Մեկ Կադրում. Վարդանյանի ելույթն ու Դեմիրճյանի անկեղծ ժպիտը
1983 թվականին Հայաստանում իսկական տոն էր, վերջապես երկար աշխատանքներից ու սպասումներից հետո շահագործման էր հանձնվում երկրի ամենամեծ համալիրը:
Ծիծեռնակաբերդի բլրի վրա կառուցվել էր ԽՍՀՄ-ի լավագույն ու ամենագեղեցիկ մարզահամերգային համալիրներից մեկը՝ իրականություն դարձնելով երեւանցիների երազանքը:
Mediamax Sport«Մեկ կադրում» շարքում ներկայացնում է համալիրի սպորտային մասի բացման ժամանակ արված լուսանկարներից մեկը:
Թեեւ համալիրի պաշտոնական բացումը կայացավ 1984-ին, սակայն դրանից դեռ մեկ տարի առաջ տեղի էր ունեցել սպորտային հատվածի բացումը:
Միջոցառմանը ներկա էին բարձրաստիճան մի շարք պաշտոնյաներ, Սովետական Հայաստանի կառավարության անդամներ, տիտղոսակիր մարզիկներ, ՀԿԿ կենտկոմի առաջին քարտուղար Կարեն Դեմիրճյանը, ում ջանքերով ու համառությամբ էլ կառուցվել էր համալիրը:
Արարողության ժամանակ բոլոր մարզիկների անունից ելույթով հանդես եկավ Եվրոպայի 5-ակի, այդ պահին Աշխարհի 5-ակի (ծանրորդը հետագայում ոսկիների թիվը հասցրեց 7-ի) ու Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Յուրի Վարդանյանը:
Բանն այն է, որ առավել կարեւոր էր ավելի շուտ շահագործման հանձնել սպորտային դահլիճը: 1983-ի հոկտեմբերին Երեւանում պետք է կայանար ծանրամարտի Աշխարհի առաջնությունը, որին մասնակցելու էին 37 երկրի 187 մարզիկներ: Սակայն առաջնությունը տեղափոխվեց Մոսկվա:
Այդ առաջնությունում հայ ծանրորդներից 3-ը՝ Օգսեն Միրզոյանը (56 կգ), Յուրի Սարգսյանն (60 կգ) ու Յուրի Վարդանյանը (82,5 կգ) ոսկե մեդալակիրներ դարձան:

In One Shot: Vardanyan’s speech and Demirchyan’s sincere smile
1983 was a year of celebration in Armenia, as the country’s largest sport and concert complex was finally put into service after prolonged work and anticipation.
One of USSR’s best and most beautiful sport and concert complexes was built on the Tsitsernakaberd hill, bringing to life the dream of many Yerevan residents.
Mediamax Sport presents a photo, made at the opening ceremony, for In One Shot series.
Although the complex officially opened in 1984, the sport section opened a year earlier.
The event’s attendees were several senior officials, members of Soviet Armenia’s government, renowned athletes, and First Secretary Karen Demirchyan, whose efforts and persistence made construction of the complex possible.
During the ceremony, 5-time European, 5-time (at that moment, later on 7-time) World, and Olympic champion Yuri Vardanyan delivered a speech on behalf of all Armenian athletes.
It was important to start operating the sport section earlier, because Armenia was to host the World Weightlifting Champion in October 1983, which would include 187 athletes from 37 countries. However, the championship took place in Moscow instead.
It’s worth noting that 3 Armenian weightlifters – Ogsen Mirzoyan (56kg), Yuri Sargsyan (60kg), and Yuri Vardanyan (82,5kg) – won gold medals in that competition.