Մեկ կադրում. Անկոտրում վիկինգների պարը
Իսլանդիան հետաքրքիր ու յուրահատուկ ֆուտբոլի հավաքական ունի: Իսլանդացիները դա ապացուցեցին 2016-ի ամռանը Ֆրանսիայում կայացած ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության ժամանակ:
Mediamax Sport«Մեկ կադրում» շարքում այս անգամ ներկայացնում ենք ԵՎՐՈ-ում իսլանդական թիմի յուրահատուկ արարողակարգի մասին:
Իսլանդիան, որը նախապես ԵԱ-ի հետնապահների թվին էր դասվում, հասավ մինչեւ 1/4 եզրափակիչ ու գերեց միլիոնավոր երկրպագուների սրտերը:
Հեռավոր ու ցուրտ կղզու բնակիչները, որտեղ հրաբուխներն ավելի շատ են քան ֆուտբոլիստները, առաջին անգամ էին հայտնվել նման մեծ մրցաշարի եզրափակիչ փուլում:
Բայց վիկինգներին հաջողվեց թիմային ոգի ու համախմբվածություն ցույց տալ: Հենց նրանք Եվրոպային ցույց տվեցին իրենց հայտնի «Հու»-ն ու սովորեցրին, թե ինչպես կարելի է այդքան միասնական դառնալ տրիբունաների հետ:
Յուրաքանչյուր հաղթանակից հետո Իսլանդիայի ֆուտբոլիստները մոտենում էին իրենց երկրպագուների սեկտորին ու միասին կատարում այդ յուրահատուկ արարողակարգը՝ թմբուկների հարվածների ներքո նրանք բարձրացնում էին ձեռքերն ու ծափահարում:
Ասում են, հնում մենամարտերից առաջ վիկինգները հաղթանակի էին տրամադրվում՝ «Հու» գոռալով: Նրանք փորձում էին արտաբերել գեյզերների ձայները:
Առաջին անգամ իսլանդական «Ստյարնանի» հետ Եվրոպայի լիգայի խաղում շոտլանդական «Մոտերուելի» ֆուտբոլիստներն են այդ վանկարկումներն օգտագործել: Իսլանդացիները թույլտվություն են խնդրել այն նաեւ իրենց հանդիպումների ժամանակ կատարել, այնուհետեւ այդ ավանդույթը տեղափոխել են ազգային հավաքականի ելույթների տրիբունաներ:

В одном кадре: Танец непобедимых викингов
Исландия отличается интересной и своеобразной футбольной сборной. Исландцы доказали это на первенстве Европы, которое проходило летом 2016 года во Франции.
В рубрике Mediamax Sport «В одном кадре» представляем необычный способ, которым команда праздновала победу на чемпионате.
Сборная Исландии, которая изначально относилась к числу аутсайдеров, дошла до четвертьфинала и покорила сердца миллионов болельщиков.
Жители далекого и холодного острова, на котором вулканов больше, чем футболистов, впервые попали на финальный этап подобного крупного турнира.
Но викингам удалось продемонстрировать командный дух и сплоченность. Именно они показали Европе свое знаменитое «Ху» и научили, как становиться единым целым с трибунами.
После каждой победы исландские футболисты подходили к своим болельщикам и вместе выполняли этот необычный обряд: поднимали руки и хлопали под удары барабанов.
Говорят, что в древности викинги настраивались перед боем, выкрикивая «ху». Они старались подражать реву гейзеров. Впервые подобные звуки скандировали футболисты шотландского клуба «Мотеруэлл» на встрече с исландским «Стьярнаном». Исландцы попросили разрешение, и стали использовать его на своих матчах. Затем традиция перешла к сборной Исландии.