Մեկ կադրում. Տիգրան Պետրոսյանի առաջին լուսանկարը
Աշխարհի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանը ծնվել է 1929 թվականին Թբիլիսիում: Այս անգամ «Մեկ կադրում» շարքում անդրադարձել ենք Պետրոսյանի առաջին լուսանկարին, որտեղ պատկերված է նրա ընտանիքը:
Նկարում Տիգրանը նստած է մոր գրկում: Կանգնած փոքրիկը քույրն է՝ Վարդուշը, հոր կողքին եղբայրն է՝ Հմայակը:
Պետրոսյանի հայրը՝ Վարդանը, Թբիլիսիի Սպայի տանը դռնապան է աշխատել: Նրա ծնողները շուտ են մահացել, եւ Տիգրանին խնամել է քույրը: Դպրոցին զուգահեռ սկսել է աշխատել՝ ավլելով մոտակա փողոցները:  Այդ տարիներին էլ գերվել է շախմատով ու կյանքը կապել այդ անչափ գեղեցիկ մարզաձեւի հետ:
Հետագայում Աշխարհի չեմպիոնը խոստովանել է, որ իր հաջողությունները եկել են ծանր մանկությունից, երբ նա հասկացել է, որ կյանքում պետք է միշտ պայքարել:

In one shot: The first photo of chess champion Tigran Petrosyan
World champion Tigran Petrosyan was born in 1929 in Tbilisi. This edition of In One Shot series tells about the first photo of Tigran Petrosyan, which depicts his family.
On that first photo of Tigran, he is sitting in his mother’s lap. The little girl beside them is his sister Vardush. Brother Hmayak is standing next to the father.
Tigran Petrosyan’s father Vardan worked as a janitor at the Officers’ House in Tbilisi. Tigran’s parents passed away early, so the responsibility to raise him was taken by his sister. Tigran began working along with attending school. He cleaned the neighboring streets and it was at that time that he grew fond of chess.
Years later the world champion told that the roots of his success came from difficult childhood, when he realized that you always have to fight in life.