մեզ համար, բայց սա չի նշանակում, որ ձեռքներս ծալած նստելու ենք: Ընդհակառակը, պետք է այնքան աշխատենք, որ կարողանանք անմասն չմնալ ուղեգրից»,-նշել է Չանդիրյանը:
Ջրացատկորդները Տոկիո-2020-ի ուղեգիր կարող են նվաճել նաեւ Աշխարհի գավաթի ժամանակ, որը կկայանա 2020-ի սկզբին: Այստեղ վարկանշային են 1-4-րդ տեղերը (սինքրոն ցատկ) եւ 1/8 եզրափակիչ անցածները (անհատական):
«Որպես մարզիչ կարող եմ ասել, որ իմ սաներն ունակ են նվաճել երեք ուղեգիր: Պետք է անենք այնպես, որ կարողանանք հասնել մեր մեծագույն նպատակին»,-եզրափակել է նա:

Armenian divers aim to qualify for Olympics 2020
According to the team’s Head Coach Hrachya Chandiryan, the athletes will first compete in Universiade, then World Championship and in the European Championship in around 10 days.
“World Championship will give athletes the opportunity to qualify for the Olympic Games. The qualification will be successful for those synchronized divers, who take 1-3 places. 12 finalists will qualify for the Olympics in individual diving. Synchronized diving will be a challenge for us, but that doesn’t mean we will do nothing. On the contrary, we should do our best to qualify,” Chandiryan noted.
The divers can also try to qualify for Tokyo 2020 in the World Cup, which will take place at the beginning of 2020. Winners of 1-4 places in synchronized diving and 1/8 finalists in individual diving will qualify for the Olympics.
“As a coach, I can say that my athletes can provide 3 participants. We should do everything possible to achieve our goal,” he concluded.