Մեկ Կադրում. Վարդանյանի ելույթն ու Դեմիրճյանի անկեղծ ժպիտը
1983 թվականին Հայաստանում իսկական տոն էր, վերջապես երկար աշխատանքներից ու սպասումներից հետո շահագործման էր հանձնվում երկրի ամենամեծ համալիրը:
Ծիծեռնակաբերդի բլրի վրա կառուցվել էր ԽՍՀՄ-ի լավագույն ու ամենագեղեցիկ մարզահամերգային համալիրներից մեկը՝ իրականություն դարձնելով երեւանցիների երազանքը:
Mediamax Sport«Մեկ կադրում» շարքում ներկայացնում է համալիրի սպորտային մասի բացման ժամանակ արված լուսանկարներից մեկը:
Թեեւ համալիրի պաշտոնական բացումը կայացավ 1984-ին, սակայն դրանից դեռ մեկ տարի առաջ տեղի էր ունեցել սպորտային հատվածի բացումը:
Միջոցառմանը ներկա էին բարձրաստիճան մի շարք պաշտոնյաներ, Սովետական Հայաստանի կառավարության անդամներ, տիտղոսակիր մարզիկներ, ՀԿԿ կենտկոմի առաջին քարտուղար Կարեն Դեմիրճյանը, ում ջանքերով ու համառությամբ էլ կառուցվել էր համալիրը:
Արարողության ժամանակ բոլոր մարզիկների անունից ելույթով հանդես եկավ Եվրոպայի 5-ակի, այդ պահին Աշխարհի 5-ակի (ծանրորդը հետագայում ոսկիների թիվը հասցրեց 7-ի) ու Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Յուրի Վարդանյանը:
Բանն այն է, որ առավել կարեւոր էր ավելի շուտ շահագործման հանձնել սպորտային դահլիճը: 1983-ի հոկտեմբերին Երեւանում պետք է կայանար ծանրամարտի Աշխարհի առաջնությունը, որին մասնակցելու էին 37 երկրի 187 մարզիկներ: Սակայն առաջնությունը տեղափոխվեց Մոսկվա:
Այդ առաջնությունում հայ ծանրորդներից 3-ը՝ Օգսեն Միրզոյանը (56 կգ), Յուրի Սարգսյանն (60 կգ) ու Յուրի Վարդանյանը (82,5 կգ) ոսկե մեդալակիրներ դարձան:

В одном кадре: Выступление Варданяна и искренняя улыбка Демирчяна
В 1983 году в Армении был настоящий праздник, наконец-то после долгих работ и ожиданий вводили в эксплуатацию самый большой комплекс страны.
На холме Цицернакаберда был построен один из лучших и самых красивых спортивно-концертных комплексов СССР, претворив в реальность мечту ереванцев.
Mediamax Sport в рубрике «В одном кадре» представляет одну из фотографий, сделанных на открытии спортивной части комплекса.
Несмотря на то, что официальное открытие комплекса состоялось в 1984 году, за год до этого была открыта спортивная часть комплекса.
На церемонии присутствовали многие высокопоставленные лица, члены правительства Советской Армении, титулованные спортсмены, первый секретарь ЦК Компартии Армении Карен Демирчян, благодаря усилиям и упорству которого и был построен комплекс.
На церемонии от имени всех спортсменов выступил с речью 5-кратный чемпион Европы, на тот момент 5-кратный чемпион мира (штангист в дальнейшем довел количество золотых медалей до 7-и) и чемпион Олимпийских игр Юрий Варданян.
Дело в том, что было намного важнее ввести в эксплуатацию спортивную арену. В октябре 1983 года в Ереване должен был состояться чемпионат мира по тяжелой атлетике, в котором должны были принять участие 187 спортсменов из 37 стран. Однако чемпионат был перенесен в Москву
На том чемпионате трое из армянских штангистов – Огсен Мирзоян (56 кг), Юрий Саргсян (60 кг) и Юрий Варданян (82,5 кг) стали золотыми призерами.