Մեկ կադրում. Թե ինչու է Պելեն ներողություն խնդրել Սիմոնյանից
Հայկական ֆուտբոլի ամենաուրախ հիշողությունները կապված են «Արարատի» ու նրա գլխավոր մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանի հետ:
Բայց մինչ մարզիչ դառնալը նա ֆուտբոլիստի հիանալի կարիերա է ունեցել ու մեդալներ նվաճել ԽՍՀՄ-ի հավաքականի կազմում:
Mediamax Sport-ի «Մեկ կադրում» շարքի հերոսն այս անգամ Սիմոնյանն է, որը պատմել է իր ու Պելեի հանդիպման մասին:
1997-ին Ֆուտբոլի արքան գործնական այցով ժամանել է Մոսկվա: Նա պետք է գովազդային արշավ աներ իր սուրճի համար, որը շատ տարածված էր Ռուսաստանում:
«Դա անչափ հաճելի ու անմոռանալի հանդիպում էր, որի մասին ամեն անգամ ջերմությամբ եմ հիշում: Պելեին ուղեկցում էր լրագրող Իգոր Ֆեսունենկոն, որի օգնությամբ էլ մենք հանդիպեցինք: Նա ինձ ասաց. «Նիկիտա, ներիր մեզ»: Ես զարմացա ու հարցրի, թե ինչի համար: Իսկ Պելեն ինձ ժպիտով, թե «որ այն ժամանակ հաղթեցինք ձեզ»,- ծիծաղելով վերհիշել է Սիմոնյանը:
Պելեն հիշել էր 1958-ին Աշխարհի առաջնությունը, երբ Բրազիլիայի հավաքականը 2:0 հաշվով առավելության էր հասել ԽՍՀՄ-ի ընտրանու նկատմամբ.
«Պետք է խոստովանեմ, որ մենք պայքարեցինք այդ խաղում, սակայն բրազիլացիները բոլորից մի գլուխ բարձր էին: Նրանց հաղթելն, իսկապես, անհնար էր»:

В одном кадре: Почему Пеле извинился перед Симоняном
Самые радостные воспоминания армянского футбола связаны с главным тренером «Арарата» Никитой Симоняном.
Но до того как стать тренером, у Симоняна была блестящая карьера. Он завоевал множество медалей в составе сборной СССР.
На этот раз героем рубрики Mediamax Sport «В одном кадре» стал Никита Симонян, который рассказал о своей встрече с Пеле.
В 1997 году король футбола прибыл в Москву с деловым визитом. Он должен был провести рекламную кампанию своего кофе, который пользовался большим спросом в России.
«Это была очень приятная и незабываемая встреча, о которой я каждый раз вспоминаю с особым трепетом. Пеле сопровождал журналист Игорь Фесуненко, благодаря которому мы встретились. Пеле сказал мне: «Никита, прости меня». Я удивился и спросил, за что он извиняется. А он улыбнулся и сказал: «За то, что тогда вас обыграли»,- со смехом вспомнил Симонян.
Пеле вспомнил чемпионат мира 1958 года, когда сборная Бразилии со счетом 2:0 одержала победу над сборной СССР.
«Должен признаться, что в этом матче мы боролись до последнего, однако бразильцы были на голову выше всех. Обыграть их было действительно невозможно».