Մեկ կադրում. Թե ինչու է Պելեն ներողություն խնդրել Սիմոնյանից
Հայկական ֆուտբոլի ամենաուրախ հիշողությունները կապված են «Արարատի» ու նրա գլխավոր մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանի հետ:
Բայց մինչ մարզիչ դառնալը նա ֆուտբոլիստի հիանալի կարիերա է ունեցել ու մեդալներ նվաճել ԽՍՀՄ-ի հավաքականի կազմում:
Mediamax Sport-ի «Մեկ կադրում» շարքի հերոսն այս անգամ Սիմոնյանն է, որը պատմել է իր ու Պելեի հանդիպման մասին:
1997-ին Ֆուտբոլի արքան գործնական այցով ժամանել է Մոսկվա: Նա պետք է գովազդային արշավ աներ իր սուրճի համար, որը շատ տարածված էր Ռուսաստանում:
«Դա անչափ հաճելի ու անմոռանալի հանդիպում էր, որի մասին ամեն անգամ ջերմությամբ եմ հիշում: Պելեին ուղեկցում էր լրագրող Իգոր Ֆեսունենկոն, որի օգնությամբ էլ մենք հանդիպեցինք: Նա ինձ ասաց. «Նիկիտա, ներիր մեզ»: Ես զարմացա ու հարցրի, թե ինչի համար: Իսկ Պելեն ինձ ժպիտով, թե «որ այն ժամանակ հաղթեցինք ձեզ»,- ծիծաղելով վերհիշել է Սիմոնյանը:
Պելեն հիշել էր 1958-ին Աշխարհի առաջնությունը, երբ Բրազիլիայի հավաքականը 2:0 հաշվով առավելության էր հասել ԽՍՀՄ-ի ընտրանու նկատմամբ.
«Պետք է խոստովանեմ, որ մենք պայքարեցինք այդ խաղում, սակայն բրազիլացիները բոլորից մի գլուխ բարձր էին: Նրանց հաղթելն, իսկապես, անհնար էր»:

In One Shot: Why would Pelé apologize to Simonyan?
Ararat team and its head coach Nikita Simonyan have always reminded us the happiest moments in Armenian football.
But before becoming a coach, Simonyan made a great career in football, winning medals in the composition of USSR team.
In this new edition of “In one shot” series Mediamax Sport introduces Nikita Simonyan, who told us about his meeting with Pelé.
The King of football made a business trip to Moscow in 1997. He was conducting an advertising campaign for his coffee, which was highly consumed in Russia.
“It was a pleasant and unforgettable meeting, which I have always remembered with warmth. Pelé was accompanied by journalist Igor Fesunenko, who organized our meeting. Pelé said to me: “Nikita, forgive us please.” Quite surprised, I asked him for what I had to forgive them. Pelé smiled, saying “for defeating you back then”,” Simonyan remembered laughing.
Pelé remembered World Cup 1958, when Brazilian team defeated 2:0 USSR team.
“I have to admit that we fought hard in that match, but Brazilians were stronger than any other team. They were invincible.”